Kaçak zehir

Yasa dışı şekilde nereden getirildiği henüz tespit edilemeyen 13 ton patateste limit üstü kalıntı çıkmasının ardından, ülkeye giren gıda ürünlerinin denetimlerinin “nasıl yapıldığı”, “ne kadar sağlıklı” olduğu ve “kaçak başka gıda ürünü olup olmadığı” soruları gündeme taşındı.

10 Eylül 2019 - 09:30

Yasa dışı şekilde nereden getirildiği henüz tespit edilemediği açıklanan 13 ton patateste limit üstü kalıntı tespit edilmesinin ardından gözler ülkeye giren gıda ürünlerinin denetimlerinin nasıl yapıldığına ve ne kadar sağlıklı olduğuna, kaçak geçirilen başka gıda ürünü olup olmadığına çevrildi.

Güney Kıbrıs’tan geçirildiği ileri sürülen ve imha edildiği açıklanan 13 ton patatesin yanı sıra daha önce ülkeye bu yolla geçmiş olan patates veya başka bir gıda ürünü olup olmadığı henüz bilinmezken, ilgili çevreler market ve otellere piyasanın altında ucuza patates almamaları noktasında uyarıda bulundu.

Halk sağlığı açısından ülkeye giren ürünlerin ne kadar güvenilir olduğunu da sorgulatır nitelikte olan kaçak gıda ürünlerinin tespiti ülke gündeminin de ilk sırasına oturdu.

“LİMİT ÜSTÜ KALINTI OLMA RİSKİ %90’LARDA”

Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı ülkeye sokulan kaçak gıda ürünleri ve limit üstü kalıntı riski ile ilgili Haberciye açıklamalarda bulundu.

Kargı, kaçak gıda ürünlerinin Türkiye ve Güney Kıbrıs üzerinden ağırlıklı olarak ülkeye sokulduğunu ile sürerek, Türkiye üzerinden geçirilen kaçak gıda ürünlerinde limit üstü kalıntı olma riskinin %90’larda olduğunu iddia etti.

“KAÇAKÇILIĞI YAPANLAR KENDİ ADAMLARI”

Başkan Mithat Kargı ülkenin küçük bir ülke olması sebebi ile birçok olayın bilinip duyulduğunu ancak bazı kişiler tarafından göz yumulduğunu ile sürdü.

Ülkeye yasa dışı sokulan gıda ürünleri ile ilgili ilgili çevrelere suçlamada bulunan Kargı, “Kendi adamlarıdır bu kaçakçılığı yapanlar” dedi.

GÜNEY VE TÜRKİYE’DEN SOKULUYOR”

Ülkeye kaçak yollarla sokulan genelde çok amaçlı ürünlerin özelde ise gıda ürünlerinin ağırlıklı olarak Güney Kıbrıs’tan sokulduğunu ifade eden Kargı, geçtiğimiz gün tespit edilen kaçak patateslerin ise Türkiye’den getirilmiş olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu kaydetti.

Kargı, “Türkiye’de patates 1 TL bizde ise 6-7 TL” ifadesini kullandı.

“KAÇAK ÜRÜNLER, BAŞKA ÜRÜNLERLE KAMUFLE EDİLİYOR”

Tırlarla yurt dışından gelen ithal ürün ve gıda maddelerinde yapılmak istenen kaçakçılığın başka ürünler içerisinde kaçak ülkeye sokulmak isten ürünün kamufle edilmesi ile gerçekleştiğini söyleyen

Kargı, “Tırlarla mallar geldiğinde genelde tırın etrafına kaydı yapılmış ürünlerin çıkışı verilmektedir. Ancak tırın ortasında ya da ayarlanan bölmelerinde ülkeye kaçak sokulmak istenen ürünler yer almaktadır. Liman ve gümrük kontrollerinde tırın dış belli noktalarından açılan bölgelerden kaydı yapılmış ürünlerin kontrolü yapılarak izin verilmektedir ancak o tırın aslında meyve kayıtlı tır olmasına rağmen içerisinde kaçak patates bulunabilmektedir” diye konuştu.

Başkan Kargı, ülkeye birçok yolla kaçakçılık ile mal girişinin de sağlandığını ileri sürdü.

“BİZDE 10 YIL ÖNCE YASAKLANAN İLAÇLAR KULLANILIYOR”

Kamuoyunun gündemine gelen kaçak patates ve limit üstü kalıntı ile birlikte ürünlerdeki ilaçlamaların da sorgulanır hale geldiğine dikkat çeken Kargı, Güney Kıbrıs’ta denetleme noktasında ciddi bir işleyişin olması sebebi ile Güney’den geçen kaçak mallarda limit üstü kalıntı ihtimalinin daha düşük olabileceği gibi, Türkiye üzerinden geçirilen kaçak mallarda aynı şeyin söz konusu olmadığını ifade etti.

Kargı şöyle konuştu:

“Türkiye’de bugün bizim 10 yıl önce terk ettiğimiz ilaçlar kullanılabiliyor. Bizde yasak olan bazı tarımsal ilaçları ürünlerin verimliliği açısından kullanmaya devam edenler var. O nedenle Türkiye üzerinden sokulan kaçak ürünlerde limit üstü kalıntı olma ihtimali daha yüksektir.”

Kargı ayrıca, Türkiye üzerinden ülkeye ürün sokmaya çalışanların da aldığı ve piyasaya dağıttığı ürün hakkında bilgi sahibi olmadığını ileri sürerek, kaçak olduğu için gümrüklerde de denetim ve izinlendirmelerinin yapılamaması nedeniyle sağlık açısından tehlike yaratabilecek kalıntıların ürünlerde söz konusu olabildiğine işaret etti.

 “ÜLKEYE BİR GECEDE KAÇAK 50 TON SALATALIK GİRDİ”

Güney Kıbrıs’tan geçmişte de kaçak olarak ülkeye sokulan gıda ürünlerinin söz konusu olduğunun altını çizen Başkan Kargı, kaçak olarak ülkeye mal sokmanın kolay olmadığını ancak anlaşmalı olarak organize şekilde işlemlerin gerçekleştiğini iddia etti.

Ara bölgelerden ve kasalarca sokulan ürünler olduğunu da ile süren Kargı, “Güney’den geçirilen ürünler 3-4 kasa işi değil. 50 ve üzeri kasa geçen ürünlerden bahsediliyor. Bu ürünler nasıl tespit edilmeden geçiriliyor. 3 yıl önce adada salatalık kıtlığı çekildi. Sonra birdenbire bir gecede Güney’den 50 ton kaçak gelen salatalık ile fiyatlar darmadağın oldu” diye konuştu.

Ülkeye kaçak yolla sokulan ürünler nedeniyle ülke üreticisine de ciddi bir darbe vurulduğunu söyleyen Kargı, ülke üreticisinin fiyatlarında ciddi oranda aşağı çekilmelerin yaşandığını kaydetti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı