İzmir’de camide Çav Bella çalınmasını övenlere de soruşturma açıldı

Türkiye'nin İzmir ilçesinde yaşanan cami hoparlöründen müzik yayınından sonra Bornova ve Bayraklı’daki iki camiden bu sefer de sanatçı Selda Bağcan’ın şarkısı dinletildi

İzmir’de yaşanan cami hoparlöründen müzik yayını sonrası Bornova ve Bayraklı’daki iki camiden bu sefer de sanatçı Selda Bağcan’ın şarkısı dinletildi.

Konuya ilişkin İzmir İl Müftülüğü yaptığı açıklamada merkezi ezan sistemine ara verildiğini duyururken, şarkıcı Bağcan, “Ülkeyi bir yerlere çekmeye çalışıyorlar. Bu provokasyonu şiddetle kınıyorum” dedi.

İzmir’in camilerinde Bella Ciao (Çav Bella) çalınmasıyla ilgili harekete geçen İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, haber videolarını övücü ifadelerle paylaşanlar hakkında da soruşturma başlattığını duyurdu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, kentte dün (20 Mayıs) öğleden sonra Karşıyaka, Konak, Çiğli, Buca gibi birçok ilçedeki camilerin hoparlörlerinden İtalya halk şarkısı Bella Ciao (Çav Bella) çalınmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Savcılığın açıklamasında olayın faillerinni yanı sıra haber videolarını överek paylaşanlara da soruşturma açılacağı belirtildi. Savcılığın açıklaması şöyle:

“20/05/2020 çarşamba günü bazı internet sitelerinde, İzmir ilindeki farklı camilerin hoparlörlerinden aynı anda ezan yerine İtalyanca Bella Ciao (Çav Bella) nun çalındığının haber konusu yapılması karşısında; söz konusu eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişiler ile söz konusu haber videolarını övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında, Cumhuriyet Başsavcılığımızca “Dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan resen soruşturma başlatılmıştır.”

SELDA BAĞCAN: “ŞİDDETLE KINIYORUM”

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Selda Bağcan ise “Kamuoyuna duyuru; İzmir’de cami hoparlörlerinden benim şarkımı dinletmişler. Tamamen provokatif bir eylem ve ülkeyi bir yerlere çekmeye çalışıyorlar. Şiddetle kınıyorum” şeklinde konuştu.

ŞENTOP: “HADLERİ BİLDİRİLECEKTİR”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ezan, bin senelik bir gayretin ve imanın bu topraklardaki mührüdür. Bu yüzden ezan yalnızca ibadet çağrısı değil, aynı zamanda hürriyetimizin sembolüdür. Ezana uzanan el ile vatana uzanan el arasında fark yoktur. Ezan düşmanlarına dün olduğu gibi bugün de hadleri bildirilecektir” şeklinde konuştu.

ALTUN’DAN SERT TEPKİ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İzmir’de camilerimizin ses sisteminin sabote edilerek minarelerden müzik dinletilmesi kabul edilemez bir saldırıdır. Bu olay basit bir provakasyonun çok ötesinde, milletimizin kutsallarıyla savaş halinde olan bir zihniyetin tekrardan filizlenme çabalarıdır. Ahlaka ve vicdana sığmayan bu edepsizliğin kimi çevrelerce sevinçle karşılanıp bir gurur payesi gibi sosyal medyada paylaşılması, bu zihniyeti açık etmektedir. Milletimizin değerlerini hazmedemeyenler her fırsatta kutsallarımıza saldırarak varlığını hissettirme çabasındadırlar” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı