İşçiler uyarı grevi yapacak

Gazimağusa Belediyesi işçileri haklarını alamadıkları gerekçesiyle pazartesi günü uyarı grevine gidiyor.

18 Ağustos 2019 - 09:20

Bahar Uygur –

Gazimağusa Belediyesi’nde yetkili sendika Mağusa Türk Genel İş, pazartesi günü 2 saatlik uyarı grevi yapacak.

Mağusa Belediyesi’nde maaşların geç ödenmesi, bayramlıkların ödenmemesi, belediyenin mali sıkıntıya düşürülmesi sebebiyle Mağusa Türk Genel İş Sendikası greve gideceğini duyurdu.

“MAAŞLARI ÖDEYEMEYECEK DURUMA GELECEK”

Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Halil Karagil, 2018 yılından başlayan bir süreç olduğunu ve defalarca hem belediye yönetimini hem de belediye meclisini yazılı bir şekilde uyardıklarını ancak olumlu bir geri dönüş almadıklarını ifade etti.

Karagil, nisan ayında yaptıkları basın açıklaması sonrası belediyenin almış olduğu geçici 157 personeli durdurduğunu ancak bir süre sonra tekrar aldığını söyledi. Karagil, belediye başkanının hala daha istihdam yaptığını ancak böyle giderse belediyenin aybaşı maaşları ödeyemeyecek duruma geleceğini savundu.

“MECLİS ÜYELERİ ÇIKARLARINI DÜŞÜNÜYOR”

Halkı ve belediyeyi düşünen bir belediye meclisi olmadığını öne süren Karagil, belediye meclis üyelerinin de kendi çıkarlarını düşündüğü iddiasında bulundu. Karagil, meclis üyelerine defalarca mali durumun kötüye gittiğini bunun sorgulanması gerektiği ile ilgili yazı gönderdiklerini ancak herhangi bir karar üretmediklerini ileri sürdü.

“TEDBİR ALINMAZSA SÜRESİZ GREVE GİDECEĞİZ”

Bayramlıkları Cuma günü saat 11.30’da oturma eylemi yaptıkları için ödediklerini belirten Karagil, ödenemeyen çok insan olduğunu söyledi. Belediyenin harcamaları kısmadığını dile getiren Karagil, ay sonu maaşların ödenmeme ihtimali olduğunu belirtti. Karagil, pazartesi sabah 8.00-10:00 arası yapacakları uyarı grevi sonrası herhangi bir düzelme ve tedbir alınmazsa süresiz greve gidecekleri uyarısında bulundu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı