Kızılyürek’in adaylığı Rum tarafını karıştırdı

Kritik seçimler öncesinde Disi önemli sorunlarla karşı karşıya...

Kıbrıslı Türk Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek’in Akel’in listesinden Avrupa Parlementosu seçimlerinde aday olması Rum siyaset sahnesini karıştırdı. Akel’in son hamlesi Nikos Anastasiadis’in iktidardaki Disi partisinin çok zor bir süreç ile karşı karşıya kaldığı sürece denk geldi. Akel’in Disi ile olan oy farkını kapatmaya başladığı bir süreçte, Disi’nin birçok önde gelen siması partinin aşırı sağa ve milliyetçi bir pozisyona kayması karşısından sessizliğini bozmaya başladı.

Haberci’nin edindiği son bilgilere göre Disi yaptırdığı kamuoyu araştırmaları ve çalışmalarla birçok soruya yanıt arıyor. Bu sorulardan bir tanesini 26 Mayıs’ta ne kadar Kıbrıslı Türk’ün sandık başına gideceği meselesi teşkil ediyor. Kıbrıslı Türklerin seçimlere yoğun katılım gösterdikleri durumda Disi liderliği için çok zor bir süreç ile karşı karşıya kalabilir.

Disi lideri Neofitou Averof ile yakın mesai arkadaşlarının cevabını aradığı bir başka sual ise partinin milliyetçi argümanlara sığınmasının parti tabanında ne denli kabul gördüğü ile ilgili. Son bilgiler birçok önde gelen figürün parti liderliğinin sergilediği milliyetçi duruşa karşı çıktığını gösteriyor.

Son olarak Disi’nin merkezine Avrupa’dan da olumlu mesajlar ulaşmıyor. Disi’nin AB düzleminde üye olduğu Avrupa Halk Partisi giderek kan kaybediyor. Bu oluşumun İngiltere, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde önümüzdeki seçim süreçlerinde darbeler alması olası. Aşırı sağ karşısında kan kaybeden Avrupa sağının karşı karşıya olduğu çıkmaz Disi’yi de zor durumda bırakıyor.

Bu önemli sorular ve gelişmeler ışığında, AP seçimlerine sayılı günler kala Disi ile Akel arasındaki fark kapanmaya devam ediyor. Son nabız yoklamaları aradaki farkın yüzde 5’lerin altına inme eğilimi içerisinde olduğunu gösteriyor. Diğer yandan Disi’nin kan kaybı aşırı sağcı Elam’ın oylarını arttırdığı bir sürece denk geliyor. Son seçim süreçlerinde 40.000 kişilik bir oy havzasını ele geçiren hareket AP’ye vekil göndermeye hazırlanıyor.

Özellikle Larnaka ve Baf gibi ekonomik çalkantıların hala gözle görünür olduğu merkezlerde Elam’a duyulan ilgi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Son olarak, Disi açısından altı çizilmesi gereken bir nokta daha söz konusu. 26 Mayıs seçimlerinde sandığa gidiş oranları seçim sonuçları açısından belirleyici olacak. Seçimlere katılım oranlarındaki olası bir düşüş gerek Disi’yi gerekse de AB’nin Kıbrıs özelindeki prestijine darbe vurabilir.

DİSİ’DEN MİLLİYETÇİ MANEVRALAR

Son gelişmeleri büyük bir dikkatle irdeleyen Disi liderliği son dönemde milliyetçi yorum ve açıklamalarla siyasi krizden çıkış arıyor. Başta Neofitou olmak üzere Disi’nin birçok temsilcisi uzun zamandan beri ilk kez milliyetçi argümanlara sığınıyor ve Kıbrıs Meselesinde katı bir tavır takınıyor.

Disi lideri Noefitu son çıkışı ile Kıbrıs Sorununun çözümünden önce Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs siyaset sahnesinde rol alması seçeneğine kapıyı kapattı. Rum lidere göre Disi Kıbrıslı Türklere listesinde ancak Kıbrıs Sorununun çözümünden sonra yer verebilir.

Bu çıkıştan kısa bir süre önce Disi’nin AP seçimlerindeki adaylarından bir tanesi olan Eleni Stavrou çok sert ve keskin sözlerle Akel adayı Kızılyürek’e yüklendi. Seçilmesi durumunda Kıbrıslı Türk hocanın Türkiye’nin tezlerini dillendireceği iddiasında bulunan Stavrou Kızılyürek’in adaylık sürecinin de Ankara’nın bir planı olduğu görüşünü öne attı.

Stavrou ve ailesi EOKA B ekolünden gelmekte. Disi’nin birçok üyesi bu nedenle Stavrou’nun Disi aday listelerinde yer almasına karşı çıkıyor.

KLİRİDİS’İN ÇIKIŞI

Son gelişmeler karşısında Disi’nin liberal kanadı sesini yükseltiyor. Liberal cenah Kızılyürek meselesi üzerinden Rum liderliği topa tutuyor.

Konu hakkında geçtiğimiz saatlerde görüş ifade eden Keti Kliridis Rum tarafına önemli mesajlar gönderdi. Kliridis’e göre Kızılyürek Kıbrıs’a hayatını adamış olan bir vatansever entellektüel. Kızılyürek şayet Akel yerine başka bir şekilde adaylık süreci başlatmış olsa idi kendisi bu adaylığa destek verecekti.

Kliridis’e göre seçilmesi durumunda Kızılyürek Avrupa düzleminde Kıbrıs’ın çıkarlarını temsil edecek.

Kliridis’in görüşleri Rum tarafında büyük yankı bulurken Lefkoşa’nın güneyindeki liberal kesimler yaklaşan seçimler öncesinde sesini daha gür bir şekilde yükseltmeye başladı.

ANASTASİADİS’İN HATALI MANEVRALARI

Kızılyürek’in adaylık süreci ile beraber başlayan Kıbrıs Rum siyaset sahnesindeki dalgalanmalar Anastasiadis liderliğinin Kıbrıs sorunu özelinde izlemiş olduğu stratejiye karşı toplum nezdinde biriken tepkilerin yeni bir açılımı olarak karşımıza çıkıyor.

Akel ile beraber Disi içerisindeki liberal çevreler Kıbrıs Sorunundaki hayal kırıklığından kısmen Anastasiadis’i sorumlu tutuyor. Kıbrıs’ın kuzeyindeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmakta olduğu uyarısında bulunan bu kesimler, federal çözüm için zaman aralığının daraldığı uyarısında bulunuyor.

Eleştiri yağmuruna tutulan Anastasiadis liderliği ise Kıbrıs meselesinde bildiği yoldan taviz vermiyor. Özellikle doğal gaz meselesinde Anastasiadis liderliği Türkiye’yi suçlayıcı tavır sergilemeye devam ediyor. Liderliğin birçok mensubu Kıbrıs Rum tarafının bildik tavırlarını dillendirmeye devam ediyor, Rum liderliği çıkmazın aşılmasına yönelik adımlardan imtina etmeye devam ediyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı