Kredi enkazı

KKTC’de ciddi anlamda bel büken faiz oranları karşısında vatandaş çaresiz...

20 Temmuz 2019 - 12:21

KKTC’de faizler konusunda kontrolsüz bir durum olduğunu söyleyen Ekonomist Ünal Akifler, hala alt ve üst limitleri belirleyen bir faiz yasası olmadığını kaydetti. Bir an evvel yasa çıkarılarak Merkez Bankası’nı da yetkili kılınması gerekliliğinin şart olduğunu dile getiren Akifler, ayrıca siyasilerin ise bu işi uzmanlara bırakması gerektiğini kesinlikle işe dahil olmamaları gerekliliğini vurguladı.

FAİZ ORANLARI ENFLASYONA BAĞLI

Ünal Akifler, ayrıca her geçen gün insanları sarmalına alan faizler konusunun siyasilerin işi olmadığını Merkez Bankası’nın işi olduğunu ifade etti. Faiz oranlarının enflasyona bağlı olarak zaman zaman değişiklik gösterdiğini de anlatan Akifler, “Enflasyon yükselir faizler yükselir, düşer faizler de düşer. Bunun kontrolünü Merkez Bankası’nın yapması gerekir, bununla birlikte o yetkinin de elinde olması gerekir” dedi.

DENETLEME ESAS…

Merkez Bankası’nın kredi faizlerinin gösterge faizi olarak belirlemesi gerektiğini buna uymayarak fahiş faiz uygulayanları da takip etmesi gerektiğini de söyleyen Akifler, “Faiz belirlemede birçok etken belirleyici olabilir. Kimi kişi riskli gruba girer ve banka yüksek faiz uygulamasında bulunabilir” şeklinde konuştu.

“SABİTİN FAZLASINI ALMAK YASAKTI”

KKTC’de İngiliz döneminde faizlerin sabit %9 olduğunu hatırlatan Akifler, konulan sabit faizden fazlasının alınmasının ise yasak olduğunu ifade etti.

TL’ye geçildikten sonra enflasyonun %200 olduğunu söyleyen Akifler, “Parasını bankalarda işletenler mahvoldu, %9 faiz uygulamasıyla. Biz enflasyon açısından değişken bir para birimi kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“AMAÇ FAİZLERİ DÜŞÜK GÖSTERMEK”

Faiz oranlarının düşük görünmesi için yıllık belirlenmesi gereken faiz oranlarının aylık belirlenmeye başladığından da bahseden Akifler, “Türkiye’de yapıldığı gibi burada da artık aylık belirleme yoluna gidiliyor anladığım kadarıyla. Faiz demek yıllık demektir. Bugün İngiltere’de öyle yoktur aylık faiz belirleme sistemi” diye konuştu.

“SEKTÖRÜN SAĞLIKLI İŞLEMESİ ELZEM”

Merkez Bankası’nın finans sektörünün sağlıklı işlemesinden sorumlu olduğunun altını çizen Akifler, “Finans ve ekonomi alanı oldukça riskli ve önemli bir alandır. Bunları ancak uzmanlar ele alıp, tespitlerde bulunmalı. Zamana ve zemine göre değişim yapılmalı. Merkez Bankası’nın ekonomi daralıp, canlandığında, Türkiye’de enflasyon ve faizler yükselip düştüğünde bunları anlayacak, dikkate alacak ve buna göre bankaların faiz oranlarını belirleyeceği, uyulmadığı takdirde takip edebileceği bir sistem geliştirmelidir.

“TASARRUF SAHİPLERİ MAHVOLDU”

Ekonomi ve finans işlerinin politikacılara bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Akifler, “Önce düşük faizlerle yapılan işlemlerle daha sonra tasarruf sahiplerini mahvettiler” dedi.

Akifler “Enflasyon %4’lerdeyken de aynı faizi ödüyorduk neredeyse şimdi de aynı faizi ödüyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı