Kritik kararlar tartışması

BRT'den gelen görüntüler ile kulüplerin özel olarak çekilip bizlere gönderdikleri görüntüler arasında, özellikle kritik pozisyonlar konusunda dağlar kadar fark vardır.

Pazar akşamı Kanal T televizyonunda yayınlanan, Okan Karademir ile birlikte yaptığımız Futbol Objektif programında, telefonlarımıza gelen mesaj ve görüntüler, gündeme bomba gibi düştü.

BRT’den gelen görüntüler ile kulüplerin özel olarak çekilip bizlere gönderdikleri görüntüler arasında, özellikle kritik pozisyonlar konusunda dağlar kadar fark vardır.

Bu sezon, haftalar öncesinden de dikkatimi çekmişti, yayıncı kuruluş tarafından montajlanıp kanallara servis yapılan görüntülerde, kritik kararlar ve tartışmalı pozisyonlar yok.

Futbolseverlerin spor programlarında görmek istedikleri tartışmalı pozisyonlar, maalesef doksan dakikalık görüntüler olmasına rağmen, montajlanan kısımlarda ekrana getirilmiyor.

Bu konuda birçok kulüp başkanı, yönetici ve teknik adamlardan şikâyetler almaya başladık. “Neden kritik pozisyonlar ve hakem hataları gündeme gelmiyor “diye. Haklılar, çünkü futbola emek veren herkesin, haklarının yenip yenmediğini bilmek istiyorlar.

Bugüne kadar Süper Lig’de 64 karşılaşma yapıldı. Bu karşılaşmaların birçoğundan, tartışmalı pozisyonlar gündeme pek gelmedi. Hâlbuki maçların bitiminden sonra, gerek teknik adamlar, gerekse yöneticiler hakem kararları ile ilgili şikâyetlerini bizlere iletiyorlar. Fakat ne yazık şikâyet ettikleri pozisyonlarla ilgili görüntüler elimize gelmediği için bu konuda yorum yapamıyoruz.

Yıllardır programlarda yorumcu olarak görev yaptım ve yapıyorum, bu sezon ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorum.

Kritik görüntüler gözden mi kaçırılıyor yoksa hakemleri korumak maksadıyla yapılıyor bilemiyorum. Kritik kararları gündeme getirmeden, eleştiri olmadan, futbolu ileriye taşımak mümkün değildir. Eğer eleştiriye açık olmayacaksanız bu işi yapmayacaksınız.

Bu olay bilinçli yapılıyorsa, bunun arkasında kimlerin olduğunu bilmek istiyoruz. Futbolun gelişmesine zarar veren, gerçekleri gözardı etmeye çalışan, futbolun tartışılmasını istemeyen ve herşeyi güllük gülistanlık gibi gösterip, memleketin futbolunu dikensiz gül bahçesine benzetmek ne kadar doğrudur.

Kulüp başkan ve yöneticileri futbolun cefasını çeken insanlardır. Zamanlarını, paralarını ve emeklerini futbol için harcayan kişilerdir. Bu insanların feveranlarına kulak vermek gerekir.

Şeffaf olmak önemlidir. Yaptığınız işte kendinize güveniyorsanız eleştiriye de açık olursunuz. Eğer güvenmiyorsanız bu işi yapmayacaksınız. Hata insanlara mahsustur. Herkes hata yapabilir.

Futbolu güzelleştiren, tartışılır olmasını sağlayan, oyun içerisindeki hatalardır. Eğer hatalar bilerek ve isteyerek gözden kaçırılmaya çalışılıyorsa, bu hata olmaktan çıkar ve ülke futboluna büyük kötülük yapılmış olur.

Bu konu futbolumuzun gelişimi, disiplini, etik değerleri ve şeffaflığı açısından son derece önemli ve hassas bir konudur. Sadece benim değil tüm futbolseverlerin üzerinde hassasiyetle durması gereken bir konudur. Özellikle de federasyonun.

Şimdi merak ediyorum, Federasyon başkanı Sertoğlu’nun, sezon başında BRT kurumunu korumak maksadıyla, yorumcular hakkında gösterdiği hassasiyetini, bu kez maç görüntülerinin şeffaflığı konusunda da gösterecek mi?

Bekleyip göreceğiz.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı