İskoç viskisi 5 asırlık çıktı

İskoçya'nın ulusal içkisi viskinin 514 yıl önce İskoçya'nın Aberdeen kentinde damıtılmış olabileceğine dair bir belgeye ulaşıldı.

19 Temmuz 2019 - 17:32

Aberdeen kentinin arşivlerinde araştırma yapan uzmanların bulduğu bir belge, 1505 tarihinde kentte bir şövalyeye ait laboratuarda gül suyu ve aquavite damıtıldığını ortaya koydu. Aquavite yani “hayat suyu”, viskinin İskoçya’da kullanılan eski adı.

Guardian gazetesinin haberine göre bu, şimdiye kadar bir damıtım tesisi ve içmek amacıyla viski üretimi ile ilgili olarak bulunan en eski belge olabilir.

Üretimin halen yıkıntıları görülebilen bir ortaçağ manastırının 85 kilometre kuzeyinde kurulan bir damıtma tesisinde yapıldığı anlaşılıyor.

Bu aslında Aberdeenli bir rahip olan Sir Andrew Gray’in bıraktığı mirasın bir listesi. Listede Gray’ın “taşınabilir malları” arasında bir gül suyu ve “hayat suyu” damıtma cihazı da bulunduğu görülüyor.

Daha önce Lindores Manastırı’nda da viski damıtımı ile ilgili 1494 yılından kalma bir belge bulunmuştu.

Fakat uzmanlar burada elde edilen alkolun içecek olarak değil dönemin İskoçya Kralı 4. James’in orduları tarafından barut yapımında kullanıldığını düşünüyor.

Kuşkusuz, viskinin tarihi ve ilk üretiminin hikayesi bugün bölgenin tüm dünyaya ihraç ettiği viskinin pazarlanmasında da önemli bir role sahip.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı