John Ebuka’nın dönüşü

Yenicami üç yabancısının kalitesi ile birlikte, ikinci yarıya iyi başlangıç yaptı.

Yenicami-Gönyeli karşılaşması 25. dakikada bitti. Oyuna tempolu başlayan Kartal, John Ebuka’nın ilk 25 dakikada attığı 4 golle maçı erken kopardı. 4 golün 4’ü de bir birinin kopyası şeklinde atıldı.

Bir karşılaşmada aynı oyuncunun 25 dakika içerisinde 4 gol atıp takımını 4-0 öne geçirdiğine bugüne kadar hiç şahit olmamıştım. Bence bu durum Ebuka’nın kariyeri ve futbolumuz açısından önemli bir tarihtir.

Yenicami üç yabancısının kalitesi ile birlikte, ikinci yarıya iyi başlangıç yaptı. Elinizde kaliteli yabancılar varsa oyun düzeninizi ona göre kurgularsınız. Ebuka’nın özelliği güçlü fiziği ve gol noktalarında etkili vuruşlar yapmasıdır. Böyle olunca, hücüm anlayışınızı da ona göre geliştirirsiniz.

Orta sahanızda futbolu bilen iyi paslar yapabilen oyuncularınız varsa, Ebuka’nın gol noktalarındaki etkinliğini de artırmış olursunuz. Dünkü karşılaşmada bu durumu net bir şekilde gördük. Forvet arkasına ve araya atılan toplarda, Ebuka güçlü fiziğini kullanarak toplam 5 gol atmayı başarmıştır.

Yenicami, gol noktalarındaki etkinliğini artırırken savunmadaki zaaflarını ise henüz çözemedi. Gönyeli gibi ileride etkili oyuncusu olmayan bir takımdan 3 gol yiyebilen bir savunmada hata oranı yüksek demektir. Mutlaka savunma kurgusunda değişiklik yapılması gerekir.

Gönyeli ilk devrede pozisyon bulamadı. Az adamla hücum etti, ileride sadece Raif ile gol bulmaya çalıştı o da çok etkili olamadı. İkinci yarıda oyuna Yağış girince daha etkili ataklar geliştrirdiler. Orta sahasında yetenekli yabancıları var. Ancak onların üretkenliklerine karşılık verecek oyuncusu yok. Taro ve Emeka futbolu iyi biliyorlar. Özellikle Taro kıvrak ve futbol aklı iyi bir oyuncu. İleriki haftalarda takıma daha yararlı olabilecektir ama dünkü maçta tamamen yalnız kaldı.

Gönyeli’de yetenekli oyuncular var. Özellikle Tufan, İbrahim, Mahmut ve oyuna ikinci yarı giren Yağış yetenekli oyuncular. Dünkü karşılaşmayı onlar için dikkate almıyorum. Çünkü Yenicami ligdeki rakipleri değildir. Ancak birebir rakipleri ile kıyas yaparsam, sezonun ilk yarınsındaki kadroya göre daha iyi bir takım yaratıldığını söyleyebilirim.

Yenicami 6-0’dan sonra rakibinin üzerine fazla gitmedi. Adeta vitez düşürdü. Bu da kalesinde gol görmesine neden oldu. Futbolda rehavete kapıldınız mı oyundan koparsınız.

Düşünün bir kere, 7-3 kazandığınız bir maçta kalecinizin kırmızı kart görmesi gibi abuk bir durum olabilir mi? Hem de maçın 90. dakikasında. İşte Yenicami’nin en büyük zaafları bunlardır. Takım içerisinde oyunu kontrol edecek kenar yönetime yardımcı olacak abisi yoktur.

Evet Yenicami sezonun ikinci devresine ilk yarıdaki kadrosundan daha iyi bir kadro ve çok iyi hazırlanarak başladı. Ancak lider ile arasındaki puan farkını kapatmaya yetecek mi, ileriki haftalarda göreceğiz.

Dün oynanan oyun taraftarı tatmin etmiştir. Atılan goller ve oynanan oyun camiayı umutlandırmıştır.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu