Kimyasal tehdit içeriyor!

Uzmanlar, ülkeyi korkuya boğan patlama ile birlikte Taşkent’e düşen füzenin patlayıcı olması nedeniyle birçok bileşenin olduğu bir kimyasal etkisi olmasının yanında yakıtının da ciddi zararının olduğunu vurguladı ve uyardı.

Kime İnanacağız?

Uzmanlar “füze ağır kimyasal içeriyor” derken, Bakanlık”tehlike arz etmiyor”diyor; kime inanacağız?https://www.kibrishaberci.com/kimyasal-tehdit-iceriyor/

Haberci Gazetesi paylaştı: 2 Temmuz 2019 Salı

Önceki gece ülkeyi korkuya boğan patlama ile birlikte Taşkent’e düşen füzeye hem yerinde müdahale eden ekibin korumasız şekilde olması hem de çevreye ve halk sağlığına etkisinin boyutlarının ne olabileceği ülkede tedirginlik yaratırken, Sağlık Bakanlığı ise “Sağlık açısından tehlike arz eden bir durum yok” dedi.

Biyologlar Derneği Başkanı ve Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri ise Haberci’ye füzenin çevre ve halk sağlığı açısından yaratabileceği tehlikeler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Halk sağlığı ve çevreye ne gibi etkilerinin söz konusu olabileceği henüz daha bilinmeyen füzenin incelenmesi için Türkiye’den yardım istenirken, etkisinin ve boyutunun öğrenilmesi için de Türkiye’ye gönderilen numunelerin sonuçları bekleniyor.

“PATLAYICI VE KİMYASAL”

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada füzenin bir patlayıcı olması nedeniyle kimyasal içeriğine ve zararlarına dikkat çekti. Sahir, “Her şeyden önce kimyasal içeren bir patlayıcıdır. Kimyasalların çevreye ve insan sağlığına verdiği zararı biliyoruz. Patlayıcılar kimyasalın dik alasıdır” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEYİ ALTÜST EDER”

Patlayıcıların birçok maddenin karışımı ile her şeyi altüst eden bir yapısının olduğuna dikkat çeken Sahir, önceki gece Taşkent’e düşen füzenin çevreye olumsuz etkisinin olacağının tartışmasız olduğunu ifade etti. Sahir, düşen füzenin halk sağlığına ve çevreyi olumsuz etkilediğinin kesin olduğunu ancak henüz boyutlarının ve derecesinin ne olduğunun bilinmediğini kaydetti.

“BÖLGE KARANTİNAYA ALINMALI”

İncelemelerin ve tetkiklerin yapılana kadar, bölgenin ve cismin azami ölçüde karantina altına alınması gerektiğine dikkat çeken Sahir, bölgenin ören yeri şeklinde gezilmemesi, cismin ellenmemesi, izlenmemesi ve olabildiğince bölgede bulunulmaması gerektiğinin altını çizdi.

“KKTC’NİN İNCELEME ALTYAPISI YOK”

Düşen füzenin incelenmesi ve tetkiklerinin yapılabilmesi için KKTC’nin teknik cihaz-araç-gereç olanağının ve altyapısının olduğunu düşünmediğini de söyleyen Sahir şöyle konuştu:

“Güvenlik ve Barış Kuvvetleri Komutanlıklarının ise böyle bir altyapı ve imkânının olup olmadığını da bilmiyoruz. Türkiye’den yardım talep edildi ve tetkik için numuneler gönderildi. Sonuçların gelmesi bekleniyor.”

“NÜKLEER TEHLİKESİ DE OLABİLİR”

Güdümlü füzelerde ileri teknolojilerin kullanıldığına da dikkat çeken Doğan Sahir, bunların bir kısmının nükleer olabileceğinin de dillendirildiğine işaret etti.

Sahir, nükleer tehlikesinin de göz önünde bulundurularak, gözle görülmeyen, kokusu, rengi olmayan bu tehdidin soluma yolu ile temasının da engellenmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Füzeye müdahalede bulunan ekibin çıplak elle ve herhangi bir önlem almadan hareket etmesinin de zararlarına ve yanlışlığına dikkat çeken Sahir, “Uzman gibi görünen, askerin de denetimi altında uğraşan birkaç kişiyi tedirginlikle izledik. Böylesi bir tedbirsizlik kabul edilebilir değildi. Bu bizim ülkemizin ne kadar deneyimsiz olduğunu da açıkça gösterdi. Savaşın tam ortasındayız ancak bunu umursamadık. Yaşananlar bundan sonrası için bu ve benzer durumlara ne şekilde yaklaşmamız gerektiğini öğrenmemizi de bize gösterdi” dedi.

“ÜLKE SAVAŞ ORTAMINDA”

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten de havada infilak eden bir füzenin rotasından şaşarak Taşkent’e düştüğünü bunun da artık ülkenin bir savaş ortamının içerisinde olduğunu gösterdiğini dile getirdi. Sarpten, “Her an bu durumdan çok daha farklı ve olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliriz” ifadelerini kullandı.

“FÜZENİN YAKITI TEHLİKE SAÇIYOR”

Düşen füzede, füze yakıtı kullanıldığını vurgulayan Sarpten, asıl tehlikeli olanın da bu yakıt olduğuna dikkat çekti.

Sarpten, yaşanan olayın KKTC’nin bu ve benzer olaylar karşısında yetkin bir fiiliyat ortaya koyamadığını da gösterdiğine işaret ederek, bu gibi olaylarda daha profesyonel, alnında uzman kişilerce yetkin bir şekilde hareket edilmesinin gerekliliğini ifade etti.

Sarpten, “Birçok konuda olduğu gibi, bu olayda da bizim herhangi bir hazırlığımızın olmadığını gördük. Devletin ve ilgili kurumların da olayın ciddiyetine olan tepkileri ve olayın hiçbir yerinde olmadıklarının görülmesi de oldukça düşündürücüdür” diye konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı