KTOEÖS okullardaki sorunları dile getirdi

Girne'de 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’nde basın açıklaması yapan KTOEÖS, eğitimdeki sorunların çözümünün, "yeni okul yapımı ve ülkeye akan nüfusun durdurulması" olduğuna vurgu yaptı.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), okullardaki eksiklik ve sıkıntıları dike getirmek amacıyla Girne’de 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’nde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada eğitim sistemi hakkında eleştirilerde bulunan KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, bölgeye acil bir şekilde okul yapılması gerektiğini belirtti.

BÖLGEYE ACİLEN YENİ OKUL YAPILMALI

Geçtiğimiz gün Erenköy Lisesi’nde olduklarını, bu gün ise Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’nde olduklarını söyleyen Selma Eylem şöyle devam etti:

“Kamusal eğitimin ne halde olduğunu birebir yerinden kamuoyu ile paylaşmak için yönetim kurulumuz karar almıştır, bu bağlamda Girne Türk Maarif Koleji’nde hangi durum söz konusudur sizlere aktarmak istiyoruz. Gördüğünüz gibi şu anda belediyenin yaptırdığı Karkas binanın önündeyiz, tam spor alanının ortasına yapılan ek dersliktir bu ve bu ek derslik bakanlık tarafından tamamlanmamıştır. Bakanlık geçici çözümler üreterek kalabalık sınıflara kontrolsüz akan nüfusa çözüm üretmeye çalışmaktadır. Oysa bölgede acilen okul yapılması gerekmektedir. Bölgede okula ihtiyaç var ancak ek dersliklerle çocukların oyun alanı kısıtlanarak geçici çözümler üretilmeye çalışılıyor.”

Eylem, çözümün, “yeni okul yapımı ve ülkeye akan nüfusun durdurulması” olduğunu belirtti.

“ÖĞRENCİLER DİLİMİZİ BİLMİYOR”

19 Mayıs Türk Maarif Koleji’nde Türkçe ve İngilizce bilmeyen 36 öğrenci olduğunu belirten Eylem şunları kaydetti:

“3. Dünya ülkeleri olan Pakistan, Filipin, Avustralya ve Lübnan’dan gelen 36 öğrenci söz konusudur. Burada hem öğrencilerimiz sınıflarda sıkıntı yaşamakta hem öğretmenlerimiz. Okul idarelerimiz çaresiz durumdadır çünkü bu çocuklar ne Türkçe ne de İngilizce bilmiyorlar, bu çocuklara yönelik oryantasyon eğitimleri yapılması gerekiyor. Hem Türkçe öğrenmeleri hem de kültürümüzü öğrenmeleri açısından ancak bakanlık ne eğitim sistemini buna göre düzenliyor ne de bu çocuklara oryantasyon eğitimi verilmesi için herhangi bir girişimde bulunuyor. Dolayısı ile bu sıkıntı sadece bu okulumuzda değil, birçok okulumuzda vardır. Bu konuda çözüm üretmesi için bakanlığa çağrıda bulunuyoruz.”

“ÖĞRETMEN ODASI YETERSİZ”

Birçok okulda öğretmen odası sıkıntısı olduğunu dile getiren Eylem şunları aktardı:

“Öğretmen odası birçok okulda da bu okulda da yetersizdir. 35 kişilik öğretmen odası var fakat 70 öğretmen var. Okul Aile Birliği tarafından öğretmen binası yapılmaya çalışılıyor ancak kendi imkânlarıyla yapmaya çalıştıkları için henüz tamamlanmamıştır. öğretmenlerimizin oturup ders hazırlayacağı yeterli alanları bulunmamaktadır.”

“EĞİTİM ANAYASAL HAKTIR”

Eğitim bakanlığını göreve davet eden Eylem şöyle devam etti:

“Öğretmenlerimiz, eğitim sistemimiz ve okul idarelerimiz çok büyük sıkıntı yaşamaktadır. Eğitim Bakanlığı’na bir kez daha çağrı yapıyoruz. Nitelikli kamusal eğitim için üzerlerine düşen görevi yapmak zorundadırlar. Eğitim anayasal haktır. Öğrencilerin eğitim hakları gasp ediliyor ve birçok sıkıntılar yaşanıyor. Artık bu sorunlara çözüm üretmesi gereken bakanlıktır. Bir an önce göreve davet ediyoruz. Eylemlerimiz devam edecektir…”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı