Kıbrıs’a özgü yeni örümcek türü isimlendirildi

Taşkent Doğa Parkına bağlı Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü (CWRI), Kıbrıs’ta yeni tanımlanan, endemik Zodariidae familyasına ait örümceğe, geçen yıl kaybedilen Kıbrıslı biyolog ve araştırmacı Prof. Dr. Bayram Göçmen’in adına atfen Lachesana bayramgocmeni isminin verildiğini açıkladı.

KUNT

Enstitüden yapılan açıklamaya göre konu hakkında bilgi veren, Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsünde Omurgasız Hayvanlar ve Örümcek Taksonomisi uzmanı olarak görev yapan Biyolog Kadir Boğaç Kunt, dünya literatürüne giren Lachesana bayramgocmeni’ye ait örneklerin Lapta, Kalavaç, Alevkayası bölgelerinden toplandığını kaydetti.

Kunt, bu türe ait olan dişi bireylerin toprakta çukur açarak, kendilerine toprak içerisinde bir habitat oluşturduğunu, orada yaşadıklarını ve bu yüzden fark edilmelerinin zor olduğunu ifade etti.

BASAT

Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü Direktörü Kemal Basat, yola ‘işbirliği ile koruma’ sloganı ile çıktıklarını, doğru koruma stratejilerini belirleyebilmek için ön şartın ülkede ne bulunduğunu öğrenmek olduğunu belirtti.
Basat, proje ve çalışmada her zaman yurtiçinden ve yurt dışından birçok şahıs, kurum ve kuruluş ile işbirliği içinde çalıştıklarını, bu çalışmaya da Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü dışında Eskişehir Teknik Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Ferdowski University of Mashhad (İran) ve Yakın Doğu Üniversitesinden uzmanların katkı koyduklarını kaydetti.

GÜCEL

Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü danışmanı ve Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Gücel , Türkiye, KKTC ve Avrupa’dan çeşitli bilimsel kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmalar yürütüldüğünü ve KKTC adına yeni bir buluşa daha imza atıldığını söyledi.

Beşparmak Dağlarında yer alan ormanlık ve çalılık alanlarda yapılan arazi çalışması sırasında, örümceklerin yer aldığı “Araneae” takımının “Zodariidae” familyasına ait yeni bir örümcek türü tanımladıklarını açıklayan Prof. Dr. Salih Gücel, yeni tanımlanan bu örümcek türünün, dünya literatüründe “Lachesanabayramgocmeni” ismiyle yer alacağını da belirtti.

Gücel, “Lachesanabayramgocmeni ismini, 22 Mart 2019 yılında kaybettiğimiz zooloji alanında birçok çalışmaya imza atmış, hocamız, araştırma ortağımız, abimiz ve arkadaşımız Prof. Dr. Bayram Göçmen’e ithaf ediyoruz” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu