İngiltere Kraliçesi ve eşi 73. evlilik yıl dönümlerini kutluyor

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Prens Philip'in evliliği, Kraliyet Ailesi'nde yönetimdeyken en uzun süren evlilik oldu

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Prens Philip, Prens William’ın çocuklarının yaptığı tebrik kartına bakarken çekilen fotoğraflarını paylaşarak yıl dönümlerini duyurdu.

Fotoğraf, kraliçenin Londra’nın batısındaki evi, çiftin tecrit sırasında kaldığı Windsor Kalesi’nde çekildi. Fotoğraf aslında yıl dönümünün olduğu gün değil, hafta başında çekildi.

Torunları ve tahtın 2. varisi Cambridge Dükü William ile Cambridge Düşesi Kate’in üç çocuğu, Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis’in hazırladığı tebrik kartında “73” yazıyor.

Kraliçe ve Edinburgh Dükü Philip, koronavirüs salgını sebebiyle getirilen kısıtlamalar sırasında vakitlerini Windsor Kalesi’nde geçiriyor. 99 yaşındaki Dük, iki sene önce kamu görevlerinden emekli olduğunu açıklamıştı. Salgın sebebiyle yıldönümü kutlamalarının da sınırlı çerçevede yapılması planlanıyor.

İngiltere genelinde mağazalarda ya da turistik yerlerde de 73. evlilik yıldönümüne ait herhangi bir simge hazırlanmadı.

Elizabeth, evliliklerinin ilk günlerini selamlamak için, balayının ilk yarısında İngiltere’nin güneyindeki Broadlands’de çekilen resimler için giydiği safir ve elmastan yapılmış bir krizantem broş takıyordu.

Çift, 1934’te Philip’in kuzeni Yunanistan Prensesi Marina’nın Elizabeth’in amcası Kent Dükü’nün düğününe katıldıklarında ilk kez tanıştı.

Philip, o zamanlar 13 yaşındaki prenses, anne babasıyla birlikte bir öğrenci olduğu İngiltere’nin güneybatısındaki Dartmouth’daki İngiltere Kraliyet Deniz Koleji’ni ziyaret ettiğinde gelecekteki eşinin dikkatini çekti.

Elizabeth, 1997’de çift 50. evlilik yıl dönümlerini kutladığında, “O benim gücüm oldu ve bunca yıl burada kaldı,” dedi.

94 yaşındaki Kraliçe, Teğmen Philip Mountbatten ile 20 Kasım 1947’de evlendiğinde 21 yaşındaydı.

73 yıldır evli olan ve dört çocuğu olan çiftin, taht sıralamasında daha geride olan beş büyük torunu daha var. Biri Sussex Dükü Harry’nin bir yaşındaki oğlu Archie. Diğerleri de Prenses Anne’in oğlu ve kızının çocukları.

Çiftin evliliği, Kraliyet Ailesi’nde yönetimdeyken en uzun süren evlilik oldu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı