Kız çocuklarına 12 yaş aşı uygulaması sürüyor

12 yaş grubu kız çocukları için HPV aşılama uygulamaları devam ediyor.

10 Haziran 2019 - 14:08

Sağlık Bakanlığı Koruyucu Sağlık Hizmetleri’nin 12 yaş grubu kız çocukları için HPV (Human Papilloma Virüs)* aşılama uygulamaları devam ediyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yaşı 12 olan (2007 doğumlu) ve ailelerinin aşı yapılmasına onay verdiği kız öğrencilere, HPV Human Papilloma Virüsü aşısı yapılıyor.

12 yaş kız çocukları ebeveynleri eşliğinde belirlenen programa göre ilgili sağlık merkezlerine doğum belgeleri, aşı kartları ve ebeveynleri tarafından imzalanmış aşı onam formları ile başvurabilecekleri kaydedildi.

* HPV (Human Papilloma Virus) halk arasında cilt ve üreme organlarında siğil yapmasıyla bilinen bir virüstür. Bazı kanser türlerine neden olabilir. HPV cinsel yolla bulaşır. Bulaşma için tam bir cinsel ilişki olmasına gerek yoktur. Enfekte olan cilt bölgelerinin birbiri ile teması ile de hastalık bulaşabilir. Bazen, HPV doğum sırasında bebeğe bulaşabilir; bu, genital veya solunum sistemi enfeksiyonuna neden olabilir. HPV için tedavi yoktur, ancak 11 ila 12 yaş arasında güvenli ve etkili aşılar tavsiye edilir.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı