Karadeniz’deki orman yangınlarında son durum

Karadeniz'de 4 ilde 58 noktada örtü ve orman yangını çıktı.

25 Aralık 2019 - 10:28

Karadeniz’de 4 ilde 58 noktada örtü ve orman yangını çıktı. Ordu Valiliği, orman ve bitki örtüsü yangınlarının büyük çoğunluğu bahçe temizliği kaynaklı yakılan ateşlerden meydana geldiğini açıkladı. Bazı noktalarda söndürme çalışmaları sürüyor.

Karadeniz alev alev yanıyor. Alevler orman ve örtü bitkilerini kül etti.

Trabzon’da 37 ayrı yerden alevler yükseldi. Şiddetli lodos yangınların yayılmasına neden oldu. 450 personel 93 araçla yangınlara müdahale edildi. Bir çoğu söndürüldü.

Ordu ve Giresun’da 21 ayrı yerde çıktı yangınlar. 17’si kontrol altına alındı, bazı noktalarda ise söndürme işlemi devam ediyor.

Artvin’in Borçka ilçesindeki yangın da ekiplerinin uzun süren uğraşları sonunda söndürüldü.

Yangınlar, gece boyunca devam etti.

Ordu Valiliği, orman ve bitki örtüsü yangınlarının büyük çoğunluğu bahçe temizliği kaynaklı yakılan ateşlerden meydana geldiğini açıkladı.

Yangınlarda 170 hektar alan küle döndü. Çok sayıda ahır ve baraka zarar gördü.

“Bahçe temizliği sonrası yakılan ateşten kaynaklandı”

Giresun Valiliği, örtü yangınlarının, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, nem düşüklüğü ve hızı 149 kilometreyi bulan rüzgarın enerji iletim hatlarında oluşturduğu tahribat ve bahçe temizliği sonrası yakılan ateşten kaynaklandığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Giresun merkez ve 6 ilçede, 23-24 Aralık’ta farklı noktalarda 15 örtü yangını meydana geldiği belirtildi.

Yangınlardan 14’ünün söndürüldüğü, Yağlıdere ilçesi Üçtepe beldesindeki yangında ise soğutma çalışmalarının devam ettiği aktarılan açıklamada, 55,1 hektar alanda etkili olan yangınlara 114 personel ve 41 araçla anında müdahale edildiği vurgulandı.

Açıklamada, 22 Aralık’ta meteorolojik uyarı üzerine tüm kamu kurum ve kuruluşları ile muhtarların SMS yoluyla bilgilendirildiğine, dikkatli ve tedbirli olunması noktasında vatandaşların da uyarıldığına işaret edilerek, şunlar belirtildi:

“Meydana gelen yangınların, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, nem düşüklüğü ve hızı 149 kilometreyi bulan rüzgarın enerji iletim hatlarında oluşturduğu tahribat ve bahçe temizliği sonrası yakılan ateşten kaynaklandığı tespit edilmiştir.”

Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın özellikle yüksek, dağlık bölgelerde bugün de etkisini göstereceği bildirilen açıklamada, gece yarısına kadar ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.

Trabzon Valisi Ustaoğlu, Sürmene ilçesinin Aksu Mahallesi’nde devam eden yangın soğutma çalışmalarını inceledikten sonra gazetecilere açıklama yaptı.

TRT Haber

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı