Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde su ve elektrik iki ay ücretsiz

Korona virüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan ve dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti halktan 2 ay elektrik ve su parası alınmayacağını duyurdu

1 Nisan 2020 - 14:37

Uzun süredir ebola salgını ile mücadele eden Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ilk korona virüs vakası 10 Mart’ta görüldü.  Virüse yakalanan hastanın ülkede bulunan Belçika uyruklu bir erkek olduğu açıklandı.

21 Mart’ta meydana gelen ilk ölüm Sağlık Bakanı Eteni Longondo tarafından, Twitter’dan duyuruldu. Başkent Kinyasa’da Kovid-19 kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiğini belirten Longondo hastalığın yayılmasını önlemek için alınan tedbirlerin sıkılaştırıldığını kaydetti.

Bakan Longondo, bu kapsamda kara sınırlarının, bar, restoran ve ibadet mekanlarının kapatıldığını, uluslararası uçak seferlerinin durdurulduğunu, üniversite ve okulların tatil edildiğini aktardı.

25 Mart’ta acil durum ilan edilen ülkede 29 Mart’ta sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı.

“AMAÇ HALKIN MASRAFLARINI AZALTMAK’

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Su Kaynakları ve Elektrik Bakan Yardımcısı Papy Pungu Lwamba, dün yaptığı açıklamada, halkın elektrik ve su faturalarının 2 ay boyunca devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Lwamba, uygulamayla Kovid-19 salgınıyla mücadelede alınan yeni tedbirler kapsamında, halkın masraflarının azaltılmasını amaçladığını belirtti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı