Kaldığımız yerden devam

KKTC’de açılımlar başladı. Eve kapalı olduğumuz zamanlar geride kaldı. Büyük bir rahatlama oldu.

30 Mayıs 2020 - 07:30

KKTC’de açılımlar başladı. Eve kapalı olduğumuz zamanlar geride kaldı. Büyük bir rahatlama oldu.

Onlarca gündür ülkemizde hiç pozitif vaka yok! Ben ilgili yönetime sizlerin huzurunda bir kez daha gönülden teşekkürlerimi sunarım. Özellikle sağlık çalışanlarımıza! Tüm dünyada olduğu gibi bizim sağlık çalışanlarımızda alkışı hak ettiler.

Tabi bu bir zincir! Zinciri oluşturan halkalar içinde polisler, belediye çalışanları ve daha diğerleri de var. Zaferimiz birliğimizden doğmuştur!

Tamam çok güzel ve çok sevindirici! Ancak bir anda tedbiri elden bırakmak yavaş yavaş yapılan açılımlar karşısında bu kadar hızlı rahatlamak neyin nesidir?

E-devlet online hizmetleri çok işimize yaradı. Bu konuda çalışmalar devam da etmektedir. Birçok kurum ve kuruluştan geride bıraktığımız üç aya yakın bir sürede güzel hizmetler aldık.

Nerelerde mi?

Belediye su, emlak vergisi. Elektrik kurumuna olan borcumuzu ödemede, bankalarda kredi kartları gibi. Tamam bunlar çok iyi peki araç kayıt dairesinde olanlar nedir? Bitmez tükenmez bu kalabalığın sebebi ne olabilir? Bu karışıklık ve kurum önündeki bu anlamsız kalabalık ne zaman sona erecek?

Bir ülkede çok önemli unsurlar vardır. Nedir bu unsurlar? Nasıl yönetildiği, güvenli olması, temiz olması, çevresi, eğitimi, trafiği ve hatta sporu!

Hepsinden önemlisi halen nüfusumuzu bilmiyoruz. Mart ayının ortasında yurt dışına çıkan binlerce insanın ardından Kıbrıs’ın kuzeyinde ne kadar insan var, hiç mi merak etmedik?

Ülkemizde halen bin kişinin üzerinde siyahi öğrenci bulunmaktadır. Onlar ülkelerine gidemedi. Bu süreçte öğrenci olan ve eğitimine online devam eden veya öğrenci gibi görünüp de farklı işlerle uğraşanları örneğin kaçak inşaat, temizlik, araba yıkama, su ve tüp gaz taşıma işçiliği yapanları biliyor musunuz? Yasal olanları da vardır mutlaka!

Ama adı üzerinde kaçak?

Onların başına bir kaza gelse sorumluluğu kime aittir?

Devam ediyoruz. Mayıs ayında açılmaya başladık. En çok konuşulan konu belli Covid-19 ve pandemi devam ediyor. Binlerce insan yaşamını yitirmiş halen de tüm ülkelerde bu can kaybı devam ediyor.

Her ülke bu süreçte kendince bir dizi önlemler almaya çalışıyor. İnsanlar evlerde bunalmış virüsün yavaşladığı yerlerde sokaklara akın edenleri görüyoruz. İster istemez buna karşı da duramıyoruz, engel koyamıyoruz tabi ki!

Maske takmak zorunlu kararı çıkmıştı. Hani nerede? Kim takıyor kararı ve maskeyi?

Bu mu bizim ciddiyetimiz? Bu mu bizim salgın anlayışımız? Örneğin bir mağazaya veya bir kafeye gidiyorsunuz bir ya da iki kişi maskeli onlarda sıcaktan bunalmış çene altı aksesuar halinde koşullandırmış maskeyi…

Türkiye’den para geldi mi?

Maaşlar bu ay yine eksik mi?

Kapılar açılacak mı? Uçak seferleri ne zaman başlayacak?

Okullar ne zaman açılacak?

Futbolcular evde iki küsur ay oturmuş 40 derecede güneşin altında antrenman yapıyorlar, müsabakalar başlayacak! Ne için? Kimin için? Ne acelesi var?

Pandemi hastanesi yapılacak mı?

Ekonomi ne halde? Üretim devam ediyor mu?

Daha devam edebilirim…

(Belediyelere bir çağrım olacak: ACİL OT TEMİZLİ SEFERBERLİĞİ ŞART!)

Ben daha önceki yazılarımda hatta bir tanesinde şu başlığı atmıştım. “Kaldığımız yerden devam mı yoksa sil baştan mı “diye!

Görünen o ki kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Haftaya görüşmek üzere. Hoşça kalınız.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı