İşçi grevde, başkan veznede

Dev-iş, Büyükkonuk Belediyesi’nde süresiz grev başlattı

Bahar Uygur-

Büyükkonuk Belediyesi’nde yetkili sendika Dev-İş, işçilerin maaşlarının alamaması gerekçesiyle süresiz grev başlattı. Greve 35 çalışanın katıldığı, 20 kişinin katılmadığı öğrenildi. Sabah vezneyi açan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, yasaya göre vezneyi kendisinin ve idari amirin açabileceğini söyleyerek yasal hakkını kullanarak grev bitene kadar vezneyi açacağını söyledi. Sennaroğlu, halkı mağdur etmemek adına cenaze, sağlık, temizlik hizmetlerinin de verileceğini belirtti. Çalışanların maaşlarının almalarının hakkı olduğunu, kendisinin de bunun için çalıştığını ifade eden Sennaroğlu, greve giden çalışanların bugünden itibaren Dev-İş tarafından ödenmesi gerektiğini ifade etti. Maaş veremelerse de ihtiyacı olan işçiye avans verdiklerini dile getiren Sennaroğlu, sendikanın da çalışanları mağdur etmemesi gerektiğini söyledi. Sennaroğlu, greve giden çalışanların meclis üyelerini bütçeyi geçirmemeleri yönünde telkinde bulunduklarını da öne sürdü. Bu sorunun ortadan kalkmasını kendisinin de istediğini belirten Sennaroğlu, yapılanın siyasi olduğunu ifade etti.

Dev-İş Genel Başkanı Koral Aşam, grevin tek amacının maaşlar olduğunu söyleyerek çalışanların 4 aylık maaşlarını alamadığını ifade etti. başkan sennaroğlu’nun inandırıcı bir ödeme planı ile gelirse grevi bitireceklerini  söyleyen aşam, üzerimize düşen başka birşey varsa elimizi taşın altına koymaya hazırız dedi. Belediyenin devletten hiçbir alacağı olmadığını dile getiren Aşam, bütçe geçtiği taktirde alacağı 50 bin TL artış olduğunu ifade etti.

Ahmet Sennaroğlu’nun kendileri için söylediği iddialara da yanıt veren Koral Aşam, katılmayan işçileri tehdit etmediklerini kendilerine gelen soru üzerine grev kırıcılığı yapanların disipline verildiğini bilgi olarak paylaştıklarını dile getirdi. Sendikanın kendisi ile görüşmediğini ifade eden Sennaroğlu’nun iddiası üzerine Aşam, 3 kez kendisiyle görüştüklerini  dördüncü kez randevu vermişken Sennaroğlu’nun bütçenin geçmediğini ifade ederek görüşmekten vazgeçtiğini söyledi. Bu 3 görüşmede Sennaroğlu’nun vaatlerde bulunduğunu söyleyen Aşam ancak bu vaatlerin hiçbirinin hayata geçmediğini dile getirdi.

Koral Aşam, asıl tehditi işçilere Sennaroğlu’nun yaptığını iddia ederek greve katılmayanları ödeyeceğine dair vaatlerde bulunduğunu da öne sürdü. Sennaroğlu’nun kendilerine partizanlık yaptığı suçlamasına da cevap getiren Aşam, böyle birşeyin mümnkün olmayacağını aksine UBP örgüt başkanının dahi grevde olduğunu UBP’li belediye meclis üyelerinin bütçeye red verdiğini hatılatarak Ahmet Sennaroğlu’nun bunun nasıl bir partizanlık olduğunu kendisinin cevap vermesi gerektiğini belirtti.

Koral Aşam, dışarıdan hizmet alımının ve işçinin esas görevi dışında görevlendirme yapılamayacağının yasada açıkça yazıldığını hatırlattı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu