Kıbrıs gündemi Belgrad’da görüşüldü

Türk ve Rum siyasi parti temsilcileri PAB toplantısında bir araya geldi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta gerçekleşen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) toplantısı kapsamında Kıbrıs Türk ve Rum siyasi parti temsilcileri düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Moderatörlüğünü İtalyan Milletvekili On.Lia Quarta Pelle’nin üstlendiği toplantıda, Cumhuriyet Meclisi’nden partilerin temsilcileri yer aldı.

Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, UBP’den Oğuzhan Hasipoğlu, CTP’den Doğuş Derya, HP’den Jale Refik Rogers, TDP’den Cemal Özyiğit, DP’den Koral Çağman ve YDP’den Bertan Zaroğlu görüşlerini sunumlar yaparak anlattı.

Toplantıya Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden DİSİ Başkanı Averof Neofitu, AKEL Milletvekili Skevi Koutra Koukouma ve bazı milletvekilleri katıldı. Parti temsilcileri toplantı süresince; siyasal eşitliğin tanımı, güvenlik ve garantiler, ada etrafındaki hidrokarbonlar konusunda fikir ve görüşlerini ortaya koydular.

Toplantıda ayrıca nasıl bir çözüm bulunması gerektiği, KKTC hükümetinin Maraş konusunda aldığı karar ve BM parametrelerinden tarafların ne anladığı hakkında fikirler tartışıldı.

ZAROĞLU SERT ÇIKTI

Toplantıda konuşan YDP Genel Başkan Yardımcısı ve Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, Rumların Kıbrıs meselesini 1974’ten sonra başlatmak istediklerini, 1963-1974 arasındaki dönemi hatırlamak dahi istemediklerini, oysa bu dönemde çok acılar çeken Kıbrıslı Türklerin o dönemi unutmak istemediklerini söyledi.

Zaroğlu, “Kıbrıs meselesini siz Rumlar 1974’ten itibaren başlatıp, bir işgal hareketi olarak kabul edip dünyaya da böyle anlatırken, biz Türkler 1963 te Türklerin ortak devletten atılıp Rumların devleti tek başlarına sahiplenmeleri ile başlatırız. Rumlar 1974 öncesini hatırlamak dahi istemiyorken bizler 1974 ten öncesini asla unutmak istemiyoruz” dedi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı