Krizi fırsata çevirmek elimizde:

'Acilen yerli üretime dayalı ekonomiye geçilmelidir’

5 Nisan 2020 - 08:10

“YAŞAMASANIZ DA OLUR”… Sadece memur maaşlarını ödemeye endeksli çarpık yapının sürdürülebilir olmadığı ortadadır. Hal böyleyken, dükkânını açamayan özel sektörü, otelini kapatan turizmciyi, turizm emekçisini, restoran, cafe işletmecisini, emekçisini koruyacak tedbirler şöyle dursun özellikle küçük esnaf, küçük ve orta boy işletmelere reva görülen “yaşamasanız da olur” muamelesi kabul edilemez.

SİL BAŞTAN BİR SİSTEM… Sınırların kapatılmasıyla birlikte artık şu gerçekle hepimiz yüzleşmek zorundayız. Uzunca bir süre bir arada yaşayacağız. Yerli halk, üçüncü ülke vatandaşı demeden birbirimize sarılmalı ve dayanışmayla virüsü def ettikten sonra hakkaniyete dayalı sil baştan bir sistem ve ekonomik yapı kurmak zorundayız.

YERLİ ÜRETİME DAYALI BİR YAPI KURMALIYIZ… Aynı zamanda bir üretici olarak, orta ve uzun vadede dünyanın ve özellikle Türkiye’nin yaşadığı krizin uzun süreceğini hesaba katarsak kendi kendimize yeten yerli üretime dayalı bir ekonomik yapıyı hep beraber oluşturmanın bir gereklilik değil toplumsal varlığımızı sürdürebilme adına bir zorunluluk haline geldiğini söyleyebiliriz.

TARIMA VERİMLİ ARAZİLER BELİRLENMELİ… Yerli üretim teşvik edilmeli, tüm ada genelinde mahsule uygun toprak verimliliği araştırılmalı ve üretime elverişli devlet hazinesinde bulunan alanlarda tarım yapmak isteyen kişi, kurum ve kuruluşlara bu alanlar çok düşük bedellerle kiralanmalıdır.

MUSTAFA ABİTOĞLU – VİZYONERLER KULÜBÜ

Bugünkü Vizyonerler Kulübü’nde “Yerel Ürünler ve Markalaşma Komitesi Başkanı” olduğum “Kuzey Kıbrıs Gastronomi Platformu” adına kaleme aldığım 12 maddelik “Acil Eylem Planı”nı kamuoyuyla ilk kez paylaşıyorum.

Dünyayla birlikte ülkemiz de Koronavirüs nam-ı diğer COVİD-19 pandemisiyle cebelleşiyor. Yüz yılda bir görünen böylesi bir pandeminin hem dünya hem de ülkemiz için sistemsel değişim ve dönüşümlere yol açacağını kestirmek için hiç kuşkusuz müneccim olmaya gerek yok. Küresel medyadan gün aşırı aldığımız Koronavirüs bağlantılı haberlerde hali hazırda travmatik toplumsal dönüşümler yaşanmaya başladığını okuyoruz.

GÜN; BİRLİK, BERABERLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR

Büyük ölçüde ithalata ve hizmet sektörüne bağlı KKTC ekonomisinin bu pandemi karşısındaki aczine ve sistemsizliğin çöküşüne her gün şahit oluyoruz. Kısıtlı maddi ve insan kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmesi gereken KKTC devletinin özellikle ekonomik anlamda aldığı tedbirlerin yetersizliğini ve absürtlüğünü önemle vurgulamamız gerekir. Sadece memur maaşlarını ödemeye endeksli çarpık yapının sürdürülebilir olmadığı ortadadır. Hal böyleyken, dükkânını açamayan özel sektörü, otelini kapatan turizmciyi, turizm emekçisini, restoran, cafe işletmecisini, emekçisini koruyacak tedbirler şöyle dursun özellikle küçük esnaf, küçük ve orta boy işletmelere reva görülen “yaşamasanız da olur” muamelesi kabul edilemez.

Sınırların kapatılmasıyla birlikte artık şu gerçekle hepimiz yüzleşmek zorundayız. Uzunca bir süre bir arada yaşayacağız. Yerli halk, üçüncü ülke vatandaşı demeden birbirimize sarılmalı ve dayanışmayla virüsü def ettikten sonra hakkaniyete dayalı sil baştan bir sistem ve ekonomik yapı kurmak zorundayız.

KKTC İÇİN YEREL ÜRETİM DEVRİMİ KAÇINILMAZ

Geçtiğimiz günlerde yıllarını gıda üretimine veren çok değerli bir sanayicimizle içinden geçtiğimiz süreci değerlendirdik. Hükümetin krizi fırsat bilip yerel üreticilerin ürettiği malların ithal muadiline geçici olarak yasaklama veya ülkeye girişini zorlaştırma önerisini paylaştı. Sanayicimize göre, böylece milli servet heba olmayacak ve dahası, kapalı işletmelerde işten çıkarılan iş gücünün yerel fabrikalarımıza katılmasıyla üretim hacmi artacak ve oluşacak katma değer ülkemizde kalmış olacak. Aynı zamanda bir üretici olarak, orta ve uzun vadede dünyanın ve özellikle Türkiye’nin yaşadığı krizin uzun süreceğini hesaba katarsak kendi kendimize yeten yerli üretime dayalı bir ekonomik yapıyı hep beraber oluşturmanın bir gereklilik değil toplumsal varlığımızı sürdürebilme adına bir zorunluluk haline geldiğini söyleyebiliriz.

KUZEY KIBRIS GASTRONOMİ PLATFORMU ÖNCÜLÜK ETMEYE HAZIRDIR

Öncelikli amacı Kuzey Kıbrıs’ta akademik ve profesyonel anlamda gastronomi ve turizm alanındaki profesyonelleri bir araya getirerek detaylı çalışmalar yapmak ve adamızı bu sektörlerde ileriye götürmek olan Kuzey Kıbrıs Gastronomi Platformu; içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda yerel üretime dayalı kendi kendimize yetebilen bir ekonomik yapı oluşturmak adına bünyesindeki sektörün önde gelen isimleriyle öncülük etmeye hazırdır. Platform Başkanı, dört yardımcısı ve 14 komite başkanıyla (Eğitim Komitesi, Dış İlişkiler Komitesi, Organizasyon Komitesi, Basın Yayın Komitesi, Yerel Ürünler ve Markalaşma Komitesi, Sponsorluklar Komitesi, Kıbrıs Türk Mutfağı Araştırma ve Tanıtma Komitesi, Uluslararası Mutfaklar Komitesi, Siyasi ve Bürokratik İşler Komitesi, Sosyal Sorumluluk Komitesi, Seyahat Komitesi, Bartender, Kokteyl ve İçki Komitesi, Barista ve Kahve Komitesi ve Şarap ve Şarapçılık Komitesi) oluşturulan Kuzey Kıbrıs Gastronomi Platformu Yönetim Kurulu’nun, COVİD-19 salgınıyla mücadelede hükümetimize ve devletimize yönelik oluşturmuş olduğumuz acil eylem planı önerisini Kıbrıs Türk medyasında ilk kez aşağıda madde madde paylaşıyorum:

ACİL EYLEM PLANI

 1. Her ilçede, farklı sektörlerden uzmanların yer alacağı ve 7/24 telefonlara yanıt verecek “Korona Kriz Masası” oluşturulmalıdır.
 2. Her ilçede yer alan üniversitelerin gastronomi bölümlerinin mutfakları ihtiyaç sahipleri için yemekler üretmeli ve 3 öğün ihtiyaç sahiplerinin adreslerine dağıtım yapılmalıdır. Bunun için üniversitelerin yönetimleri belirleyeceği öğrencilerden üretim ve dağıtım grupları oluşturmalı ve gerektiği takdirde profesyonellerden de destek alınmalıdır.
 3. İhtiyaç sahipleri için üniversitelerin mutfaklarına gıda yardımı yapan ürün tedarik firmalarına belli oranlarda gümrük muafiyeti sağlanmalıdır.
 4. Koronavirüs sebebiyle çok yoğun mesai harcayan tüm sağlık personeline psikolojik destek ve Aralık 2020 tarihine kadar 3 maaş ikramiye verilmelidir.
 5. Adamızda faaliyet gösteren GSM operatörleri önümüzdeki 4 ay boyunca kesintisiz internet sağlamalı ve bunu da minimum ücretlerle tarifelendirmelidir.
 6. Bu tür felaketlere karşı her an görev ve sorumluluk alabilecek her meslek grubundan en az 300, en fazla 600 gönüllü isim belirlenmeli, hızlandırılmış gerekli eğitimlerin ardından “Acil Kriz Ekibi” olarak her felaket zamanı sahada yer almalıdır.
 7. Turizm sektöründe çalışan ve KKTC vatandaşı olmayan Türkiye ve 3. Dünya ülkeleri vatandaşları için sendikal haklar sağlanmalıdır.
 8. Yine ayrıca bu kişiler için iş sözleşmelerinde “özel sağlık sigortası” şartları konulmalı, işletmeler istedikleri özel sigorta acenteleriyle anlaşma yapma hakkına sahip olmalıdır.
 9. Kriz döneminde işten çıkartılmak zorunda kalınan turizm sektöründe çalışan personelin adada kalma süresi 1 aydan 3 aya çıkartılmalıdır.
 10. Turizm sektöründe çalışan eğitim belgesine sahip personeller için yeni bir asgari ücret belirlenmelidir. Bu yeni asgari ücret 4.500 TL olmalı ve normal asgari ücret ile arasındaki fark devlet tarafından işletmelere teşvik primi ve vergi muafiyeti olarak sağlanmalıdır.
 11. Ada genelinde tüm işletme, konut vb. kira kontratları TL’ye çevrilmeli ve 2021 yılı Aralık ayına kadar kira artışı olmamalıdır.
 12. Yerli üretim teşvik edilmeli, tüm ada genelinde mahsule uygun toprak verimliliği araştırılmalı ve üretime elverişli devlet hazinesinde bulunan alanlarda tarım yapmak isteyen kişi, kurum ve kuruluşlara bu alanlar çok düşük bedellerle kiralanmalıdır.

KUZEY KIBRIS GASTRONOMİ PLATFORMU BAŞKANI
Salih DOĞRUSÖZ

 KUZEY KIBRIS GASTRONOMİ PLATFORMU BAŞKAN YARDIMCILARI
Haluk ERİM
Selim YEŞİLPINAR
Ünsal GÜROK
Yalçın GEDİK

EĞİTİM KOMİTESİ
Nafiya GÜDEN
Bahar GÜLNİHAL
Özgü Cemal IŞIMAN
Orhan ULUDAĞ

DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ
Ali Doğan ÇAMAK
Sabri ABİT
Aras KARABAL

ORGANİZASYON KOMİTESİ
Haluk ERİM
İsmail KIRIM
Alper ONAN
Nazif ŞENTÜRK

BASIN YAYIN KOMİTESİ
Melisa Acar DEMİR
Mert ÖZDEŞ

YEREL ÜRÜNLER VE MARKALAŞMA KOMİTESİ
Mustafa ABİTOĞLU
Sabri ABİT
Ahmet ÇIRAKLI
Ahmet AYDENİZ

SPONSORLUKLAR KOMİTESİ
Murat ÇETİN
Erkan YEŞİLPINAR
Tatiana FİLİPOVA
Yalçın GEDİK
Okan TEVİ

KIBRIS TÜRK MUTFAĞI ARAŞTIRMA VE TANITMA KOMİTESİ
Selim YEŞİLPINAR
Ahmet AYDENİZ
Mustafa ŞAH
Ali ÖZÇİL
Zihni TÜRKSEL
Metin MEVSİMLER

ULUSLARARASI MUTFAKLAR KOMİTESİ
Ayhan AŞÇIOĞLU
Kurtuluş ÖZBAŞAR
Gökhan MUTLU
Ahmet KARTAL
Ceyhun ATALAY
Pınar BARUT

İÇ İLİŞKİLER KOMİTESİ (SİYASİ VE BÜROKRATİK İŞLER)
Ünsal GÜROK
Levent ÖZERDAĞ
Şendoğan ALAGEYİK
Ali ERDURA

SOSYAL SORUMLULUK KOMİTESİ
Buğçe KÜÇÜK
Esra Ercantan YETKİLİ
Abdullah ÖZTOPRAK

SEYAHAT KOMİTESİ
Yalçın GEDİK
Onur YÜKSEL
Caner ASPAVA

BARTENDER, KOKTEYL VE İÇKİ KOMİTESİ
Ufuk YEŞİL
Bertan DEMİR
Cenk KARASOY
Hüseyin Faruk KAYA

BARİSTA VE KAHVE KOMİTESİ
Cevdet ÖZALP
Tahir TAŞLI
Salim KEÇECİOĞLU
Levent ÖZERDAĞ
Volkan BİLGİN

ŞARAP VE ŞARAPÇILIK KOMİTESİ
Özdal KEREM
Anastasia KORNOVAL
Cem TİLKİ
Selim YEŞİLPINAR
Haktan OKUMUŞOĞLU
İhsan Erol ÖZÇİL

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı