Küçük dokunuşlarla büyük kazanımlar

Çatak öncelikle turizmde PR’ın çok önemli olduğuna dikkat çekti ve ‘elinizdeki değeri farkına varıp, bunu en iyi şekilde tanıtmak lazım’ dedi...

20 Eylül 2019 - 11:00

Bu hafta Kanal T’de yayınlanan  ‘Gündem Özel’ Programı’nda Uluslararası Final Üniversitesi ile Vatel Ortak Yüksek Lisans Koordinatörü Ali Doğan Çamak’ı konuk ettim. Kendisi ile yeni projeleri yanında özellikle ülkemizde turizmi canlandırmak için neler yapılmalı konusunu tartıştık.

Çatak artık turizm konusunda PR ve reklam işinde geleneksel yöntemlerden çıkarak farklı yöntemleri denemenin faydalı olacağına dikkat çekti.  Uluslararası Fuarlara gitmenin  prestij olarak adınızı göstermek bağlamında  önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını söyledi.  Cannes, San Paulo gibi şehirlerde gerçekleştirilen ‘Luxury’ fuarların artık revaçta  olduğunu ifade etti. Çatak, bugün artık  en mantıklı ve etkili yolun 2 veya 3 tane sözü geçen uluslararası blogger bulup, ülkeye getirerek, onların yapacakları 2 yada 3 tane Instagram paylaşımı ve beklide tek bir video ile  3 tane fuar ile getirebileceğiniz potansiyeli tek başına ülkeye getirme gücüne sahip olunabileceğine değindi.

Çatak, Yunanistan’ın Mikanos adası örneği üzerinden reklam ve PR’ın etkisine de vurgu yaptı.  Bundan yıllarca evvel 1980’lerde 1990’larda 2 reklamcının buraları çok güzel pazarladığını ifade etti. Çatak ‘oysa ki buranın ne doğru düzgün bir tarihi var,  ne de elle tutulur kültürel birikimi var,  2-3 tane  yel değirmeninden başka hiçbir şey yok ancak jetlerin biri iniyor biri kalkıyor. Cruise gemileri aralıksız gelip gidiyor’ dedi. Bu durumun tam anlamıyla bir ‘marka köpürtmesi’ olduğunu da belirtti.

Çatak,  Kuzey Kıbrıs’ın  kültür ve doğa turizmine bakıldığında özellikle Girne Eski Liman’nın içler acısı bir halde olduğunu ifade etti.  Yerelde yaşayan insanların, Turizm Bakanlığı  ve Belediye  işbirliği ile ortak bir şeyler yapılabileceğini söyledi. Bu bağlamda İspanya’da Sevilla’da Granada’da bu tarz işbirliği ile  gerçekleştirilmiş değerli örneklerin olduğunu ve aynı yöntemin Girne Eski Limanı için de uygulanabileceğini söyledi.  Çatak ‘ Turizm Bakanlığı evleri turistik bölgelerde olan vatandaşlara ‘senin evinin duvarları çok eski ama senin evin çok turistik bir bölgede, aşağısı liman, bir boya firması sponsorluğunda sana bir fırsat sunuyoruz, belediye ücretsiz olarak tüm ev cephelerini boyamayı üstlenecek ve boyayacak’  diyebilir dedi.  Neticede, bu turistik bölgelerde renkli renkli, göze hoş gelen evler ile bölgenin de cazibesini arttırılabileceğine dikkat çekti.

Çatak ‘zaman da teknoloji ve sosyal medya çağı olduğundan, insanlar online yaşıyorlar, sürekli Instagram’da, Tweeter’da ve Facebook’ta zamanlarını geçiriyorlar’ dedi. Böylelikle gezdikleri ve gördükleri bu rengarenk evlerin önünde fotoğraflar çekecekler ve sosyal medya aracılığıyla başka insanlarla paylaşacaklarını belirtti. Çatak ‘tek bir paylaşımın binlerce, on binlerce  kişiye ulaşma fırsatı da verdiğinden, ufacık bir çalışmayla insanlar ülkenizin bedava reklamını yapmış olacaklar’ dedi. Bence tüm bu fikirler devlet, hükümet ve belediye yetkililerinin üzerinde düşünmesi faydalı olacaktır.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı