Kartal kupa öncesi iyi moral buldu

Ecer, "Ülkemizdeki futbol tamamen hakemlerin insiyatifindedir" dedi.

Yenicami ilk devrede yenildiği Göçmenköy’den rövanşı aldı. Her iki takımın da üstün gayret gösteremediği karşılaşmada, Yenicami tecrübesi ile galip gelmeyi başardı.

Belli ki her iki takımın da aklı kupadaydı. Ligde umduğunu bulamayan ekipler, hafta arası yapılacak kupa maçlarına endekslendiler. Dünkü karşılaşma böyle bir havada oynandı.

Daha çok antrenman havasında bir karşılaşma izledik. Her iki teknik adam, oyuncularını fazla riske atmak istemediler.

Oyuncularını dinlendirerek, sakatlık olmamasına dikkat ederek ve özellikle kart yememelerini düşünerek maça çıktılar. Durum böyle olunca da her iki takım da antrenman havasında bir oyun oynadılar.

Aslında bu karşılaşma için yazacak pek bir şey yoktur. Kalitesi, tecrübesi ve gol noktalarındaki etkinliği ile Yenicami karşılaşmada daha üstün olan taraftı. Bu üstünlükle de karşılaşmadan rahat bir galibiyet elde etmesine neden oldu.

Yoksa karşılaşmada herhangi bir iddia, hırs ve maçı mutlak kazanma arzusu gibi bir mücadele ön plana çıkmamıştır.

Yenicami’nin son haftalardaki performansına baktığımızda, gözle görülür bir şekilde yükseliş içerisinde olduğunu söyleyebilirim. Devre arasını çok iyi kullandıkları kesin. Ligde oynadığı son üç maçta, rakiplerine dört gol atmayı başarmaları bunun en belirgin örneğidir. Üstelik de dün John Ebuka sakat olduğu için oynamadı. Buna rağmen Yenicami dört gol atmayı başardı ve bir o kadar da kaçırdı.

Yenicami’nin galibiyetinin yanında, karşılaşmanın en ilginç anı, Göçmenköy’ün attığı golde yaşandı. Hakemlerin yaşadığı anlaşmazlık kafalarda soru işareti yaşanmasına neden oldu. Atılan golden sonra yardımcı hakemin orta çizgiye koşmaması tereddütlerin yaşanmasına neden oldu.

Yenicami futbolcuları golde ofsayt var gerekçesi ile yardımcı hakeme itiraz ettiler. Yardımcı hakemin kararsız kalması izleyenlerin tereddüte düşmesine neden oldu. Ancak maçın hakemi Turgay Misk’in, tüm itirazlara rağmen golü vermesi, karşılaşmada akılda kalan en önemli andı.

Gerçekten atılan bu gol “VAR” sistemine ihtiyaç olduğunu akıllara getirdi. Doğaldır artık fubolseverler televizyonlarda izlediği karşılaşmalarda, tartışmalı olan pozisyonlar konusunda “VAR” sayesinde bilgi sahibi oluyorlar.

“VAR” sistemi gerek hakemlere ve gerekse futbolseverlere doğruyu gösterme bakımından önemli bir rol üstlenmiştir. Adaletin eşit şekilde dağıtılması bakımından önemli rol üstlenmiştir.

Gerçek şu ki, bu sistem ülkemize 10 yıl mı 20 yıl sonra mı gelir bilemiyorum. Ama şu gerçeği iyi biliyorum. Ülkemizdeki futbol tamamen hakemlerin insiyatifindedir.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu