“Kıbrıslı Türkleri öldüren EOKA’cılar hala cezalandırılmadı”

Rum basını, Atlılar, Muratağa, Sandallar ve Taşkent’te Kıbrıslı Türkleri öldüren EOKA’cıların hala cezalandırılmadığını hatırlattı.

Atlılar, Muratağa, Sandallar ve Taşkent’te 1974 yılında Kıbrıslı Türkleri öldüren EOKA’cıların hala cezalandırılmadığı bildirildi.

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Haravgi gazetesi “Hala Adalet Bekliyorlar” başlığıyla aktardığı haberinde, Volkan gazetesinin 2009 yılında yayınladığı ve 15 EOKA’cının adını verdiği haberinin akabinde, Rum Başsavcılığı talimatıyla konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını; ancak faillerin hala cezalandırılmadığını yazdı.

Ne olmuştu?

Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde 14 Ağustos 1974 tarihinde Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar tarafından katledilmişti. Katliamda en genci 16 günlük, en yaşlısı ise 95 yaşında olmak üzere 126 Türk öldürülerek toplu mezarlara gömüldü. Muratağa ve Sandallar köylüleri aynı toplu mezara gömülmüş mezardan toplam 89 kişi çıkarılmıştı. Atlılar köyündeki toplu mezardan ise 37 kişi çıkarıldı.

Katliam Birleşmiş Milletler tarafından “insanlığa karşı bir suç” olarak nitelendi.

Taşkent katliamı ise Kıbrıs Barış Harekâtı’nın devam ettiği bir sırada 15 Ağustos 1975’te yaşandı. Köydeki tüm erkekleri toplayan EOKA militanları, iki otobüse doldurdukları 84 Kıbrıslı Türkü kurşuna dizerek öldürdü ve cesetlerini farklı yerlere gömdü. Limasol kenti yakınlarındaki taş ocağı da Taşkent kayıplarının gömüldüğü yerlerden biriydi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı