Korona mültecileri ve azınlıkları tehdit ediyor

Kıbrıs’ın güneyinden ve Yunanistan’dan alarm verici bilgiler var

Amir 30’lu yaşlarda Kıbrıs’ın güneyinde yeni bir yaşam hayalleri kuran İranlı bir baba. Birkaç yıldan beri eşi ve kızı ile beraber Larnaka sakini olan Amir yaşamını mülteci statüsü nedeniyle devletten aldığı mali yardım ve çeşitli dönemlerde üstlendiği mevsimlik iş ve görevler ile sürdürmeye çalışıyor. Korona krizi nedeniyle gündelik yaşantının altüst olduğu, ekonomik hayatın neredeyse durma noktasına geldiği bir süreçte Emir hem ailesinin hem de kendisi ile aynı konumda olan insanların geleceğine yönelik olarak oldukça endişeli. İranlı baba korona krizinin ekonomik olarak Kıbrıs’taki mültecileri derinden sarsacağı görüşünü dillendiriyor.

Amir’in korona krizi döneminde ekonomik şartlardan öte karşı karşıya olduğu başka sorunlar da söz konusu. Helence’yi bilmemesi nedeniyle Amir ve eşi Kıbrıs Rum yönetiminin korona salgını ile ilgili gerçekleştirmiş olduğu bilgilendirmeleri doğru ve sonuç alıcı bir şekilde takip edemiyor. Ayrıca, Emir güneyde yürürlüğe giren birçok önlemeden bihaber. Bu nedenle Amir aile ziyaretlerine devam ediyor ve zaman zaman yetkili mercilerle de karşı karşıya geliyor.

Korona salgını vakalarının artış kaydettiği bir dönemde, Amir’in hikayesine benzer hayat öyküleri mültecilerin, göçmenlerin, ekonomik açıdan zorluklar ve sıkıntılar çeken toplum kategorilerinin yaşadığı birçok noktadan gazetemiz HABERCİ’ye gündelik bazda ulaşmaya devam ediyor. İsminin açıklanmasını istemeyen birçok insan Kıbrıs’ta ekonomik ve sosyal şartların hızlı bir şekilde kötüleştiğine dikkat çekiyor.


MÜLTECİ KAMPLARI VE MAHALLELERİ ALARM VERİYOR

Kıbrıs’ın güneyinde korona krizi tüm toplum gibi mülteci ve göçmen insanları, daha iyi bir yaşam hayali ile adaya ulaşan insanları derinden etkiliyor. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen birçok kaynak mülteci kamplarındaki durumun endişe kaynağı olmaya devam ettiğini vurguluyor.

Mülteci ve göçmen konularına yoğunlaşan, gönüllü olarak birçok faaliyete katılan 35 yaşındaki psikolog M. Mülteci ve göçmen insanların barındığı, adanın güneyindeki kamplarda Nikos Anastasiadis Hükümeti’nin elinden geldiğince sağlık ve güvenlik önlemleri almaya çalıştığını belirtiyor. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen kamplarda çok sayıda insanın bir arada barınması ve bazı temel ihtiyaç maddelerine sınırlı sayıda erişimin olması nedeniyle yetkililer koronanın sonuçları üzerinde kafa yormaya devam ediyor.

Aynı durum büyük kentlerin, ekonomik açıdan daha düşüş seviyedeki belli başlı bölgelerinde yaşam mücadelesi veren Kıbrıs orjinli olmayan insanlar için de geçerli. Kısıtlı devlet yardımı ile korona krizinin göğüslemeye çalışan insanların sağlık hizmetlerine olan erişimleri sorunlu olmaya devam ediyor. Ayrıca bu bölgelerde de korona hakkındaki bilgilendirme oldukça yetersiz. Çeşitli toplumsal renklerin vatandaşları Helence’yi bilmemeleri ya da sınırlı kullanabilmeleri nedeniyle korona hakkında bilgi edinme konusunda sıkıntılar yaşıyor.

YUNANİSTAN’DA ROMANLAR VE BATI TRAKYA TEHLİKE ALTINDA

Kıbrıs’ın güneyinde olduğu gibi komşu Yunanistan’da çeşitli toplumsal renkler korona tehlikesi ile karşı karşıya. Koronanın gündelik hayatı etkilediği, ulusal sağlık sisteminin direncini sınadığı bir esnada komşu Yunanistan’da yeni salgın toplumun çeşitli renklerini tehlike altında bırakıyor. Son günlerde korona Yunanistan’ın Roman ve Müslüman toplumunu derinden etkiliyor.

Yunanistan basınına yansıyan son bilgilere göre çok sayıda korona vakasının tespit edildiği Larissa’nın Nea Smirni (Yeni İzmir) bölgesinde beş yedi vaka tespit edildi. Bu sayı ile beraber bölgedeki Roman topluluğundaki korona vaka sayısı 30’a ulaştı. Yunanistan mercileri tespit edilen vakalarla beraber onlarca insanda korona testi gerçekleştiriyor. Bu yeni testlerin sonuçlarına göre Roman toplumundaki toplam korona vakalarında artış gözlemlenebilir.

Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias Roman toplumunu tehdit eden korona salgını ile ilgili olarak Yunanistan’ın çok kritik bir noktada olduğuna işaret etti. Yeni gelişme nedeniyle Atina’nın alarm durumuna geçtiğini belirten Hardalias 12 saatlik periyotlarla koronanın vurduğu bölgede yeni sağlık taramalarının yapıldığını belirtiyor.

Larissa’da Roman vatandaşlarının temel ihtiyaçlarının karşılanması için yerel birimler devreye girmiş durumda. Bazı marketler korona tehdidi altındaki vatandaşlara temel gıda ve ihtiyaç maddeleri tedarik ediyor.

KORONA BATI TRAKYA’DA

Larissa’daki Roman toplumu eksenli gelişmenin bir benzeri Yunanistan Müslüman, Pomak ve Türk nüfusunun yaşadığı Batı Trakya’da da yaşanıyor.  Yaklaşık 3000 nüfusluk Ehinos-Ekinoz bölgesinde çok sayıda korona vakası saptandı. Bölgede Müslüman, Pomak ve Türk asıllı insanlar yaşıyor.  Geçtiğimiz günlerde yeni korona vakalarının gündeme yansıması ile beraber Ehinos karantina altına alındı ve bölgede olağanüstü durum ilan edildi. Ksanthi-İskeçe Vali Yardımcısı Nikos Efraimidis konu ile ilgili olarak bölgedeki durumun yurt dışından bölgeye 1000 dolayında insanın geri dönüşü ile beraber kötüleştiğini açıkladı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu