Komedi, strateji ve psikoloji

Çavuşoğlu sanıyor ki bunlar kendilerine düşman. Hayır değiller! bunlar hayattaki yetersizliklerini karmaşık teoriler ile açıklamaya çalışan sosyopatlar.

Siyasetten bahsetmek bugün sıkıcı geliyor. Belki de Lute’un kuru pasta limonata partisinden sonra eğlenecek konumuz kalmadığındandır.

Hadi tamam biraz sustuk yine aynı şamataya geldik. Komutan Logar’ı çileden çıkartan “Bir cisim yaklaşıyor” repliğini sürekli duymaktan biraz, “sürplase” olduk. Her oyunun sonunda alkışlama isteği ile yanıp tutuşan taşralı tiyatro izleyicisi gibi alkışı yükseltemedik.

Fars diye bir komedi cinsi vardır. Fars en kaba şakalarla, hakaret, aşağılama, ırkçılık, iğrençlik gibi toplumların tedirgin olduğu şeyleri onların gözüne sokar. Mesela artık bir efsane olan “Salak ile Avanak” orijinal ismiyle Dumb and Dumber ya da “Salak ile Gerzek” ….

Bu filmin ilk senaryosunu yazmak için South Park’ın yaratıcıları olan Trey Parker ve Matt Stone’u tutmuşlar ama iki yılın sonunda senaryoyu teslim edemedikleri için senaryoyu bu kez Farelly Kardeşler almış.

Fars zor bir janrdır çünkü çizgiyi aşıp ucuzlaşırsanız ya da zekâ ile kaba sabalığın ayarını doğru yapamazsanız, aptallıkla dalga geçmeye çalışırken aptallığın ta kendisi haline gelebilirsiniz.

Bu biraz da aslında çok akıllı görünmeye çalışırken, akılsız durumuna düşmeye de benzer.

Sanat okullarının en temel düsturudur “fazlalığı at”

Bir şeyi anlatmak için, yeterli olan neyse onu kullan, fazladan hiçbir öge kullanma derler. Bu işin ustası olan Hollywood prodüktörleri mesela senaryoyu bile okumadan sadece sayfaları bir karıştırarak hemen fazlalığı görmeleriyle bilinirler.

Karmaşık planların, Sun Tzu’nun deyimi ile “maharet göstermeye merak”ın sonu her zaman yenilgi olur.

Dedik ya fazla söze gerek yok.

Hayat üstün zekalıların, karmaşık ve alengirli planları ile dönmüyor. Dünya, yerçekimi sebebiyle dönüyor.

Yerçekimini anlarsanız her sabah kalkıp bu dünyayı kimin döndürdüğünü aramaya başlayıp sonra da hep birlikte dünyanın dönüş yönünün tersine gaz çıkaran 5 milyar Çinli ile dünyanın dönüş hızını düşürme gibi karmaşık planlara girişmezsiniz.

Siyasetten sıkıldığımızı söyledik ama sonucu yine siyasete bağlayacağız.

İşte sayın Çavuşoğlu’nun da tanımadığı “tip”ler bunlar. Gayet taşralı, oldukça kötü eğitimli, entelektüel olarak sığ. Çavuşoğlu sanıyor ki bunlar kendilerine düşman. Hayır değiller! bunlar hayattaki yetersizliklerini karmaşık teoriler ile açıklamaya çalışan sosyopatlar. Düşman olmadıkları zaten hiçbir şey yok. Yarın çözüm olsa Rumlara düşman olacaklar. Hem de Türklere düşman değiller diye kızacaklar. Kendi nefretlerini beslemeyen her şeye düşmanlar… Çünkü nefretlerinin sebebini kendilerine bile açıklayamıyorlar. Ben onların yerine açıklayım. Şu veya bu sebeple toplum dışına itilmiş, kendi kabullerinin toplumun geneli tarafından engellendiğini düşünen, kendi kimliği ile sıkıntıları olan insanlar.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu