Korona Doğu Akdeniz’de

Koronanın ‘sınıfsal’ yönü bilim adamlarını kaygılandırıyor

2020 yılının ilk haftalarından itibaren ilkin Çin’in Wuhan Eyaleti’ni ardından da tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü (Covid 19) bölgemiz Doğu Akdeniz’in kıyılarına varmış durumda. Yunanistan’dan Türkiye’ye, Kıbrıs’a ve bölge kıyılarındaki tüm ülkelerde ölümlü korona vakaları gözlemleniyor. Bilim insanları bir yandan koronaya ilaç ve aşı ararken diğer yandan da yeni salgının sosyoekonomik boyutlarını inceliyor.

Doğu Akdeniz ülkelerinden ulaşan son korona vaka rakamları, bölgenin sosyoekonomik açıdan benzer kompozisyona sahip olan Latin Amerika gibi bölgelerle benzerlikler arz ettiğini gösteriyor. Latin Amerika’da olduğu gibi yeni virüs dış dünya ile bağlantısı olan, ekonomik ve endüstriyel açıdan gelişmekte olan toplumlarda daha fazla hasara neden oluyor. Aynı durum İspanya, İtalya gibi Avrupa Birliği üye devletleri için de geçerli.

Benzer sosyal yapıya sahip bölgelerde olduğu üzere, diğer tıbbi ve fiziksel parametrelerle beraber, korona Doğu Akdeniz’de ilk etapta dış dünya ile yakın bağları olan, alım gücü ve yurt dışına seyahat etme olanağına sahip göreceli olarak ‘güçlü’ orta ve üst sınıfların var olduğu ülkeleri sarsıyor. Virüsün gelişmekte ülkelere girişi ile beraber, insana insana temas ile beraber salgın yeni boyutlar kazanıyor.

Korona salgının ilk safhalarında sergilemiş olduğu performans ile yoğun eleştirilerin odağında bulunan Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir mesaj ile koronanın Doğu Akdeniz ülkelerinde çok hızlı bir şekilde yayıldığına dikkat çekti. Yeni gelişmeyi siyasi ve sosyoekonomik açıdan irdeleyen yabancı uzmanlar, salgının kontrol altında tutulması durumunda birçok bölge ülkesinde siyasi ve sosyal çalkantıların gündeme gelebileceği uyarısında bulunuyor.

RAKAMLARIN DİLİNDEN

Korona salgının ilk günlerinden itibaren dünya genelindeki vakaları ve ölümleri kayıt altına alan sitelerden bir tanesi olan ‘Worldometer’in Doğu Akdeniz ile ilgili olarak yayınlaşmış olduğu veriler korona salgının birçok boyutuna ışık tutuyor. Sitenin yayınladığı ülkeler listesinde, Doğu Akdeniz’de korona salgınında iki ülkenin ‘lider’ konumunda olduğunu gösteriyor. Perşembe öğlenine dek, sosyoekonomik ve diplomatik açıdan bölgenin güçlü ülkelerinden olan Türkiye ile İsrail korona vakalarında yüksek rakamlar ile dikkatleri üzerilerine çekiyordu.

‘Worldmeter’ Perşembe öğlen saatlerine dek Türkiye’deki toplam vaka sayısını 38.226 olarak verirken, korona nedeniyle yaşanan vefat sayısını 812 olarak vermekteydi. İsrail’deki toplam vaka sayısı ise 9.755 idi. Komşu ülkedeki vefat sayısı 79.

Korona vakaları ve ölümleri listesinde Türkiye ile İsrail’i dış dünya ile yakın bağları olan, bölgenin başka ülkeleri takip etmekte. Komşu Yunanistan’da vaka sayısı 1.884 iken, toplam vefat sayısı 83. Kıbrıs’ın bir başka komşusu Mısır’daysa vaka sayısı 1.560. Komşudaki vefat sayısı ise 103.

Yukarıda adı geçen ülkeleri korona sıralamasında, bölgenin orta ve daha küçük ölçekli ülkeleri takip ediyor. Kıbrıs’ın yer aldığı kategorideki Lübnan’daki vaka sayısı 582. Ülkede korona nedeniyle 19 ölüm yaşanmış durumda. Aynı şekilde Ürdün’de 358 vakaya rastlanırken 6 ölüm kayıtlara geçti.

Doğu Akdeniz’de yüksek korona rakamları veren ülkeleri siyasi çalkantılar, savaşlar ile karşı karşıya kalan ve dış dünya ile bağlantısı sorunlu olan ülkeler takip ediyor. Filistin’de toplam vaka sayısı 263 iken, vefat sayısı 1 olarak kayıtlara geçmiş durumda. İç Savaş’ın devam ettiği Suriye’de, merkezi hükümetin kontrolündeki bölgelerde vaka sayısı 19 iken, vefat sayısı 2. Libya’da ise, uluslararası kamuoyu tarafından tanınan hükümetin kontrolündeki bölgelerde 1 ölüm yaşanırken, toplam vaka sayısı 21’i bulmuş durumda.
KORONA’NIN SOSYOEKONOMİK, SINIFSAL YÜZÜ

Doğu Akdeniz ile benzer sosyoekonomik ve politik özelliklere sahip Latin Amerika’da koronanın seyrini takip edip analiz eden uzmanlar sınıf yapısı ile sosyal, siyasi ve kültürel etmenlerin yeni virüsün yayılmasında başrolde olduğu uyarısında bulunuyor. Uzmanlara göre Latin Amerika’ya virüs orta ve üs seviyedeki sınıfların dış dünya ile bağlantısı sayesinde bölgeye giriş yaptı. Bölgeye giriş sonrasında sosyal piramitte zengin sınıfların yerel nüfusa oranla küçük olması nedeniyle virüs bir süreliğine önemli seviyede artış ve yoğunluk kaydetmedi. Ancak, bölgeye giriş ile yükseliş-yoğunluk evresine dek ülkelerin gerekli önlemleri almaması nedeniyle virüs insandan insana temas ile büyük bölgelere yayılmaya başladı. Bu safhadan sonra uzmanlar virüsün yoğun nüfusun yaşadığı bölgelere yayılması ile beraber kontrol dışına taşabileceği uyarısında bulunuyor.

Brezilya’daki kayıtlara geçen ilk korona vakasının hikayesi meselenin sosyoekonomik, sınıfsal boyutuna ışık tutuyor. Brezilya ilk koronavirüs vakası karnavaldan hemen sonra ülke gündemine geldi. İtalya’yı ziyaret eden bir vatandaş virüsün semptomlarıyla yurda döndü ve ülkeye girişten hemen sonra soluğu güney yarımkürenin en büyük şehri São Paulo’da dünya standartlarında bir kurum olan Albert Einstein hastanesinde aldı. Araştırmacı gazetecilik sitesi Publica’ya göre, korona hastasının evinde 63 yaşındaki bir hizmetli görev almaktaydı. Korona hastasının hizmetliyi zamanında hastalığından haberdar etmemesi sonucunda, talihsiz kadının sağlık durumu kısa zaman aralığında kötüleşti ve emekçi insan korona ile kısa bir mücadele sonrasında hayata gözlerini yumdu.

Uzmanlarla bilim insanlarına göre Brezilya’daki ilk vaka Latin Amerika’nın birçok bölgesinde tekrarlanmakta. Uzmanlara göre Ekvador’dan Uruguay’a oldukça endişe verici bir patent söz konusu. Konu ile ilgili Brezilya’nın en büyük hastanesi ‘São Paulo’s Hospital das Clinicas’ bünyesinde faaliyet gösteren Afet ve Acil Durum Komitesi Başkanı Beatriz Perondi, yakın zamanda BBC’ye şunları vurguladı: “Şu anda hasta olan sosyal sınıf, üst-orta ve üst sınıflardır ve bu yüzden henüz sürekli bir iletim oranı görmedik. Virüsün orta ve alt sınıflara yayılmaya başlaması ile beraber karantina ile ilgili sorunlarımız olacak. Aynı odada yaşayan birçok insan büyük iletim sorunlarına neden olabilir”.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu