“Koronavirüs, önlem almayan İsveç’in tamamını etkileyebilir”

Koronavirüs salgınına karşı önleyici tedbirler almaya yanaşmayan İsveç'te gerçek durumun sanılandan daha kötü olduğu ifade ediliyor. Salgın Kontrol Dairesi'nde çalışan bir doktor yaşadığı bölgede corona virüsün herkese bulaşabileceğine dikkat çekti

6 Nisan 2020 - 19:14

Birçok ülkede hayat durma noktasında geldi. Kıtanın kuzeyinde bulunan İsveç ise önleyici tedbirler konusunda etkili adımlar atmaya yanaşmıyor.

İsveç’te şimdiye kadar 6 bin 800’den fazla vaka tespit edilirken ölü sayısı da 400’ü aştı. Ülkenin Norrbotten bölgesinde Salgın Kontrol Dairesi’nde doktor olarak görev yapan Anders Nystedt corona virüse ilişkin tehlikelere karşı uyardı.

Doktor Nystedt salgının Norrbotten’da neredeyse herkesi etkisi altına aldığını düşündüğünü aktardı. Ülkenin resmi televizyonu SVT’ye konuşan doktor hükümetin sürü bağışıklığını yavaşça uyguladığını söyledi.

Anders Nystedt 250 bin kişinin yaşadığını Norrbotten’de şimdiye kadar 5 – 10 bin arasında insanın enfekte olduğunu söyledi.

Doktor ülkedeki yaşlı nüfusun ciddi derecede hasta olma tehlikesiyle yaşadığını söyledi.

İsveç’in başkenti Stockholm ve diğer büyük kentlerinde hayat normal seyrinde devam ediyor.

Ülke genelinde okullar, restoranlar ve dükkanlar açık. İnsanlar işlerine gitmek için otobüs, tramvay ve metro gibi toplu taşıma araçları kullanıyor. Evden sıkılanlar arkadaşlarıyla kafelerde ya da parklarda buluşarak vakit geçiriyor. Hatta 500 kişiye kadar olan toplantılara bile izin veriliyor.

AVRUPA’DA KARANTİNAYI REDDEDEN TEK ÜLKE

İsveç’de Başbakan Stefan Lofven’in Koronavirüsle mücadelede uyguladığı bu stratejinin mimarı ise, İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Anders Tegnell. “Diğer ülkelerin yaptığı gibi biz de Koronavirüsün geç yayılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bunu sağlamanın yolu ise virüsü taşıyan hastaların evlerinde kalmalarını sağlamak” diyen virüs uzmanı Anders Tegnell, sınırların kapatılmasını ya da çocukların okula gönderilmemesini gereksiz önlemler arasında görüyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Anders Tegnell iddialarını şu cümlelerle destekliyor: “Eğer okulları kapatırsanız, bu Koronavirüsle mücadelede fayda sağlamak yerine birçok problemi beraberinde getirir. İsveç sağlık sisteminde çalışan birçok doktor ve hemşire görevlerini yapmak yerine, evde çocuklarını beslemekle zaman geçirirler.”

Alınan önlemlerin yeterli olduğunu savunan İsveç Başbakanı Stefan Lovfen, “Hepimiz, kendi sorumluluğumuzu taşıyabilecek bireyleriz. Yasalar çıkarıp, her şeyi yasaklamanın anlamı yok” dedi. Başbakan Lovfen tüm dünyada olduğu gibi ülkesinin de zor dönemden geçtiğini ise kabul ediyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı