Kuzey Kore ABD ile müzakereleri yeniden değerlendiriyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, ABD ile diplomatik görüşmeleri sürdürüp sürdürmeme konusunu değerlendirdiği bildirildi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Choe Son-hui, diplomatlar ve yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, Pyongyang yönetiminin, nükleer silahların yok edilmesi konusundaki diplomatik müzakerelere devam edip etmeyeceğine ve nükleer denemelerle ilgili moratoryumunu sürdürüp sürdürmeyeceğine çok yakında karar vereceğini belirtti.

ABD ile Kuzey Kore arasında geçen ay yapılan zirvede herhangi bir anlaşmaya varılamamış olmasından duyduğu hayal kırıklığını ifade eden Choe, Pyongyang’ın, müzakereler çerçevesinde füze denemelerinin durdurulması gibi aldığı kararlara, orantılı önlemler almadığı sürece ABD ile müzakereleri sürdürme ya da anlaşmaya varma niyetinde olmadığını söyledi.

İki ülke liderleri arasındaki kişisel ilişkilerin hala iyi olduğuna işaret eden Choe, füze fırlatmaktan ve nükleer denemelerden kaçınmaya devam edip etmeme kararının tamamen Kim Jong-un’a bağlı olduğunu ve kısa bir süre içinde Kim’in “pozisyonunu netleştirmesinin” beklendiğini dile getirdi.

Rusya’nın TASS haber ajansı da Choe’nin, “ABD’nin taleplerini herhangi bir şekilde kabul etme niyetimiz yok, ne de bu tür müzakerelere katılmaya istekliyiz.” sözlerini aktardı.

2. ZİRVEDE ANLAŞMA SAĞLANAMAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmesine ilişkin, “Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık.” demişti.

Vietnam’ın başkenti Hanoi’de 27-28 Şubat’ta gerçekleştirilen zirvenin “gerçekten verimli geçtiğini” söyleyen Trump, “Herhangi bir şey imzalamanın iyi bir fikir olmayacağında karar kıldık.” ifadesini kullanmış ve Kuzey Kore lideri Kim ile “çok güçlü bir ilişki” kurulduğunu ancak anlaşmaya varılamadığını belirtmişti.

ABD Başkanı Trump, Vietnam’daki ikinci zirveden sonra üçüncü kez bir araya gelip gelmeyecekleri konusunda, Kuzey Kore lideri Kim ile “yeni bir zirve için sözleşmediklerini” bildirmişti.

Trump, Kim ile bir kez daha bir araya gelebileceklerini belirterek, “Bu, yakında olmayabilir ama çok uzun zaman da almayabilir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho ise zirvede Kuzey Kore’nin ana nükleer kompleksini kapatması karşılığında, yaptırımların sadece bir kısmının kalkmasını talep ettiğini söylemişti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı