İngiltere’de dev şirketler tasfiye ediliyor

Koronavirüs nedeniyle olumsuz etkilenen mağaza zincirleri batma noktasına geldi

Koronavirüs önlemleri nedeniyle alınan önlemlerin yanı sıra satışların azalması nedeniyle İngiltere’deki  büyük mağaza zincirleri tasfiye edilmeye başlandı.

İngiltere’nin 242 yıllık perakende giyim ve ev eşyaları mağazası Debenhams’ın, şirketi alacak bir alıcının çıkmaması üzerine tasfiye edileceği açıklandı. İngiltere’de 124 mağazası ve 12 bin çalışanı olan Debenhams’ın iflası, Philip Green’in Arcadia moda grubu şirketinin tasfiye sürecine girerek, yaklaşık 13 bin kişinin işini kaybedeceğinin sinyalini vermesinden sonra geldi.

Debenhams’ın faaliyetlerinin giderek azaltılacağını açıklayan ticari danışmanlık şirketi FRP Advisory, bu süre esnasında şirketin tamamı ya da bir bölümünü satın almak isteyenlerin tekliflerine açık olacaklarını belirtti.

Debenhams gibi zora giren Arcadia Grubun Birleşik Krallık’ta yaklaşık 500 mağazası var ve çoğu İngiltere’de şu anda mevcut koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle kapalı. Markaları arasında Burton, Dorothy Perkins, Evans, Miss Selfridge, Outfit, Topman, Topshop ve Wallis bulunuyor. Vatandaşlara Arcadia Gruba ait mağazalardaki hediye çeklerini ve bonusları kullanması çağrısı yapıldı.

Online siparişe devam eden mağazaların, kısıtlamalar kaldırılınca yeniden hizmet vermesi bekleniyor. Gruba bağlı mağazalarda yaklaşık 13 bin kişi çalışıyor.

Kaynak: Reuters ve The Sun

Diğer Haberler

Başa dön tuşu