Korkunç gerçek

Dünya Sağlık Örgütü, elektronik sigaraların insan sağlığı için çok zararlı olduğu ve hükümetlerin bir an evvel düzenleme yapması gerektiği çağrısında bulunurken, KKTC’de de uzmanlar kazan kaldırdı.

30 Eylül 2019 - 09:11

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), elektronik sigaraların insan sağlığı için çok zararlı olduğu ve hükümetlerin bu konuda mutlaka düzenleme yapması gerektiği çağrısında bulundu. Örgüt, dünya genelinde giderek yaygınlaşan elektronik sigara kullanımının, ölümcül bir bağımlılık olan normal sigara içme alışkanlığını engellediği gibi bir durumun da söz konusu olmadığını bildirdi.

Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri’nde elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen “gizemli akciğer hastalığı”nda vakası sayısının 800’ü aştığı ve can kaybının 12’ye ulaştığı açıklaması dünya kamuoyunun gündemine oturdu.

KKTC’de de yıldan yıla ithalatının arttığı gözlemlenen tütün ürünleri ve ısıtmalı sigaraların zararlarına Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut tarafından ısrarla “Daha az zararlı olduğu bir aldatmacadır” şeklinde dikkat çekilirken, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Canbay da “Elektronik sigaralarda tam yanma gerçekleşmese dahi 300 küsur derecede bir ısıtma söz konusu oluyor. Bu ısıtma sonucunda da yine kansere neden olan maddelerin açığa çıktığı kanıtlanmıştır” dedi.

GENÇLER ARASINDA SALGIN GİBİ…

Elektronik sigaraların gençlerin bağımlılık yapan nikotin sıvılarını solumasına neden olduğuna işaret edilirken, bu kötü alışkanlığın genç bireyler arasında salgın gibi hızla yayıldığı dile getirildi.

E-sigara kullanıcıları daha az toksine maruz kaldığı söylense de Dünya Sağlık Örgütü, söz konusu cihazların kullanıcıların sağlığı için risk teşkil etmeye devam ettiğini kaydetti.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ALARMDA

Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel sigara salgınına ilişkin yeni raporunda, “ENDS (elektronik nikotin dağıtım sistemleri) ile ilgili risk seviyesi henüz kesin olarak saptanamamış olsa da, ENDS kuşkusuz sağlık açısından zararlıdır ve bu nedenle gerekli düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca elektronik sigaranın tütün kullanımını azalttığı ya da daha az zararlı olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığına işaret edilen raporda, “Elektronik sigara kullanımının serbest olduğu ülkelerde kullanıcıların çoğu e-sigara ile normal sigarayı eş zamanlı olarak kullanmaya devam ediyor. Bunun sağlık riski ve etkileri üzerinde hiçbir faydalı etkisi yoktur” uyarısında bulunuldu.

BUHARI SOLUNUM HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR…

Yeni bilimsel araştırma, elektronik sigaralardan çıkan buharın solunum yolundaki bazı hücreleri öldürebileceğini gösterdi.

Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği çalışma, üç tip elma aromalı elektronik sigara likitinden çıkan buharın akciğer bronşlarını kaplayan epitel hücrelerini tahrip edebildiğini ortaya çıkardı. Solunum sistemini kaplayan bu doku, akciğerleri ve soluk borusunu temiz tutmak için önemli.

Araştırmacılar ayrıca, buharın bağışıklık sistemini etkileyebildiğini ve özellikle makrofajların çalışmasını sekteye uğrattığını keşfetti. Makrofajlar vücuttaki yabancı atıkları ya da bakteri gibi hücreleri veya kendi sağlıksız hücrelerimizi yutup ve sindirerek ortadan kaldıran akyuvar hücreleri.

AMERİKA’DA 800 VAKA, 12 ÖLÜM

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen “gizemli akciğer hastalığı”nda vakası sayısının 800’ü aştığı bildirildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ülkenin neredeyse bütün eyaletlerinde elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen “gizemli akciğer hastalığına” yakalanan vaka sayısının 805’i bulduğunu açıkladı.

Elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen “gizemli akciğer hastalığı”nda ilk vakaların Nisan ayında ortaya çıktığı ve bu hastalıktan ölenlerin sayısının da 12’ye yükseldiği kaydedildi.

Ayrıca uzmanlar, akciğerlerin yakıcı bir maddeye reaksiyon gösterdiği hastalığı inhalasyon hasarına benzetiyor.

CANBAY: KESİNLİKLE DAHA AZ ZARARLI DEĞİL

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Canbay, likitli ve ısıtmalı sigaraların normal sigaradan daha az zararlı olduğu kanısının yanlış olduğunu kaydetti.

Canbay, ısıtıldığı anda kanserojen bileşimleri ortaya çıkaran maddelerin elektronik sigaralarda da bulunduğuna işaret ederek, “Normal sigarayı bırakmak isteyenlerin elektronik sigaraya dönme eğilimleri gibi bir düşünce kabul edilemez” dedi.

“KALP YETMEZLİĞİ YAPIYOR”

Elektronik sigaraların kullanılmaması ve yasaklanması gerektiği yönünde açıklamalar olduğunun altını çizen Canbay, elektronik sigara kullanımının verdiği zararlar noktasında çok fazla çalışma yapılmadığını da kaydetti.

Canbay, sigaranın kalp yetmezliği yapabilme ihtimali olduğu yönünde de bazı çalışmalar olduğunun altını çizerek, sigaraların likit mi, normal sigara mı olduğunun ise ayırılmadığını dile getirdi.

Sigara kullanımının öksürük, bronş duyarlılığı ve küçük hava yolu hastalıklarına neden olabilecek etkileri olduğu üzerinde de durulduğuna dikkat çeken Canbay, “Elektrik bazlı sigaralarda farklı maddelerin olduğu ortaya çıktı. Bu sigara türlerinin hiçbiri sigarayı bırakma yöntemi kesinlikle değildir” şeklinde konuştu.

“KANSEROJEN MADDE 300 DERECEDE ÇIKIYOR”

Elektronik sigaraların içerisinde kanserojen maddelerin olduğu ve yanma derecelerinin farklı olduğunun bilindiğine vurgu yapan Canbay, “Elektronik sigaralarda tam yanma gerçekleşmese dahi 300 küsur derecede bir ısıtma söz konusu oluyor. Bu ısıtma sonucunda da yine kansere neden olan maddelerin çıktığı da kanıtlanmıştır” ifadelerini kullandı.

GÜRKUT: ELEKTRONİK SİGARA ALDATMACA

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut da akciğer kanserinin artışındaki en önemli faktörün sigara kullanımı olduğuna işaret ederek, KKTC’de tütün kullanımının çok yaygın olduğunun altını çizdi.

Başkan Gürkut, her yıl milyonlarca kişinin hayatını tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına bağlı olarak yitirdiğini söyledi.  Gürkut, ülkede akciğer kanserinde de ciddi bir artışın söz konusu olduğunu ve kanser türleri arasında ilk sıralara yerleşmeye başladığını dile getirdi.

AKCİĞERDE İLTİHAPLANMA, HASAR…

Son zamanlarda sigaranın zararlarının iyice anlaşılması ve yapılan ciddi uyarılarla sigarayı bırakanların artması üzerine endüstrilerin paniğe kapılarak, alternatif ürünlerini pazara sunduğunun bilindiğinin altını çizen Gürkut, tütün endüstrisi tarafından elektronik sigara, ısıtılmış yeni nesil tütün ve nikotin ürünlerinin sigaraya göre daha az zararlı ürünler oldukları iddiasıyla tanıtıldığından bahsetti.

“Amerikan Toraks Derneği’nin geçtiğimiz mayıs ayında yapılan kongresinde sunulan en güncel araştırmalar, elektronik sigara ve nikotin içeriğinin önemli sağlık tehditleri oluşturduğunu ortaya koymuştur” bilgisini veren Özlem Gürkut, bu çalışmalarda, gençlerin elektronik sigaraya tatlandırıcı aromalar nedeniyle başladıkları, kronik obstriktif akciğer hastalığında (KOAH) sigaraya bağlı uzun sürede ortaya çıkan tomografi değişikliklerinin elektronik sigara kullanıcılarında erken dönemde başladığı, sigara dumanı, nikotin, elektronik sigara sıvısı, elektronik sigara sıvısı ve nikotin karışımının ayrı ayrı solunum epitel hücrelerinin erken ölümüne yol açtığının da kanıtladığını vurguladı.

Ayrıca Gürkut, elektronik sigara içeriklerinin akciğerde iltihaplanma ve hasara yol açabileceğine karar verildiğini de aktardı.

DAMARDA İŞLEV BOZUKLUĞU YAPIYOR

Elektronik sigaraya maruz bırakılan farelerin çevresel damarlarında bir saat içinde %31 daralma oluştuğunun görüldüğüne dikkat çeken Gürkut, elektronik sigaranın damarlarda işlev bozukluğu yaptığının saptanmasının yanı sıra son bilimsel çalışmaların da elektronik sigara ve nikotin içerikli ürünlerin sigaraya güvenli bir alternatif olmadığını da ortaya koyduğuna işaret etti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı