İş dünyası cesaret istiyor

İş, ticaret ve esnaf dünyası, yeni hükümetten siyasi kapışmalardan uzak, sağlıklı ekonomi temelleri üzerinden atılacak ve kangrenleşen sorunlara merhem olacak cesaretli adımlar bekliyor.

11 Mayıs 2019 - 10:01

Ülkemizdeki ekonomik örgütlerin temsilcileri yeni hükümetten siyasi kapışmalardan uzak, sağlıklı ekonomi temelleri üzerinden atılacak ve kangrenleşen sorunlara merhem olacak cesaretli adımlar beklediklerini vurguladı.

İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen, önemli olanın toplumun huzuru, varlığı ve maddi manevi zenginliği olduğunu söyleyerek, “Koltukta kimin oturduğu önemli değildir” derken, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, “Umarız bu yeni kurulacak olan hükümette cesaret olur ve sorunlar da çözülmüş olur” ifadelerini kullandı.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga da önemli olanın hükümetin değişmesi değil, mantalitenin değişmesi olduğunu vurgulayarak, kangrenleşen sorunlara çözüm üretecek bir hükümetin varlığının özlendiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk ise, geçmişteki hükümet yönetme alışkanlarının, popülist söylemlerin artık bir kenara bırakılarak, toplumsal seferberlik içerisinde şeffaflık, hesap verebilirlik ve eşitlik ilkeleriyle etkin bir yönetim sağlanması gerektiğini söyledi.

“EKONOMİK VE SİYASİ İLİŞKİLER GELİŞMELİ”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, KKTC hükümetlerinden TL’deki değer kaybını azaltılması veya yüksek faizleri düşürmesi gibi beklenti içerisinde olmadıklarının da altını çizen Avunduk, “Ancak yeni kurulacak hükümetin 2019 yılında yaşanacak daralmanın oranını azaltması veya en azından 2020’de ekonomik gelişme yaşanabilmesi için birtakım beklentilerimiz var” şeklinde konuştu.

Yeni kurulan hükümetten Türkiye ile ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesi başta olmak üzere, yapısal reformları içeren ve uygulanabilir bir ekonomik programı imzalaması, altyapı ve reel sektör yatırımları için ekstra kaynak yaratılması noktasında beklentileri olduğunu ifade eden Avunduk, “Kamu-özel işbirliği modellerinin hayata geçirilmesi, ülkeye döviz girişinin korunması yani Türkiye’den gelen turist sayısının daha fazla düşmemesi için uçuş maliyetlerini normalleşmesi, Türkiyeli öğrencilerin yükseköğrenim ücretlerinde kur sabitlemesi ve benzeri teşvik edici uygulamaların hayata geçirilmesi, Türkiye’ye yönelik ihracatta yaşanan düşüşün durdurulması için kısa süreli teşvik edici mekanizmalar kurulması, emlak sektöründe kısa süreli alımları teşvik edici uygulamalar yaratılması gerekmektedir” dedi.

“İÇ VE DIŞ YATIRIMCILAR TEŞVİK EDİLMELİ”

Avunduk ayrıca, ülkeden döviz çıkışının azaltılması, bütçe disiplini, gelirlerin artırılması ve harcamaların düzenlenmesi, katma değeri yüksek mal ve hizmet üretimine yönelik yatırımların teşvik edilmesi sanayi, tarım, bilişim ve turizm alanlarında öncelikli alanların belirlenmesi ve ileriye yönelik iç ve dış yatırımcıların bu alanlara yönlendirilmesinin de elzem olduğunu kaydetti. 

EKİNGEN: ÖNCE İSTİKRAR VE HUZUR 

KKTC İş Kadınları Derneği (İKD) Başkanı Şenay Ekingen, ekonominin de toplumun da en başta ihtiyacı olan şeyin istikrar ve huzur olduğunun altını çizdi.

Ekingen, KKTC’nin dövize endeksli bir ülke olması ve dış etkenlere açık bir pozisyonda olması nedeniyle birçok sıkıntı yaşadığını ifade etti.

“SİYASİ ÇIKARLARDAN VAZGEÇSİNLER”

    Şenay Ekingen, kriz dönemlerinde toplumun tüm paydaşlarının samimiyetle yan yana gelmesi gerektiğine vurgu yaptı. “Ülke sorunları için görüş birliğine varmalı” diyen Ekingen şöyle konuştu:

   “Tüm bu sorunların dışında afetler de yaşanıyor. Orada bile siyasilerin gerçekten küçücük siyasi çıkarları için farklı ağızları kullandıklarını görmek bu toplum ve yurttaşlar adına çok üzücü. O küçük siyasi çıkarlarını artık terk etsinler.”

“KRİZLERDE SAMİMİYET LAZIM”

    Ülkenin, toplumun geleceği, mutluluğu, ferahı için ekonomik kriz ve afetler gibi olağanüstü durumlarda tüm paydaşların samimiyetle bir araya gelerek çözüm üretmeye çalışmasının elzem olduğuna dikkat çeken Ekingen, “Sonuç ne isterse olsun bunu gören toplum içinde bir huzur hissedecektir. Yapılabilecek olan her neyse önce huzur olacaktır. Bunun dışında makul değişiklikler mümkün mü? Elbette mümkün. Şimdiye kadar denenmemişleri cesaretle denemek, özellikle açılım, disiplin ve hukuk konularında olabilir. Ancak güçlü yapıların bunlara ulaşabileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“KOLTUKTA KİMİN OTURDUĞU ÖNEMLİ DEĞİL” 

Kurulacak olan yeni hükümetten beklentinin en başta paydaşlarla iletişim, birlikte hareket etme ve sorunlara dayanışma içerisinde çözüm üretme noktasında olduğuna işaret eden Ekingen, “İster muhalefette ister iktidarda olsun hangi parti olursa olsun bunlardan hiçbir şey kaybetmez aksine kazanır” diye konuştu. Ekingen, toplumsal birlikteliğe çağrı yaptı.

“Artık toplumun acıları ve sıkıntıları üzerinden siyaset konuşması yapmasınlar” diyen Ekingen, toplumun zarar gördüğü, ezildiği, ülkenin darboğaza düştüğü bir ortamda siyasetin de başa gelen hükümetlerin de bir anlamı kalmayacağına işaret etti.

Asıl önemli olanın toplumun huzuru, varlığı ve maddi manevi zenginliğinin korunarak geleceğe taşınması olduğuna vurgu yapan Ekingen, “Bunun dışında koltukta kimin oturduğu önemli değildir. Topluma ne yaptıkları ya da ne yapacakları çok daha önemlidir” şeklinde konuştu.

DENİZ: KALICI OLMAK İÇİN CESARET 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz de yaşanan ekonomik kriz, geciken protokol sürecinde dörtlü koalisyon hükümetiyle ülke şartlarında yapılabilecekler temelinde uyumlu ve istişareli hareket ettiklerinden bahsederek, kurulacak olan yeni hükümetle de aynı çerçevede iş birliği ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

“UMARIZ YENİ HÜKÜMETTE OLUR” 

Yeni kurulacak olan hükümete de sorunları ve çözüm önerilerini sunacaklarını söyleyen Deniz, geçmiş dönemde sorunlar temelinde başarılı olunmamasının en büyük nedenin cesaretsizlik olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bu ekonomik kriz döneminde geçmiş dönemde başarılı olunmamasının en büyük nedeni, cesaretin eksik olmasıydı. Umarız bu yeni kurulacak olan hükümette cesaret olur ve böylelikle de sorunlar da çözülmüş olur. Korkunun ecele faydası yoktur. İstikrarlı ve kalıcı olmak için de cesaretli olunması gerekir.”  

TULGA: FARKLI POLİTİKALARA İHTİYAÇ VAR 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga ise siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü KKTC’de her yıl bir hükümet kurulduğunun altını çizdi. Hürrem Tulga, “Protokoller de yıllardır imzalanıyor ancak bir şey olmuyor gördüğümüz gibi. Kan kaybetmeye devam ediyor bu toplum. İstihdam, turizm, ülke sorunları devam ediyor. Refah ve kişi başına gelir meselesi istenilen noktada değil” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET DEĞİL, MENTAL DEĞİŞİKLİK… 

Yıllardır sorunların çözümlenmediği gibi, sorunların katmerlenmeye de devam ettiğine dikkat çeken Tulga, bunun da hayata sokulan politikaların sorunlara pansuman dahi olmadığı anlamı taşıdığını dile getirdi.

Tulga, yıllardır değişmeyen yanlış politikalar nedeniyle, yeni hükümet için de toplumun içerisinde fazla heyecan duyulmadığını belirterek, “Heyecanlanalım mı, heyecanlanmayalım mı? Heyecanlanmayalım” şeklinde konuştu.

Ülkede hükümet değişikliklerinden öte, mental bir değişikliğe ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Tulga, “Farklı bir politika ve birlikteliğe ihtiyaç var” diye konuştu.

“TOPLUMSAL HEYECAN YOK” 

Yıllardır hükümetlerin değiştiğinden de bahseden Tulga, buna rağmen sorunlar ve kangrenleşen konularda hiçbir değişiklik yaşanmadığına dikkat çekerek, yeni kurulacak hükümetin sorunları çözmek için ciddi çaba harcaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı