Kilo vermede psikolojinin önemi

Duygusal yemenin açlıktan daha çok başka nedenleri var. Bunun üstesinden gelmek için kişinin ilk önce durumu kabul etmesi ve farkında olması gerekir

Kilo problemi, obezite yakın zamana kadar sadece diyetisyenlerin ve tıp doktorlarının ilgi alanıyken, yavaş yavaş bu sorunun psikolojik yönü anlaşılmaya başlandı. Kilo verme, tüm boyutlarıyla ele alındığında, daha gerçekçi ve kalıcı sonuçlar almak mümkün. Uzun zamandır fazla kilolarınızı veremiyorsanız, muhtemelen kendinize kızıyor bunun sonucunda daha fazla yiyor, yine kendinize kızıyor ve sonra yine yemeğe sarılıyorsunuz. Bu kısır döngü devam edip duruyor sonuç olarak kendinize saygınızda gitgide azalıyor. Şişmanlık, depresyon ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar yapılmış. Sonuçlar göstermiş ki psikolojik etkenlerin yeme bozukluklarıyla bağlantısı büyük rol oynuyor. Ancak,  kişi kendisine dürüst bir şekilde kilolarıyla bir problemi olmadığına inanıyorsa, bunda hiçbir sorun yok. Kimsenin kişiliğimizle ilgili yerli yersiz yorum yapmaya nasıl hakkı yoksa sırf kilolu diye başkalarının onun hakkında yorum yapma hakkı yok.  Özellikle batı toplumlarında zayıflık kavramı beğeni toplarken, şişman bireyler dışlanmakta ve çeşitli olumsuz etkilere maruz kalmakta.   Ayrımcılık ve buna bağlı olarak öz saygının azalması, kilosundan memnun olmayan bireyleri depresyona itiyor.

İnsanın aç olmadığı halde yemesi, gizli gizli yemek yemesi, kısa zamanda çok yeme isteği, yemek yediğinde sakinleşmesi kilo almanın psikolojik nedenlerini oluşturabiliyor. Kişi yeme bozukluğunda ve buna bağlı olarak kilo aldığında ilk olarak bir psikologdan destek almasının büyük faydası var. Psikolojik destek aşamasında uzman hekim tarafından insanın öz değer sorunları ele alınmakta ve kişinin hangi sorunları karşısında çözümü yemede bulduğu araştırılmakta.

MİDENİZİ DEĞİL RUHUNUZU DOYURUN!

Duygusal yemenin açlıktan daha çok başka nedenleri var. Bunun üstesinden gelmek için kişinin ilk önce durumu kabul etmesi ve farkında olması gerekir.  Uzman psikologlardan destek almak en doğru adım olacaktır ama ilk önce kendinizi test etmek ve tek başınıza bu sorunla başa çıkmayı denemek istiyorsanız, birkaç yöntem uygulayabilirsiniz.

Sizi aşırı yeme alışkanlığına iten şeyin ne olduğunu anlamaya çalışın. Karnınızın tok ama yine de bir şeyler yemek istiyorsanız, dikkatinizi dağıtabileceğiniz başka aktivitelere yönelmeye çalışın. Yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızla buluşun, odanızı yeniden düzenlemeye, ya da zihninizi boşaltacak başka şeylere yönelin.  Bazıları için diyet kelimesi, psikolojik bir baskı oluşturur. Diyette olduğunuzu düşünmeyin, sağlıklı yaşam tarzını benimsediğinizi ve sağlıklı yiyeceklerin artık hayatınızın bir parçası olduğuna kendinizi inandırın.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı