“Kıbrıs’ta çözüm bölgenin ihtiyacıdır”

Cumhurbaşkanı Akıncı basına yönelik resepsiyonda Kıbrıs konusuna değindi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni yıl nedeniyle basın mensuplarına yönelik resepsiyon düzenledi.
Çok sayıda gazetecinin katıldığı resepsiyonda Cumhurbaşkanı ve eşi Meral Akıncı konuklar ile tek tek
ilgilendi anı fotoğrafı çektirdi.

AKIL VE BARIŞ YOLU

Akıncı gecede yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusuna değindi.

“2020 yılının herkese sağlık huzur ve

mutluluk getirmesini diliyorum” diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, dünyanın çeşitli nedenlerle sıkıntı içinde olduğunu, çatışmanın kan ve gözyaşının günlük olay haline gelen yerler olduğunu kaydetti.

“Bölgemiz de aynı sorunlarla baş başadır. Doğu Akdeniz’de yaşanmakta olan gerginlikleri görüyor ve takip ediyoruz. Oysa gerek adamızda gerekse bölgemizde akıl ve barış yolunda ilerlemek mümkün” diyerek sözlerini sürdüren Cumhurbaşkanı Mutafa Akıncı, yaşanmakta olanların bir kader olmadığına vurgu yaptı.

TARAFLARIN KAZANABİLECEĞİ FORMÜLLER BULUNABİLİR

Akıncı, Kıbrıs’ta barış ve huzur yollarının bulunabileceğinin altını çizdiği konuşmasında “Bölgede de barış istikrar ortamı yeşertilebilir. Tüm tarafların kaybetmesi yerine tüm tarafların kazanabileceği formüller bulmak mümkündür.

Bunun için gerçekten elde var olan imkanları en iyi şekilde değerlendirip yola koyulmak gerekiyor dedi.

Ada’da en azından son 10-15 yılda 2 kez çözüme ramak kala durumlar yaşandığını bunlardan bir tanesinin 2004, diğerinin ise 2017’de Crans Montana olduğunu anımsatan Akıncı, “Her ikisinde de bizden kaynaklanmayan sorunlarla amaca ulaşılamadı. Son olarak Berlin’de kanaatimce önemli bir noktaya ulaşıldı. Ham hayaller satmak pembe tablolar çizmek istemem ama kapkaranlık bir manzara içinde olmadığımızı da bilinmesini isterim” diye konuştu.

ÇÖZÜM BÖLGENİN İHTİYACIDIR

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin sürece katkı koymaya daha kararlı olduğuna
dikkat çekerek, konuyla ilgili yapılan açıklamadan duyduğu memnuniyeti yineledi.

Eğer bu yönde kararlı davranılırsa siyasi irade gösterilirse ama tüm taraflar bunu yaparsa ve kararlı davranırlarsa özellikle Doğu Akdeniz’de yaşanan bu süreci tersine döndürmek elbette mümkündür” diyen Akıncı,
Kıbrıs’ta çözümün sadece Kıbrıs’ın ihtiyacı olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı siyasi eşitlik, kararlara etkin katılımın olacağı adil bir çözümün mümkün olduğunu, bu çözümün, iki toplumun ihtiyacı olmanın çok ötesine geçtiğini vurguladı.

Akıncı “Çözüm bölgenin ihtiyacı haline gelmiştir. Çünkü Doğu Akdeniz’deki sıkıntıları aşabilmenin formülü Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşmaktır dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı krizlerden fırsatlar yaratılarak çözümler üretilebileceğini ifade ederek bu anlamda 2020 yılının da sorunlara barışçı çözümler bulunabileceği bir yıl olmasını diledi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu