Kaptan dümende

Çok güzel bir havada iki takım adına da kalabalık bir seyirci topluluğu vardı...

 

Bu sezon dar kadrosuna rağmen ortaya koyduğu performansla haklı takdir toplayan Cihangir ile ligimizin en kaliteli kadrosuna sahip olan son şampiyon MTG arasındaki mücadele sezonun ve yılın maçına adaydı.

Öyle ki bu maçın sonucuna göre iki takımın da ilk yarıyı lider bitirme şansı vardı.

Dümene geçen Kaptan Yasin iki penaltıyı da gole çevirdi ve ilk yarıyı zirvede bitirmeyi başaran MTG oldu.

Sezona kötü başlasa da yönetimi, teknik heyeti, futbolcusu ve taraftarı ile bütünleşerek 10. şampiyonluğa kenetlenen MTG, zirvede iyice rahatlayarak sezonun ikinci yarısında çok daha rahat bir şekilde şampiyonluğa yürüyecektir.

Cihangir için ise “küçük köyün büyük hikâyesi” sloganı önemli olsa da yetersiz kadro ile bu hikâyeyi yazmak çok zor olacak. Herşeye rağmen bu sezon izlemekten keyif aldığım ve en çok beğendiğim futbolu dün değilse de genel olarak Cihangir oynuyor.

Daha önce de belirtmiştim bu yapıdaki takımlarda özellikle teknik heyet ve futbolcu arasında iç çatışma yaşanırsa kırılmalar çok daha hızlı olur. O yüzden Cihangir için devre arası ilaç olacaktır diye düşünüyorum.

Zorlu maça çıkarken MTG’nin lider ve tam kadro olması Mağusa ekibi için önemli bir motivasyondu.

Kadro derinliği bulunmayan Cihangir’de ise 4 sarı kart cezalısı Nurettin ile yol ayrımına giren Erol’un olmayışı önemli bir dezavantajdı. Gökhan uzun zaman sora bu maça 11’de başlamak zorunda kaldı, Erol’un yerini ise Mikail doldurdu ve Mesarya ekibinin yedek kulübesinde hamle yapabilecek oyuncusu kalmadı.

Maç öncesinde ise iki takım başkanı Aytaç Karavezirler ve Koral Bozkurt’un kucaklaşarak tribünleri selamlamaları futbolumuz adına güzel bir centilmenlik göstergesi oldu. Bu tip hareketlere daha çok ihtiyacımız var. İki başkanı da kutlarım.

Cihangir sahasının boyutlarını da göz önüne aldığımız zaman açık futbolu seven iki takımın mücadelesinde bol pozisyon göreceğimizi biliyordum.

Ne yaptığını ve ne istediğini bilerek oynayan MTG ilk yarının hâkimiydi.

Cihangir’i ise özellikle ilk devrede bu sezon ilk kez oyunu kendi yarı alanında kabul ederken gördüm. Bunun nedenini eksikler ve sahadaki 11’e bağlıyorum.

İlk devrede ayağa pası daha iyi yapan daha çok atak oynayan ve pozisyona giren MTG topla oynama üstünlüğüne sahip olsa da diğer istatistiklerde iki takım için de eşitlik vardı.

İki takım da ilk yarıda birer gol bulurken birer topları direkten döndü birer golleri de ofsayt ve faul nedeniyle geçerli sayılmadı.

İkinci devrede takımların rolleri değişti. İşi ilk yarıda bitirmek ve rahatlamak isteyen MTG 1-1’lik sonuç karşısında ikinci yarıda geride daha fazla adam tutarak kontrollü oyunu tercih etti. Böyle olunca da oyun üstünlüğü bloklarını ileriye taşıyan Cihangir’e geçti.

Yalnız kalmasından dolayı günün etkisiz ismi olan Ndue’nin kafa golünde Cihangir adına ikinci kez ofsayt nedeniyle gol geçerli olmadı. Ancak bu pozisyon tartışmaya açıktı. Bu akşam görüntülerde daha iyi inleyeceğiz.

Cihangir ikinci yarıdaki etkli oyunu ile 1-1 devam eden maçta mağlubiyeti hak etmese de ilkinde olduğu gibi ikincisinde de doğru penaltı kararlarıyla MTG maçı kazanmasını bildi. Hamle oyuncusu yok dedik ya Cihangir maç boyunca sadece bir değişiklik yapabildi. İşte bu durum Cihangir’in bu sezon karşılaştığı en büyük problem. Gerçek bir şampiyonluk hikâyesi yazılmak isteniyorsa yerli transfer şart.

Cihangir’de gün adına birkaç isim ön plana çıktı. Mishali ve Çağlar dışında geride Zihni iyiydi. Son haftaların formda isimleri Musa ve Ndue etkisiz kalırken maç eksikliği nedeniyle Gökhan da ciddi hatalar yaptı.

MTG’de ise günün yıldızı tartışmasız iki penaltı golünün sahibi Yasin ancak onun dışında genç Mehmet Gürlü de atom karınca gibiydi. Dinopeter’de kanatta etkili olsa da diğer Peter ile birlikte çerçeveyi bulamadılar.

Tribünlere de bir parantez açmak istiyorum. Çok güzel bir havada iki takım adına da kalabalık bir seyirci topluluğu vardı.  Şampiyonluğa inanan MTG’nin Ultracrows’u maçından başından sonuna hiç susmadı hatta maç bittikten sonra bile tezahüratlarıyla takımlarının itici gücü oldu. Çok ateşliler, onları izlemek ve dinlemek keyif veriyor. Ancak bir ara Cihangir tribünlerine sataşmaları da hoş değildi. Cihangir tribünleri ülkemiz futbolunun en centilmen tribünlerinden ve kadın taraftarı çok olan bir tribün. O nedenle Ultracrows’un yapması gereken tamamen takımlarına odaklanmaları. Futbol sizin için oynanıyor futbolu güzelleştirenler de sizlersiniz.

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu