Jeneratör kirası tartışması

Özdenefe, ilgili şirketin herhangi bir talep olmadan ülkeye jeneratör getirdiğini savunurken, Amcaoğlu da, jeneratörün dönemin hükümetinin sözlü talebi üzerine getirildiğini söyledi.

Gazimağusa Limanı’nda bekletilen jeneratör, Meclis Genel Kurulu’nda da gündeme geldi.

ÖZDENEFE

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, AKSA’nın 2 buçuk 3 yıl önce herhangi bir talep olmadan ülkeye jeneratör getirdiğini ve bu jeneratörün izinsiz getirildiği için Mağusa Limanı’nda bekletildiğini belirtti.

Özdenefe, devletin de bu doğrultuda ardiye ücreti belirlediğini ve bunun borç olarak AKSA’ya yazıldığını kaydetti.

10 milyon TL civarındaki bu borcun silindiği yönündeki haberlerin doğruluğunu soran Özdenefe, eğer varsa bunun gerekçelerinin kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.

AMCAOĞLU

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da, ilgili jeneratörün dönemin hükümetinin sözlü talebi üzerine getirildiğini söyledi.

Amcaoğlu, jeneratörün Gazimağusa Limanı’nda Adaport’ta bekletildiğini ve burada konuşlandırılan jeneratör için AKSA’nın zaten kira ücretini Adaport’a ödediğini söyledi.

Tekerrürü önlemek, iki kez aynı konu için kira ücreti ödememesi için Bakanlar Kurulu’nda karar aldıklarını söyleyen Amcaoğlu, aslında ardiye ücretinin Adaport’a ödendiğini kaydetti.

“Jeneratör, bizim gümrük hattımızda konuşlandırılmış olsaydı, ardiye ücretinin alınacaktı ancak gümrük sınırları dışında bulunan Adaport’ta konuşlandırıldığı için böyle bir uygulamaya gidildi” diyen Amcaoğlu, bunun daha doğru olacağını düşündüklerini kaydetti.

Amcaoğlu, Adaport’a kiralanan bir alan içinde konuşlandırılan jeneratör için kira ücreti alamayacaklarını vurguladı.

“Kimsenin kimseye kıyak geçtiği yoktur” diyen Amcaoğlu, geri ihracı için bu Bakanlar Kurulu kararının üretilmesi gerektiğini, işlemin kapatılabilmesi gerektiğini ifade etti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı