Kurtuluş gününde başkandan acı sözler

Lefke Belediye Başkanı Kaya, ilçenin kurtuluş günü töreninde, geçen 45 yıla rağmen bölgenin sorunlarına hala çözüm üretilemediğinden yakındı.

Lefke’nin Barış Harekatı’nın ikinci aşamasıyla özgürlüğüne kavuşmasının 45’inci yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Törene Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın ilçenin sorunlarını dile getirdiği ve yetkililere sitem ettiği konuşması damgasını vurdu.

Lefke Atatürk Anıtı önünde dün akşamüzeri düzenlenen törende konuşan Kaya, geçen bunca yılda Lefke’nin kendisine yarışır bir noktaya gelemediğini söyleyerek, “İmkânsızlıkları, dişiyle, tırnağıyla, vakti geldiğinde kanıyla ve üstün yaratıcılığıyla aşanların hedefi 45 yıl sonraya kronikleşmiş, toplumun, gelecek kuşakların önünü tıkayan sorunlar bırakmak değildi” dedi.

Kaya, geçen 50 yılda olanakların, bölgedeki tarihsel, doğal ve kültürel zenginliklerin değerlendirilemediğini belirterek, “Gerekli pratik kararları alarak bölgeye ait pek çok sorun çözebilecekken hayatımız zorlaştırılmaya, gelecek umutlarımızı sönükleştirmeye devam ediyorlar ama bölge insanı gücünü ve bölgenin potansiyelini farkında” şeklinde konuştu.

Kaya, CMC maden atıkları, Güzelyurt-Lefke çift şerit yolu gibi konular ile bölgede yaşanan sorunları şöyle dile getirdi:

“CMC maden atıklarıyla yarım asırdır kucak kucağa yaşamak zorunda bırakıldık. CMC mal varlığı üzerindeki belirsizlik de bölgenin gelişimini olumsuz etkiliyor. 8 yıldır tamamlanamayan Güzelyurt-Lefke çift şerit yolu yeni mağduriyetler yaratıyor. Bölgede balıkçı barınağı yok, Gemikonağı Limanı çürümeye terk edildi. Konut edinme ve iş bulma konusunda sorun yaşayan gençler köylerini terk ediyor.  Cengiz Topel Hastanesi’nin geliştirilmesi ve eksikliklerinin giderilmesi konusunda yeterli gelişme de sağlanamadı.”

Bölgenin yaklaşık 3 yıl önce ilçe olduğunu anımsatan Kaya, “Bu kararla mutluluğu yaşadık ama gerisi gelmedi. Kamu yönetim binası olarak hizmet verebilecek binaların restore edilmesini, ilçe olmanın gereklerinin yerine getirilmesini beklerken Lefke mahkemesi, Sivil Savunma gibi kurumlarımız da kapatıldı” dedi.

Kaya, sorunların muhatabı olan ilgililerin törene katılmadığını savunarak, eleştirisini, “Aramızda olmasalar da bilindik konulardan bir kez daha haberdar olacaklarını umuyorum” ifadeleriyle dile getirdi.

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı