KTBK’dan açıklama geldi

KTBK, Arapköy-Çatalköy'de yaşanan patlamanın, mühimmattan kaynaklanan teknik bir hatadan meydana geldiğini açıkladı.

25 Kasım 2019 - 18:33

Arapköy-Çatalköy’de Eylül ayında cephanelikte meydana gelen patlamanın sebebinin sabotaj ve yangın olmadığı, mühimmattan kaynaklanan teknik bir nedenden kaynaklandığı belirtildi.

Cephanelikteki patlamaya ilişkin olarak CTP Gazimağusa milletvekili Asım Akansoy’un yazılı soru önergesine yanıt verildi.

Bu çerçevede Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanlığı’ndan Başbakanlığa iletilen yazıda, “patlamanın sebebinin sabotaj veya yangın olmadığı, mühimmattan ötürü teknik bir sebepten kaynaklandığı tespit edildi” ifadesi kullanıldı.

Yazıda, patlamaya sebep olan mühimmatın muadilinin, emniyetli bölgeye taşındığı ve muhtemel kazalarla ilgili tedbir alındığı da kaydedildi.

Patlama sonrası Mühimmat Bölüğü içerisinde ve dışında toplanan mühimmatın tamamının etkisiz hale getirilmesi faaliyetlerinin, halkı rahatsız etmeyecek, bina ve tesislere zarar vermeyecek şekilde imhasına devam edildiği de ifade edildi.

Yazıda ayrıca, sadece kışla içerisinde patlama noktasında yer altına saplanmış mühimmatın emniyetli bir şekilde çıkarılmasına ve imha faaliyetine devam edildiği aktarıldı.

Tüm faaliyetlerin 31 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlanmasının planlandığı da bildirildi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı