Kilo probleminizin nedeni duygusal açlık olabilir  

İnsanlar sadece fiziksel açlık hissettikleri için yemek yemezler. Kişi bazen hatta çoğu zaman fiziksel açlıktan ziyade doyuramadığı duygusal açlığından ötürü yeme davranışında bulanabiliyor.

Fiziksel açlık ile duygusal açlık arasında ki farkı idrak, edemeyen kişiler hayatlarında kilo ile ilgili ciddi problemler yaşıyor. Aybaşların da, yeni yıl hedeflerinde büyük motivasyonlarla kilo vermeye niyet edilerek başlanıyor, peki sonrasın da ne oluyor da, o diyet başarısız oluyor?  Tekrar tekrar denemenin ardından başarısız olduğunu gören birçok kişi, diyet konusunda yetersiz ve zayıf olduğunu düşünerek vazgeçiyor.

İnsanlar sadece fiziksel açlık hissettikleri için yemek yemezler. Kişi bazen hatta çoğu zaman fiziksel açlıktan ziyade doyuramadığı duygusal açlığından ötürü yeme davranışında bulanabiliyor. Fiziksel olarak midenizin dolu olduğunu bildiğiniz ama kendinizi hala aç hissettiğiniz her an duygusal açlık yaşıyor olabilirsiniz. Bunu, negatif duygulardan kaçınmak için besinlerin kullanılması olarak da tanımlayabiliriz.  Obezite hastalarının birçoğunda duygusal beslenmeye rastlanmaktadır.  Vücudumuz da doğal olarak üretilen dopamin ve serotonin hormonları,  insanların hem zihinsel hem de fiziksel sağlığının korunmasında ciddi bir yeri var. Bunlar gibi bazı hormonlar, besin alımı ve yeme miktarı ile ilişkilidir.

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında şişmanlık, hatta daha ileri boyutu olan obezite geliyor. Aşırı kilolu olma durumu, fiziksel görünümün yanında kişinin ruh sağlığını da olumsuz etkiliyor. Böyle olunca kişi evine kapanıyor, yalnızlaştıkça yalnızlaşıyor, ciddi psikolojik sorunlar yaşayabiliyor.  Duygusal açlıklarını yemek yiyerek giderme eğiliminde olan kişiler, çıkmaz bir kısır döngü içerisine giriyor.  Bu kişiler, kötü hissettikleri için yemek yerler yemek yerken bir nebze iyi hissederler ama yemek bittikten sonra daha kötü hissederler.

Burada ilk yapılması gereken şey, fizyolojik açlık ile duygusal açlığı tam anlamıyla kavramak ve farkındalığında olmak.  Duygusal açlık aniden ortaya çıkar, bir şeye üzülürsünüz, canınız sıkılıyordur veya birisine sinirlenmişsinizdir. Canınız abur cubur atıştırmak ister ve tıkanırcasına hızlı hızlı yersiniz. Yediklerinizin sonunda, bir pişmanlık hissedersiniz. Fiziksel açlık yani gerçek açlık da,  vücudunuz gerçekten açlık hissediyordur. Yediğiniz öğünü daha yavaş yersiniz ve yemeğiniz bittiğinde huzur ve huşu içinde ortalıkta dolaşırsınız.  İkisinin arasında ki en büyük farklardan biride; duygusal açlıkta, yediklerinizden sonra şişkinlik ve fiziksel bir rahatsızlık hissi vardır. Ancak, gerçek açlıkta yemeklerden sonra kötü hissetmezsiniz.

DUYGUSAL AÇLIKLA NASIL BAŞ EDİLİR?

Önce sorunu tespit edin, hangi durumlarda duygusal açlık hissediyorsunuz bunu fark edin. Ardından durumu nasıl kontrol altına alabileceğiniz ile ilgili yöntemler bulun. Meditasyon yapabilir,  odağınızı başka bireye çekebilirsiniz.  El işi yaptığınız bir hobi edinin, duygusal açlığın geldiğini fark ettiğinizde, hobinize odaklanın. Kendinizi abur cuburlarla mutlu etmekten daha keyifli bir yol var,  yürüyüş. Kilo aldıkça alıyorsunuz, birde üstüne tembellik yapmaya gerek yok.  Açık havada yapacağınız yürüyüş serotonin ve dopamin hormonlarını çalıştıracağı için, duygusal açlığınız bu şekilde bastırılacaktır.  Baktınız olmuyor, o an kendinizi bir şekilde durduramıyorsunuz, o zaman sağlıksız abur cuburlar yerine sağlıklı atıştırmalıkları elinizin altında bulundurun. Ancak unutmayın, sağlıklıda olsa gereğinden fazla yenen her yiyecek, fazla kalori demektir.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu