Kitabın tanıtımı yapıldı

Dr. Fazıl Küçük Vakfı tarafından basımı yapılan ve Akile Ekizoğlu ile Dr. Nihat Ekizoğlu tarafından yeniden derlenen ‘Kendi Anlatımı ile Dr. Fazıl Küçük’ün Anıları’ isimli kitabın imza günü Dr. Fazıl Küçük Müzesi’nde yapıldı.

17 Ekim 2019 - 21:00

Dr. Fazıl Küçük Vakfı tarafından basımı yapılan ‘Kendi Anlatımı ile Dr. Fazıl Küçük’ün Anıları’ isimli kitabın imza gününe Dr. Fazıl Küçük Vakfı üyeleri, Dr. Küçük’ü sevenler ve konuklar katılırken, günün açılış konuşmasını Dr. Fazıl Küçük Vakfı mütevelli heyeti üyesi ve Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük yaptı.

KÜÇÜK

Mehmet Küçük, özgürlük mücadelesi lideri ve babası olan Dr. Fazıl Küçük’ü yeni nesillere daha iyi anlatabilmek, onun verdiği mücadeleyi gelecek nesillere aktarabilmek için ailesi ve Dr. Fazıl Küçük Vakfı olarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını, bu çalışmalardan biri olan ‘Kendi Anlatımı ile Dr. Fazıl Küçük’ün Anıları’ isimli kitabı yeniden derleyerek okuyucularla buluşturdukları için mutlu olduklarını ifade etti.

Kitabın hazırlanmasında emeği geçen başta Akile Ruh Ekizoğlu ve Nihat Ekizoğlu’na ve geçmişte anılarını bizzat tutan Osman Güvenir ile Altay Sayıl’a teşekkür eden Küçük, dört ciltten oluşan bu kitabın özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki gençler için çok güzel bir kaynak olduğunu vurguladı.

Bu kitabın tüm okullara dağıtılarak okutulması için Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini de sözlerine ekleyen Küçük, herkesin bir solukta okuyabileceği bir kitap olduğu için emeği geçen herkese teşekkürlerini yineledi.

Mehmet Küçük daha sonra sözü Dr. Fazıl Küçük’ün özel kalemi olan ve bu anılarını Dr. Küçük’le birlikte kaleme alan Dr. Fazıl Küçük Vakfı Müdürü ve yazar Osman Güvenir’e bıraktı.

GÜVENİR

Güvenir, Dr. Fazıl Küçük’ün verdiği mücadelenin ve onun hayatının gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu söyleyerek, “Onunla buradaki ofisinde kaleme aldığımız bu anıları ve hayatını yeniden derleyerek kitaplaştıran başta Akile ve Nihat Ekizoğlu’nu kutlarım. Oldukça güzel bir çalışma olduğunu gözlemledim” dedi.

Daha sonra söz alan kitabı derleyenlerden Akile Ekizoğlu, önce kendini kısaca tanıtarak 16 yıllık öğretmenlik hayatı sonrasında Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim Dairesinde müfettiş olarak çalışmaya başladığını söyleyerek eğitimden hiç kopmadığını belirtti.

Bu proje kendilerine geldiğinde çok heyecanlandıklarını ve bir an önce başlamaya karar verdiklerini söyleyen Ekizoğlu “Ama nereden başlayacaktık bir lideri yazmak kolay değildi hele bu kadar bilinen hakkında bir çok kitap yazılan bir lideri yazmak hiç kolay değildi. Biz çok iyi araştırdık farklı kaynaklardan farklı kitaplardan da araştırdık çünkü bu kitabın içeriğinde hata yapma şansımız yoktu. En doğru şekilde doktoru anlatmalı ve çocuklarımıza onu sevdirmeliydik” dedi.

Nihat Ekizoğlu ise sözlerine başlarken imza gününe katılanlara ve yanlarında olanlara teşekkür ederek mutluluğunu paylaştı.

Dr. Küçük’ün Kıbrıs’tan uzak olduğu tahsili boyunca Kıbrıs’a her geliş gidişinde adadaki İngiliz varlığına karşı Kıbrıs Türk Toplumunun dili olmaya çalışıp gazetelerde yazı yazmakla işe başladığına dikkat çeken Ekizoğlu ardından da çok ciddi mücadeleler vermiş üzerine gelinen baskılara silahla değil kalemle karşılık vererek kendini ve Kıbrıs Türk Toplumunu anlatmak istediğin belirterek yani kalemiyle ciddi bir mücadele verdiğinin altını çizerek “O bizim liderimizdir ve öyle kalmaya da devam edecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı