Kar-İş eylemcileri Kıbrıs Postası ekibine saldırdı!

Başbakan Tatar, Basın-Sen, KTGB ve Dış Basın Birliği Kıbrıs Postası ekibine yapılan saldırıyı kınadı

Cumhuriyet Meclisi önündeki eylemlerine devam eden Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği’nin (Kar-İş) eylemini kamuoyuna duyurmak amacıyla eylem alanına giden Kıbrıs Postası muhabirinin kamerasına, eylemciler tarafından müdahale edildi.

Daha sonra saldırıya uğrayan muhabirlerine destek olmak ve olayı araştırmak adına olay yerine giden Kıbrıs Postası Haber Müdürü Canan Onurer ile Yazı İşleri Müdürü Onur Evrensel, eylemciler tarafından sözlü ve fiili saldırıya maruz kaldı.

Olayın büyümesi üzerine eylem alanına giden Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat da, Kar-İş üyeleriyle konuştuğu sırada, sözlü ve fiili saldırıya uğradı.

Kıbrıs Postası ekibi, polisin yarımıyla olay yerinden uzaklaşabildi.

BASIN EMEKÇİLERİ SENDİKASI (BASIN-SEN) VE KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ YÖNETİM KURULLARI KIBRIS POSTASI EKİBİNE YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulları Kıbrıs Postası ekibine yapılan saldırıyı kınadı.

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulları adına yazılı açıklama yapan Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir, Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği’nin Meclis önünde düzenlediği eylemi görüntülemeye çalışan Kıbrıs Postası basın emekçilerine saldırı yapıldığını üzülerek öğrendiklerini kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi önündeki eylemlerine devam eden Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Birliği’nin (Kar-İş) eylemini kamuoyuna duyurmak amacıyla eylem alanına giden Kıbrıs Postası muhabirinin kamerasına, bazı eylemciler tarafından müdahale edildiğini dile getiren Kişmir, eylemcilerin muhabirin kamerasına müdahalede bulunarak, canlı yayını sonlandırdığı ve muhabirlere yönelik “sizi burada istemiyoruz” denildiğini öğrendiklerini kaydetti.

Kişmir, muhabirlere sözlü hakarette bulunan eylemcilerin hızlarını alamayarak, yapılan müdahale üstüne olay yerine giden gazete Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat, Yazı İşleri Müdürü Onur Evrensel ve Haber Müdürü Canan Onurer’in üzerine yürüyerek, ağır küfürler sarf edip, sözlü ve fiili saldırıda bulundukları belirtildi.

“Edinilen bilgiye göre, polis ekiplerinin olaya zamanında yaptığı müdahalesi sonrasında meslektaşlarımız darp edilmekten ucuz kurtuldu ve bazı eylemciler ifade vermek üzere Polis Genel Müdürlüğü’ne götürüldü” diyen Kişmir, polis ekiplerine yaptıkları zamanında müdahale için teşekkür ederken, “canı çektiği zaman istediğini darp edebileceğini düşünen saldırganları” da kınadı.

Kişmir sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Unutulmaması gerekir ki, gazetecinin görevi, olayları ve gelişmeleri kamuoyuna duyurmaktır. Basın emekçisine yapılan her saldırı, halkın bilgi edinme hakkına yapılan saldırıdır. Eylem yapan hiçbir kesimin, basına saldırma hakkı yoktur.

Talebimiz, polis güçlerinin, yaşanan bu saldırının peşini bırakmaması ve halkın haber alma özgürlüğüne yönelik yapılan saldırının faillerini yargı huzuruna çıkararak, saldırganları yasaların emrettiği şekilde cezalandırmasıdır. Son olarak, Kar-İş yönetiminden talebimiz, basına yönelik düzenlenen bu tür saldırılara karşı çıkmalarıdır.”

BAŞBAKAN TATAR DA, BASIN MENSUPLARINA YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Başbakan Ersin Tatar, bugün Kar-İş eylemi sırasında, bazı eylemcilerin basın mensuplarına yönelik gerçekleştirilen saldırısını kınadı.

Başbakan’ın açıklaması şöyle:

“Basın mensuplarına yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde basın özgürlüğü, sivil toplum örgütlerinin eylem yapma özgürlüğü gibi kutsaldır ve demokrasimizin önemli bir parçasıdır. Basın mensubu arkadaşlarıma yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyorum ve bunu bizim değerlerimize yapılan bir müdahale olarak değerlendiriyorum ve şiddetle kınıyorum. Bizler eylem yapanların meclis önünde durmalarına, trafiği aksatmalarına ve milletvekili giriş çıkışlarını zorlaştırmalarına höşgörü ile yaklaşırken, medyanın basın özgürlüğüne böylesi bir müdahaleye aynı hoşgörüyü göstermemiz mümkün değildir.”

DIŞ BASIN BİRLİĞİ, KIBRIS POSTASI EKİBİNE YAPILAN SALDIRIYI KINADI

KKTC Dış Basın Birliği yaptığı açıklamada, bugün bazı Kar-İş eylemcilerinin Meclis önünde Kıbrıs Postası ekibine saldırısını kınadı. KKTC Dış Basın Birliği, Kıbrıs Postası ekibine yapılan saldırıyı kınayarak “Bu saldırının hiçbir haklı gerekçesi ve açıklaması olamaz” diye bildirdi.

KKTC Dış Basın Birliği’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Bugün Kar iş eylemini takip eden Kıbrıs Postası ekibine yapılan saldırıyı büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Görevlerini yapmak için orada bulunan meslektaşlarımıza yapılan hiçbir tür saldırıyı kabul etmemiz mümkün değildir.

İçinden geçtiğimiz zor süreçte haberciler, halkı doğru bilgilendirmek için gecelerini gündüzlerine katmış, zor günlerin yükünü omuzlarında en çok hisseden sektörlerden birinin temsilcileridir.

Kendi sorunlarını, yaşadıkları sıkıntıları bir kenara bırakıp, halkın haber alma hakkını savunmak için fedakarca çalışan meslektaşlarımız, çok çirkin bir tavırla karşılaşmıştır.

Gazetecinin tek bir görevi vardır o da gerçeği kamuya iletmektir.

Bunu yaparken de birilerini memnun etmek ya da diğerlerini üzmemek gibi motivasyonlarla hareket etmez.

Onun tek bir gayesi vardır o da halkı doğru bilgilendirmek ve anayasal hakkı olan haber alma hakkını savunmaktır.

Kar-iş eylemini takip etmeye giden Kıbrıs Postası ekibine yapılan saldırıyı her şeyden önce halkın anayasal hakkına yapılmış bir hareket olarak değerlendiriyoruz.

Bu saldırının hiçbir haklı gerekçesi ve açıklaması olamaz. Gerçekleştirenleri şiddetle kınıyoruz.

Rasıh Reşat, Canan Onurer ve Onur Evrensel nezdinde tüm Kıbrıs Postası ekibine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Basın hürdür susturulamaz.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı