İstanbul’da Nükleer alarmı

İstanbul'da sahte emniyet müdürü nükleer bomba yapımında kullanılan maddeyi çalıp kayıplara karıştı

Son dakika: İstanbul’da İsmet B. isimli şahıs alacağına karşılık yurt dışından 15 tüp halinde nükleer bomba yapımında kullanılan Sezyum-137 adlı maddeyi ithal etti. Kendisini emniyet müdürü olarak tanıtan Mustafa Ç. ise “MİT’e teslim edeceğiz” diyerek bu maddeleri aldı ve kayıplara karıştı. Polis ekipleri ise sahte emniyet müdürünü bulmak için harekete geçti.

ALACAĞINA KARŞILIK TÜRKİYE’YE GETİRTTİ, SAHTE EMNİYET MÜDÜRÜNE KAPTIRDI
İsmet B., yurtdışından alacağına karşılık 15 tüp ‘Sezyum 137’ elementi aldı. Başlarda bu maddenin ne işe yaradığını bilmiyordu. Kendisine elementin sağlık sektöründe, özellikle medikal protez üretiminde kullanabileceği söylenmişti, ancak İsmet B. teslimattan sonra aldığı son dakika bilgisinde maddenin nükleer bomba yapımında da kullanıldığını ve çok tehlikeli olduğunu öğrendi.

 

 

SATMAK İÇİN KURDUĞU İRTİBATIN ARDINDAN PEŞİNE DÜŞTÜLER
İsmet B., elindeki elementi satmak için gittiği bir medikal şirketinden çıktıktan sonra farklı kişiler tarafından sürekli aranmaya başlandı. Bu kişiler, yüksek fiyat teklifinde bulunarak yurtdışından ithal edilen elementi satın almak istediklerini söylediler.

 

 

“BİZ BUNLARI MİT’E TESLİM EDECEĞİZ” DEDİ VE KAYIPLARA KARIŞTI
Tam da bu görüşmenin sonrasında akılalmaz son dakika gelişmeleri birbirini takip etti. Bunun üzerine elinde bulundurduğu 15 tüp Sezyum-137 elementini devlete teslim etmek istediğini ifade eden İsmet B., İstanbul’da bu elementleri kendisini emniyet müdürü olarak tanıtan Mustafa Ç. ismindeki kişiye verdi. İsmet B., bu şahsın elementleri Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) teslim edeceğini, hatta kendisine de teslim ettiğine dair yazılı evrak getireceğini söylediğini belirtti.

 

 

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
Elementleri teslim ettikten iki ay sonra kendisine halen bilgi verilmediğini ve söz konusu Sezyum-137 elementinin kötü niyetli kişi ya da kişilerin eline geçmiş olabileceğini söyleyen İsmet B., söz konusu kişilerin elementi ne yaptıklarını araştırması konusunda şikayette bulundu. CİMER’e yapılan şikâyetin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

 

NÜKLEER DÜZENLEME KURUMU’NDAN RAPOR İSTENDİ
Savcılık yürütülen soruşturma kapsamında polisler elementi kendisini emniyet müdürü olarak tanıtarak alan Mustafa Ç.’ye ulaşmaya çalıştı. Kendisiyle irtibat kurulamayan Mustafa Ç.’yi arama çalışmaları devam ederken bir yandan da elementin araştırılması ve bilgi verilmesi için Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan rapor hazırlanması istendi.

 

 

NÜKLEER BOMBA HAMMADDESİ OLDUĞU İÇİN İZİN ALINMADAN TÜRKİYE’DE KULLANILMASI YASAK
Nükleer Düzenleme Kurumu Radyasyon Uygulamaları Dairesi Başkanlığı tarafından savcılığa sunulan raporda söz konusu elementin Türkiye’de kullanılabilmesi için öncelikle ilgili kurumlardan izine tabii olduğunu belirtildi.

 

 

“TEHLİKELİ OLAYLARA SEBEBİYET VEREBİLİR” YAZISI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen yazıda elementin tehlikeli kaza veya olaylara sebebiyet vereceği kaydedildi. Yazıda Sezyum-137 elementi hakkında şu son dakika bilgilerine yer verildi: “Sezyum 137 (CS-137) radyoaktif bir izotop olup doğada bulunmaz. Nükleer reaktörlerde veya özel koşullarda büyük kütle numaralı elementlerin (uranyum, platinyum gibi) bozunması ve bölünmesi sonucu elde edilir. Cs-137 radyoaktif madde ülkemizde üretilmemektedir.

 

 

Radyoaktif kaynaklar tıp endüstrisinde ve AR-GE amaçlı pek çok alanda kullanılmaktadır. CS-137 radyoaktif kaynağı da yaygın kullanımda olan izopotlardan birisidir, aktivite miktarına bağlı olarak yetkin olmayan kişilerin elinde istenmeyen radyasyon kazalarına veya olaylara sebebiyet vermesi muhtemeldir.”

 

 

Gizemli nükleer maddenin kayıplara karışmasıyla ilgili savcılık tarafından yürütülen soruşturma devam ediyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu