Kadın ve şiddet

Kadına yönelik şiddet toplumsal cinsiyete ait eşitliksiz ilişki şekillerinin de bir tezahürü gibidir.

30 Ağustos 2019 - 11:00

Ülkemizde, toplumsal hayatın en önemli sorunu şiddet eğilimidir dersek yanlış olmaz diye düşünmekteyim. Şiddet eğiliminin çocuk yaşlara kadar inmesi çok tehlikeli bir durumdur. Son dönemlerde de kadına şiddet konusu da gündemden hiç düşmemektedir.  Özellikle Türkiye’de yaşanan ve anbean görüntülenen Emine Bulut cinayeti hepimizi derinden sarsmıştır. Aile içi şiddetin ne kadar acımasız ve barbarca bir boyuta ulaşabileceğini gözler önüne sermektedir. Öte yandan şiddet dediğimizde bunu sadece kaba kuvvete bağlı bir eylem olarak nitelemek eksik ve yanlıştır. Fiziksel şiddetin yanı sıra psikolojik, cinsel, sözel ve sosyal şiddet dediğimiz içerisinde pek çok şiddet eylemi vardır. Bu da göstermektedir ki bireyin şiddete yönelmesi bütün toplumu ilgilendiren bir meseledir.

***

Bazı uzmanlar, eşi ya da birlikte olduğu kişinin kadına uyguladığı şiddetin yaş, sosyoekonomik durum din ve etnik kökenden etkilenmediğini söylemektedir. Yine uzmanlar, gebelik, bekarlık ve boşanmış olmak veya eşinden ayrı yaşamak durumunda olan kadınının şiddet görme eğilimini arttırdığını da belirtmektedirler. HAKSEN geçtiğimiz gün ülkemizde 9 ayda, 697 kadına şiddet ve 258 kadına darp suçu işlendiğini kamuoyu ile paylaştı. Bu rakamların sadece resmen tespit edilebilen şiddet eylemleri olduğu dikkate alındığında durumun vahametini gözler önüne sermektedir. Eğitim düzeyinin yüksek olması ile övündüğümüz Kıbrıs Türk toplumunda bile kadına şiddet eğiliminin neden bu kadar yüksek olduğu hem düşündürücü hem de kaygı vericidir.

***

Kuşkusuz, şiddeti besleyen pek çok sebepler vardır. Ülkemizde toplumun içinde bulunduğu vaziyet; sosyal, siyasal ve kültürel yozlaşma ortamının beraberinde bireylerde genellikle öfke, suçluluk ve savunma tepkileri geliştirmekte olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım.  Kadına yönelik şiddet toplumsal cinsiyete ait eşitliksiz ilişki şekillerinin de bir tezahürü gibidir.

***

Kadına şiddeti azaltabilmek için yapılabilecek pek çok şey vardır. Nedir bunlar? Kadınların çalışma hayatına kazandırılması, kadınların ekonomik bağımlılıktan kurtulması, şiddet konusunda farkındalığın arttırılmasını sağlayacak eğitimler verilmesi, Medya’nın şiddeti yansıtma şeklinde özenli davranması ( bu tarz haberleri paylaşırken kullandığı dil), Medya organlarında kadına yönelik şiddete yol açacak yayınlara, ifadelere ve davranış şekillerine yer verilmemesi, çocuklarımızı vicdanlı ve merhametli ‘iyi insan’ olarak yetiştirmek ve onları eşit bireyler bilinciyle büyütmek, ayrımcılık ve erkek egemen kültürün yıkılması gibi yaklaşımlar bu sorunun azalmasına olumlu etkide bulunacaktır.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı