Kadro derinliği farkı

MTG şu an ligin en geniş kadrosuna sahip takımı. Ayrıca yabancıları çok iyi ve iyi de futbol oynuyorlar.

Son üç sezondur rekabeti üst düzeye çeken, ülke şartlarına göre futbolun değerini artıran, ligimize renk, heyecan ve iddia katan iki takım Yenicami ve Mağusa Türk Gücü dün akşam bir kez daha Atatürk stadında karşı karşıya geldiler.

Gerçekten son yıllarda iki takım arasındaki karşılaşmalar, futbolseverlerin de büyük  ilgisini çekiyor. Dün akşam stadı dolduran futbolseverler bilet fiyatlarının yüksek olmasına rağmen bu rekabeti izlemeye geldiler. Demek ki kaliteyi ve rekabeti üst seviyelere çıkartabilirsek futbolseverleri stada çekebiliriz.

Takımların genel durumuna baktığımızda, MTG kadro derinliği bakımından Yenicami’ye göre daha avantajlıydı. Çünkü Yenicami’nin önemli eksikleri vardı. Tansel, Hascan, Mahmut ve Hasan Celil gibi hem kadrosuna derinlik sağlayacak, hem de ilk 11’de oynayabilecek oyuncaları yoktu.

MTG şu an ligin en geniş kadrosuna sahip takımı. Ayrıca yabancıları çok iyi ve iyi de futbol oynuyorlar.

Karşılaşmanın hemen başında gelen MTG golü, iki takımın da oyun stratejilerini bozdu. Yenicami ilk yarıda erken yediği golün etkisi ile oyunda bir türlü istediği futbolu oynayamadı. Hücumda çoğalamadı ve organize atak geliştiremedi.

MTG erken bulduğu golün rahatlığı içerisinde oyunu kendi kontrolünde tutup uzun toplar ve kontra ataklarla Yenicami kalesini zorlamaya çalıştı. Ancak bir türlü ikinci golü bulamadı.

İkinci devre Yenicami daha arzuluydu. İki duran toptan bulduğu gollerle bir anda oyunda üstünlüğü ele geçirdi. Ancak MTG’nin kadro genişliğindeki avantajı bir kez daha kendini gösterdi ve kenar yönetimin yaptığı hamlelerle önce beraberliği daha sonra da galibiyeti elde etmeyi başardı.

Futbolda kadro genişliği önemlidir demiştim. Yenicami dün gece bu konuda oldukça sıkıntı yaşadı. Sakatlanan oyuncularını bile değiştirmekte tereddüt etmek zorunda kaldı. Buna rağmen karşılaşmayı 2-1 önde götürdüğü anlarda Mehmet Altın’ın kaleciyi geçmesine rağmen topu ağlara gönderememesi oyunun kaderini belirleyen an olmuştur.

MTG gerçekten etkili oyunculara sahip bir takım. Mağlup duruma düştüğü anlarda bile, kenar yönetim oyunun kaderini etkileyecek oyunculara sahip olmanın rahatlığı ve avantajı ile galip gelmeyi başarabilen bir takım.

Sonuç olarak heyecanlı ve güzel bir maç izledik. Futbolumuzda bu tür karşılaşmaların artmasını diliyorum.

Bir de şu konuya değinmeden edemeyeceğim. Tansiyonu yüksek bir maç olacağı bilnmesine rağmen, federasyonun bu konuda önlem almaması gerçekten düşündürücü.

O kadar zor mu, rakip takımı karşı tribünlere oturtmak. Bir organizeyi yapmaktan bu kadar aciz olunmamalı. Üstelik de Başbakan’ın geleceğinin bilinmesine rağmen. Protokol tribününü tansiyonu yüksen iki takım taraftarının arasına sıkıştırmanın ne alemi var. Başbakan çıkan gerginlik yüzünden devre arasında statdan ayrılmak zorunda kaldı.

Federasyon bu gibi tansiyonu yüksek maçlarda iki takımın konumuna da dikkat etmek zorundadır. Olaylar çıkmadan, birinin başına herhangi bir olay gelmeden, tedbirini almalıdır. Yoksa herhangi bir olay olduktan sonra kulüplere ceza verseniz kaç yazar.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı