“Kooperatifçilik ivme kazanacak”

Kısa bir süre önce Kooperatif Şirketler Mukayyitliği görevine atanan Kemal Deniz Dana, ülkemizde kooperatifçiliğin gelişmesi ve kooperatifçilik anlamında ciddi atılımlar yapılması için kolları sıvadı.

21 Ağustos 2019 - 08:14

Kısa bir süre önce Kooperatif Şirketler Mukayyitliği görevine atanan Kemal Deniz Dana, ülkemizde kooperatifçiliğin gelişmesi ve kooperatifçilik anlamında ciddi atılımlar yapılması için kolları sıvadı.

Yeni bir göreve atanmanın heyecanıyla görevine başladığını ve geçmişte görev aldığı her alanda olduğu gibi kooperatifçilikle ilgili de kendisini geliştirmek ve kooperatifçilik alanında bilgi sahibi olmak için çalıştığını belirten Kemal Deniz Dana, kooperatifçiliğin ülkemizde çok ihmal edilen bir noktada olduğunu üzüntüyle dile getirdiğinin altını çizdi.

Önceliğin ülkemizdeki kooperatifçilik politikasının belirlenmesi olduğunu kaydeden Dana, göreve geldiği 1 aylık süre içerisinde bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını da ifade etti. Önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilmesi planlanan bir çalıştay ile ülkemizdeki kooperatifçilikle ilgili yol haritasının belirleneceğini vurguladı.

Dana, “Göreve geldiğimden kısa bir süre sonra ülkedeki kooperatiflerle ilgili bir harita çıkarmaya çalıştık. Ülkede kaç kooperatif var, kaçı aktiftir kaçı pasiftir, kaçının denetimi yapılır, yapılmaz bunu görmek istedik. Bu konuda çok olumlu bir tablo ile karşılaştığımı söylemem mümkün değil. Kaldı ki bu haritayı bile ortaya çıkarmamız 10 gün sürdü. Ama en azından önümüzü görmek açısından iyi bir çalışma oldu ve denetimi yapılmayan kooperatiflerin denetlenmesi için hızlıca müfettişler görevlendirildi” şeklinde konuştu.

“KISA SÜREDE CİDDİ BİR YOL KATETTİK”

Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’ne bağlı 350’ye yakın kurum kuruluş ve iştirak olduğunu belirten Kemal Deniz Dana, “Öncelikli hedefimiz etkin denetim sistemini sağlamaktır. Göreve geldiğim zaman mukayyitlik personeli arasında bir motivasyonsuzluk olduğunu gördüm. Ciddi eksiklikleri bulunan hatta bilgisayarları bile olmayan personeller vardı. Öncelikli olarak bu eksiklikleri giderdik ve motivasyonu sağlamayı başardık. Tüm kooperatiflerin temsilcileri ve yöneticileriyle görüşme fırsatı buldum.

Kooperatifler Şirketler Mukayyitliği ve Kooperatif Şirketler Yasası güncelliğini yitirmiş yasalar olduğu için bu yasaların güncellenmesi adına oluşturduğumuz komite çalışmalarına başladı ve kooperatiflerin temsilcileriyle de görüş alışverişi yaparak güncel ve işlevli olan bir yasayı yürürlüğe koymayı hedefliyoruz. Merkez Bankası ve Türkiye’deki muhataplarımızla işbirliği ortamı yaratmak için çalışmalar başlattık. İçinde bulunduğumuz bu teknoloji çağında kurumun web sitesi dahi olmadığını fark ettik ve bu konuda da çalışmalara başladık” diyerek göreve geldiği ilk bir aylık süre içerisinde atılan adımları aktardı.

2020 yılı içerisinde tüm kooperatiflerin denetimlerini tamamlamayı planladıklarını söyleyen Kemal Deniz Dana, uzun bir süredir genel kurul yapmayan kooperatiflerin genel kurullarının yapılmasını sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Son dönemlerde bazı kooperatiflerde ortaya çıkan yolsuzluklar nedeniyle kooperatiflere karşı toplumda bir güven bunalımı yaşandığını ifade eden Dana, denetimlerin artırılması ve düzenli hale getirilmesi sonrasında yeniden bir güven ortamı sağlamayı hedeflediklerini de söyledi.

“MUKAYYİTLİĞİN GÖREVİ SADECE DENETLEMEK DEĞİL”

Hizmet içi eğitim çalışmalarına çok önem verdiklerini belirten Dana, kooperatifçiliğin üretim ve pazarlama bölümünün eksik kaldığını dile getirdi. Kooperatiflerin hem sistemli ve planlı çalışma anlamında hem de Kooperatif Merkez Bankası’yla ciddi sorunları olduğuna değinen Kemal Deniz Dana, Mukayyitlik bünyesinde kurulacak olan risk sistemi ve gözetim merkezinin bu konuda çok önemli bir işlevi olacağının da altını çizdi.

Denetimin sürekli ve düzenli olması gerektiğini savunan Kemal Deniz Dana, “Mukayyitliğin görevi sadece denetlemek değil aynı zamanda yol haritası çizmek ve yol göstermektir. Fakat yıllarca bu ihmal edildi ve Mukayyitlik sadece denetim yapan bir kurum haline getirildi” dedi.

“KREDİ VEREN KOOPERATİFLERDEN ÜRETİM VE PAZARLAMA ALANINDA AKTİF KOOPERATİFLERE”

Üretilen ürünlerin pazarlanması anlamında ciddi bir eksiklik olduğunu dile getiren Kemal Deniz Dana, birçok bölgede önemli sebze üretimi olduğunu dile getirerek kooperatifçilik olmadığı için üreticilerin hem ürünlerini pazarlamakta ciddi sorunlar yaşadıklarını hem de iyi bir gelir elde edemediklerini ifade etti.

Çilek, narenciye ve zeytinyağı ile ilgili kooperatifleşme anlamında girişimler olduğunu belirten Dana, bu tür girişimlerin artırılması için üreticilerin teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi. Kooperatiflerin sadece kredi veren pozisyondan çıkıp üretim ve pazarlama anlamında aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini vurgulayan Dana, “Hedefimiz kooperatifleri kapatmak değil sayılarını çoğaltmaktır. Mesela Akıncıların ürettiği domatesi ve üzümü bir marka haline getirebilirdik ya da Beyarmudu’nun patatesini, fakat insanlar bireysel hareket ettikleri için hem ürettikleri ürünler çok ucuza gidiyor hem de ürettikleri ürünler ellerinde kalıyor.

   Biz ürettiğimiz ürünleri işleyip pazarlama anlamında eksik kalıyoruz. Türkiye’de şu anda kooperatifçiliğin en güzel örneklerinden birisi Tunceli Belediyesi’nde yaşanıyor. Tüm bölge halkı üretiyor, üretime katkı koyuyor ve elde edilen gelir eşit şekilde bölge halkına paylaştırılıyor” diyerek, ülkemizde kooperatifçiliğin geliştirilerek ileri noktalara taşınması için çalışmaların bugünden başladığını vurguladı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı