Korona ile mücadelede ikinci safha

Rum yönetimi uzun soluklu mücadeleye hazırlanıyor

HABERCİ’nin Lefkoşa’nın güneyinde korona krizini yakından takip eden kaynaklardan edindiği bilgilere göre, önümüzdeki günlerde Güney Kıbrıs’ta yeni pandemi ile mücadelede ikinci safha başlıyor. Yeni safhada okullar ile bazı kamu hizmeti veren noktaların ve stratejik öneme sahip işyerlerinin açılması için hazırlıklara başlanacak. Korona ile mücadele kapsamında alınan olağanüstü önlemlerin gündemde kalmaya devam edeceği yeni süreçte, krizden çıkışın yeni safhalarına yönelik hazırlıkların programlanması gerçekleştirilecek.

Güney Kıbrıs, korona ile mücadeledeki ikinci safhaya, Avrupa genelinde geçtiğimiz günlerde hâkim olan temkinli olumlu hava ile beraber geçmeye hazırlanıyor. Özellikle İspanya ve İtalya’da korona vakası sayılarında görülen düşüş, Kıbrıslı Rum yetkililerin umutlarını yeşertmiş durumda. Avrupa ile beraber dünyanın çeşitli noktalarında Mayıs itibari ile krizin kontrol altına alınmaya başlanabileceği yönündeki ilk belirtiler de gündeme gelmeye başladı.

Son gelişmeler karşısında Pazartesi günü yeni olağanüstü bir toplantı gerçekleştiren Nikos Anastasiadis Hükümeti, temkinli tavrını sürdürüyor. Son saatlerde Kıbrıs’ın genelindeki vaka sayısında artış kaydedilmemesi şimdilik sağlık sisteminin direncinin teste tabi tutulacağı karamsar senaryoları ‘bekleme konumuna’ almış durumda. Ancak buna karşın Kıbrıs’ın geneli için tehlike geçmiş değil. Zira önümüzdeki saatlerde Baf ve Aradip (Aradippou)’dan gelecek haber ve bilgiler korona krizinin seyrini değiştirebilir.

İKİNCİYİ SAFHAYA GEÇİŞ HAZIRLIKLARI

“En kötümser senaryoları arkamızda bıraktık demek için vakit daha çok erken. Önümüzdeki günlerde daha fazla sayıda teste ihtiyaç duyacağız. Bu testlerin sonucunda vaka sayıları tırmanışa geçebilir ve tekrardan karamsar senaryolarla karşı karşıya kalabiliriz. Bunun için hazırlık yapıyoruz. Ancak son günlerde vaka sayısında görülen kısmi düşüş ve yurt dışından gelen olumlu sinyaller krizin yönetiminde ikinci safhanın planlanmasının yapılması için bizlere olanak sağlıyor”.

Yukarıdaki noktaların altını Pazartesi günü HABERCİ için çizen üst düzey bir Rum yetkili korona ile krizin uzun soluklu bir mücadele gerektirdiğini belirtiyor. Kaynağımıza göre kriz ile mücadele üç hatta dört safhadan oluşacak ve bu safhalar boyunca bazı önemli sağlık ve kamu güvenliği önlemleri gündemde kalmaya devam edecek.

HABERCİ’nin edinmiş olduğu son bilgilere göre Nisan sonlarında, Paskalya Bayramı’ndan sonraki süreçte korona ile mücadelede ikinci safhaya geçilebilir. Bu durumda bazı önlemlerin gözden geçirilmesi gündeme gelecek. Bu gözden geçirme sürecinin seyri korona vaka sayılarına ve Baf ve Aradip gibi alarm verici hadiselerin vuku bulduğu noktalardan gelecek bilgilere bağlı olacak.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Baf ve Aradip’te yeni korona vakaları tespit edilmiş ve yeni virüsün ada içerisinde, kontrolsüz bir şekilde insandan insana temas ile yayıldığı görüşü ağırlık kazanmıştı. Bu durumdan sağlık emekçileri de nasibini almış, birçok doktor, hasta bakıcı ve sağlık emekçisi de olumsuz şekilde etkilenmişti.

MAYIS İTİBARİYLE BAŞLAMASI OLASI OLAN SAFHA

Mayıs bağları itibari ile korona ile mücadele kapsamında devreye girecek olan yeni safhada ne türlü inisiyatifler ve gelişmeler bizleri bekliyor alacak? Yeni süreçte Anastasiadis liderliği hangi adımlara odaklanacak?

HABERCİ’nin geçtiğimiz saatlerde konu ile ilgili edinmiş olduğu bilgiler üç noktaya odaklanıyor. Kaynaklarımızın öne çıkardığı ilk nokta korona ile mücadelede ikinci safhanın devreye gireceği tarih ile ilgili. Anastasiadis liderliğine yakın kaynaklar, korona ile ilgili verilerin istenilen düzeyde olması durumunda Mayıs başlarında ikinci safhanın başlayabileceği görüşünde birleşiyor.

HABERCİ’nin kaynaklarının üzerinde durduğu ikinci noktaysa ikinci safhada gündeme gelecek olan yeni inisiyatifler. Kaynaklarımızın tümü bu konuda tam olarak görüş birliğinde olmasa da Mayıs itibariyle bazı okulların eğitime tekrardan başlayabileceği, bazı kamu kuruluşlarının kapılarını tekrardan vatandaşlara açabileceği görüşünü öne çıkarıyor. Bu dönem boyunca kısmi sokağa çıkma yasağı ve sokağa maske ve bazı sağlık önlemleri ile çıkış gibi önlemler gündemdeki yerini koruyacak.

Kaynaklarımız son olarak korona ile mücadelenin uzun soluklu bir mesele olduğu gerçeğinin altını çiziyor. Mücadeledeki ikinci safhayı üçüncü hatta dördüncü safha takip edecek. Bu safhalarda hükümetin dikkati kamu sağlığı ile beraber ekonomi konularına odaklanacak. Son safhanın devreye girmesi ile beraber kafelerin, restoranların ve havalimanlarının açılması gündeme gelecek ve kademeli olarak gündelik hayata geri dönüş uzun vadede gerçekleştirilecek.

TÜM OLASILIKLAR MASADA

Kaynaklarımızın belirttiği üzere korona ile mücadelede yeni safhalar vaka sayılarındaki seyir ve virüsün kontrol altında tutulmasına paralel bir şekilde devreye girecek. Kıbrıs Rum tarafının izleyeceği bu strateji Avrupa Birliği üye devletlerinin de an itibari ile üstünde durduğu bir yol haritası olarak karşımıza çıkıyor.

AB korona ile mücadeledeki yeni safhalarını bir yandan da pandeminin ekonomik artçı sarsıntılarını dikkate alarak dizayn ediyor. Birçok Avrupa Birliği başkentinde hâkim olan genel kanı krizden kurtuluşun hızlı bir şekilde devreye girmemesi durumunda Euro bölgesi ile beraber Avrupa ekonomisinin büyük sarsıntılarla karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor.

Korona ile mücadelede alınan yeni kararlar ile ilgili görüş bildiren HABERCİ’nin kaynakları ısrarla pandemi yönetimine temkinli bir şekilde yaklaşılması gerektiği görüşünü dillendiriyor. Tüm karamsar tablolar ile beraber krizin kademeli olarak göğüslenmesi gerektiği görüşünün de masada olduğu uyarısında bulunan kaynaklar vatandaşların ‘erken sonuçlara’ varmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

İngiltere, ABD gibi ülkelerde durumun iç açıcı olmaması, bilim adamlarının pandemiye nihai şekilde son verecek ilaçlar için uzun zaman gerektiği yönünde görüş ifade etmesi Kıbrıslı Rum yetkilileri temkinli duruş sergilemeye itiyor.

“Son günlerde gündeme gelen bir takım olumlu bilgiler ve uzun soluklu mücadelenin planlaması tünelin ucunda ışığın belirdiği sonucunu doğurmamalı”, uyarısında bulunan bir kaynak korona ile ilgili verilen değişkenlik gösteren, günden güne değişebilen rakamlar ve bilgiler olduğu görüşünü öne çıkarıyor. Kaynağımıza göre koronanın nihai mağlubiyeti, bilimsel olarak kanıtlanmış gerekli ilaç ve tedavinin devreye girmesi, insandan insana yayılımın durdurulduğu safhada gelecek.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu