İnsani diplomasinin önemi: Polys Michael

Önyargıların kırılması ve halkların yakınlaşması adına yapılması gereken, bu tip ekonomik işbirliğini özendiren platformların yaygınlaşması ve desteklenmesidir.

10 Eylül 2019 - 11:00

Bugün, hafta sonu bulunduğum Karpaz’dan sizinle paylaşmak istediğim bir enteresan anekdot üzerinden Kıbrıs sorununun çözümünde alternatif diplomatik çabalar mümkün mü birlikte sorgulayalım isterim.

KIBRISLI RUM MOTOCROSS ŞAMPİYONU POLYS

Cumartesi Oasis Ayfilon’dan çıkarken Polys Michael adında Limasollu bir Kıbrıslı Rum’la karşılaştım. Dördüncü yüzyılda Karpaz bölgesindeki insanları hristiyanlaştıran piskopos Philon anısına yaptırılan Ayfilon kilisesinin önünde fotoğrafını çektikten sonra ayaküstü sohbete tutuştuk. Apostolos Andreas’tan dönüyordu. Kat ettiği kilometreyi harita üzerinde gösterdi. Limasol’dan Karpaz’a yaklaşık 400 km kesmiş, yaşadığı Limasol’a geri dönmeye hazırlanırdı. Kıbrıs’ı motoruyla karış karış gezmiş. Kat ettiği mesafeleri harita üzerinde heyecanla gösterdi. Sohbet koyulaştıkça ilginç detaylar öğrendim. Kendisi 8 kez Kıbrıs motocross şampiyonluğu elde etmiş, motoru bir yaşam biçimine dönüştürmüş, ödüllere doymayan bir motor tutkunu. Kıbrıs yetmemiş, motoruyla toplamda 3300 km keserek 13 Avrupa ülkesini gezmiş. 65 yaşında ama yaşını hiç göstermiyor. Ruhu hep genç kalmış motor sevdasından dolayı. Ayaküstü kısa ama keyifli bir sohbetimiz oldu. Sohbetimizde motoruyla KKTC’ye sık sık geçtiğini ve buraları gezmekte büyük keyif aldığını anlattı. Buradaki motor tutkunlarıyla herhangi bir bağın var mı sorusu üzerine olmadığını, motorun keyfinin solo çıktığını paylaştı. İki toplumun motorcularından oluşacak bir topluluğun hem motor tutkularını paylaşmaya hem de birbirilerini daha iyi tanıyacaklarına vesile olacağına inancımı belirtince fikre akçam baktı. İngilizcesi çok iyi olmamasına sonunda röportaj için söz aldım. İnternet üzerinden veya bir aracı vasıtasıyla röportajı önümüzdeki günlerde sizlerle buluşturmak arzusundayım.

KIBRISLI RUM VE TÜRKLER BİRBİRİNİ TANIMIYOR

Zemininde dahi uzlaşılmamış, giderek kabak tadı veren bir ortaoyununu andıran Kıbrıs müzakere süreciyle halkların barışabileceğine veya bir çözüm olabileceğine yaşanan tecrübeler ışığında pek ihtimal vermiyorum. Çözümün ve barışmanın halkların birbirini tanıması, anlaması ve önyargıları aşıp işbirlikleri yapmasıyla ksacası insani diplomatik girişimlerle  mümkün olabileceğine inananlardanım. Polys’le kısacık sohbetimiz bile hem benim hem Polys’in bakış açısının farklılaşmasını sağladı. Telefonlarımızı değiştirdik. Yeniden buluşma ve yeni dostlarıyla tanışma sözü aldım. Bu satırları yazarken ajanslara TC Dışişleri Bakanı’nın Anastasiadis’in Crans Montana’da kendisine “Bizim halkımız Türklerle hastahaneyi bile paylaşmak istemiyor” dediğini paylaşıyor kamuoyuyla. İşte tam da bu noktada insani diplomasi önem kazanıyor.

YİNE, YENİDEN CYPRUSINNO 

Daha önce bu köşede Kıbrıslı Türk Burak Berk Doluay ve Kıbrıslı Rum Steven Stavrou’nun birlikte kurdukları ve ada çapında yatırımcı, girişimci, ve danışmanları biraraya getirmeyi amaçlayan Cyprusinno’nun başarılarını sizinle paylaşmıştım. Birkaç hafta önce Vizyonerler Kulübü canlı yayınıma konuk oldular. Burak stüdyodaydı, Steven ise New York’tan bağlandı. Enteresan ve yeni nesile dair umutlarımı yeşerten bir programdı. 2017’de kurulduktan sonra Kıbrıslı Rum ve Türkler arasında somut iş ortaklıklarının kurulduğunu, daha fazla insanın birbiriyle iş yapmak amacıyla tanıştığını ve işbirliği ortamının doğduğunu gururla anlattılar. Önyargıların kırılması ve halkların yakınlaşması adına yapılması gereken, bu tip ekonomik işbirliğini özendiren platformların yaygınlaşması ve desteklenmesidir.

Bu arada Sevgili Burak, bir Kıbrıslı Rum, Chrisie Doluay’la dün gece düzenlenen törenle hayatını birleştirdi. Planlı programından dolayı maalesef katılamadım. Buradan kendilerine bir ömür boyu mutluluklar dilerim.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı