“Yurt dışından öğrenci sınırlaması kaldırılmalı”

YÖK’ün Türkiye üniversitelerindeki yabancı öğrenci kontenjanı sınırlandırılmasını kaldırmasının ardından gözler KKTC üniversitelerine çevrildi. Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler Haberci’ye konuştu.

15 Mayıs 2019 - 10:00

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, KKTC yükseköğreniminin dışarıdan gelebilecek olumsuz etkileri ve ülke dışarısında yaşanan gelişmelerin üniversiteler bazında etkilerini minimuma indirmek adına, yükseköğrenimlerin daha kaliteli daha sağlam ve daha etkin olması gerektiğini kaydetti.

GÖZLER KKTC’YE ÇEVRİLDİ…

Türkiye Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz hafta Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerdeki program kontenjanlarının en fazla yüzde 50’sine kadar yurt dışından öğrenci kabul etme sınırlamasının kaldırılması ile birlikte gözler KKTC üniversitelerine çevrildi.

Bu durumun KKTC üniversitelerine yönelik talepleri nasıl etkileyeceği merak edilirken, konuyla ilgili Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürlü Ziya Öztürkler, Haberci’ye çok önemli açıklamalarda bulundu.

“48 BİN OLAN SAYI, 148 BİNE ÇIKTI”

Uluslararası öğrenci kabulü noktasında Türkiye’nin son zamanlarda çok iyi sıçrayışlar gerçekleştirdiğini anlatan Ziya Öztürkler, 2014 yılında 48 bin uluslararası öğrenci sayısının, 2019’da 148 bine çıktığının altını çizdi.

Alınan yeni karar ile birlikte Türkiye yükseköğreniminde alınan TC uyruklu öğrenci sayısının yüzde 50’si kadar yabancı uyruklu öğrenci kabul etme şartının kaldırıldığını söyleyen Öztürkler, bunun Türkiye yükseköğreniminde olumlu etkilerinin söz konusu olduğunu kaydetti.

“ÖĞRENCİYE IRKÇILIK, SAHİPLENMEME…”

Dünya istatistiklerine bakıldığında da uluslararası öğrenci trafiğinin yoğun olduğuna dikkat çeken Öztürkler, yükseköğrenim öğrencilerinin kendi ülkelerinde sınırlı kalmayarak, başka kültürleri öğrenme, etkileşime geçme ve farklı sosyal yapıları deneyimleme eğiliminde yükseliş olduğunu ifade etti.

KKTC yükseköğreniminin de bu noktada gerekli sorgulamaları ve değerlendirmeleri yapması gerektiğine dikkat çeken Öztürkler, “Ülke olarak bizim bazı dersler çıkarmamız gerekiyor. 100 bin öğrencimizin 35 bini uluslararası öğrenci olduğunda bu durumu ırkçılığa varan ve uluslararası öğrenciyi sahiplenmeme noktasında bazı sıkıntılarımız oluyor” şeklinde konuştu.

KKTC’nin bu düzlemde dünyayı iyi görmesi gerektiğine dikkat çeken Öztürkler, Türkiye’de dâhil, uluslararası öğrenci kabulüne dünyanın ne kadar ihtiyacı olduğunun da gözle görülür olduğunu vurguladı. Öztürkler, uluslararası öğrenci kontenjanı sınırlandırılmasının kaldırılmasını, Türkiye yükseköğrenimi için doğru bir stratejik adım olarak nitelendirdi.

“MEMNUNİYET ARTIRILMALI”

   “Biz kendi ülkemizde uluslararası öğrenciyi dışlayarak, öğrencilerin adaya gelmesinden dolayı sıkıntı yaşandığı yaklaşımıyla hareket edilmemeli” diyen Öztürkler, öğrenci memnuniyetini artırarak, var olan sıkıntıların çözümlenerek yola devam edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ayrıca Öztürkler, yükseköğrenimde uluslararası öğrenciler olmadan istenilen noktaya varılmasındaki zorluklara işaret etti. Birçok uluslararası öğrencinin KKTC’de eğitimin iyi olduğunu düşündüğü için geldiğini söyleyen Öztürkler, “Çok kültürlülük dile de olumlu yansımaktadır. Kampüslerde var olan çok dillilik aynı zamanda kişinin kendi yabancı dilini geliştirmesi noktasında da olumludur” dedi.

 SAĞLAM, GELİŞİME AÇIK KALİTELİ…

Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası öğrenci kontenjan sınırlandırmalarını kaldırmasının KKTC yükseköğreniminde “bizi olumsuz etkiler mi?” noktasında bazı tereddütlere neden olduğuna işaret eden Öztürkler, burada asıl önemli olanın KKTC üniversitelerinin kendilerini sağlam, gelişime açık ve kaliteden ödün vermeyen bir yapıda muhafaza etmesi olduğunu kaydetti.

Öztürkler şöyle konuştu:

   “Öğrencinin karşısında Türkiye Cumhuriyeti’nde olan gözde bir üniversite seçeneği varsa, ilk tercihinin orası olma ihtimali tabii ki yüksektir ancak, siz kendi işinizi doğru yaparsanız, gelen uluslararası öğrencide memnuniyetinizi artırırsanız, akreditasyonlar ile bunu ortaya koyarsanız bu durumun bizim için bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.”

“RUM LOBİSİ TEDİRGİNLİK YARATIYOR”

KKTC yükseköğreniminin tedirginlik yaratan en önemli sorunlarının başında “Rum lobisi”nin geldiğinin altını çizen Öztürkler, “KKTC yükseköğrenimi ile ilgili Güney komşularımız hiç boş durmuyor. Sürekli dünyanın birçok noktasında yükseköğrenim sektörümüzü olumsuz etkileyecek, verdiğimiz diplomalarla ilgili sıkıntı yaratacak yaklaşımlar sergilemektedir” diyerek, KKTC yükseköğrenim kurumlarının bu yöndeki olumsuz girişim ve söylemlere fırsat vermemesi gerektiğini söyledi.

“İSTİHDAM ORANI YÜZDE 60’LARI AŞTI”

   “Yükseköğrenimde daha disiplinli çalışmamız, sahip çıkmamız gerekiyor” diyen Ziya Öztürkler, 14 bin kişinin çalıştığı yükseköğrenim sektörünün ülke ekonomisine katkısının yanı sıra istihdama katkısının da önemli bir yer tuttuğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

Yükseköğrenimdeki istihdamların turizm sektörü gibi de olmadığına işaret eden Öztürkler, “Turizmde çalışan KKTC uyruklu yüzde 20 iken, bu oran yükseköğrenimde yüzde 60’ların üzerindedir. Yükseköğrenim yerli istihdamına da önemli ölçüde katkı sağlayan bir noktadadır. Sadece 3 bine yakın akademisyenimizin çalıştığı bir alandır” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı