Lefkoşa’ya iki yeni kapı isteği: “Şımarıklık değil”

LTB Başkanı Harmancı, başkente iki yeni kapı daha açılmasını isteyerek, bunun şımarıklık değil ihtiyaç ve zorunluluk olduğunu savundu.

30 Nisan 2019 - 13:20

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, başkent Lefkoşa’da iki yeni kapı daha açılmasını istedi.

Harmancı, Mağusa Kapısı’nın araçlı geçişlere; Baf Kapısı’nın da yaya geçişlerine açılmasıyla, halen sıkışıklık yaşanan kapılarda rahatlama sağlanacağını vurguladı.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Lefkoşa’da yeni bir geçiş kapısı açılması talebi şımarıklık değil bir ihtiyaç ve bir zorunluluk olduğunu belirtti.

2015’te Güney Lefkoşa Belediye Başkanı Kostantinos Yorgacis’in Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e, kendisinin de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bu yönde ortak bir iradeleri olduğunu beyan ettiklerini kaydeden Harmancı, ayrıca yetkili otoritelerle de bizzat görüştüğünü ifade etti.

Derinya ve Aplıç kapılarına ilişkin alınan kararları baltalamamak ve geciktirmemek adına bu talep için kamuoyu oluşturma çabalarını hep kontrollü tuttuklarını fakat artık bıçağın kemiğe dayandığını belirten Mehmet Harmancı, Lefkoşa’nın doğusunda Mağusa Kapısı’nın araçlı geçişlere açılmasının insanların Metehan (Aydemet) kapısında yaşadığı çileyi rahatlatacağını, aynı zamanda Baf Kapısı’nın yaya geçişlerine açılmasının turist dolaşımında Lokmacı barikatına da rahat bir nefes aldıracağını anlattı.

“İnisiyatif oluşturma kararlılığında”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, LTB’nin bu konuda bir inisiyatif oluşturma kararlılığında olduğunu ve dün Sendikal Platform’la da bir ön görüşme yaptıklarını açıkladı.

“Bundan sonra sivil toplum örgütleri konuya ilgili kamuoyunda farkındalık yaratabilecek bireylerle de bir araya geleceğiz” diyen Harmancı, “Lefkoşa yaşadığımız ülkenin merkezidir ve her iki belediye başkanı da iradesini ortaya koymuştur. Lefkoşa’da açılacak kapıların farklı bölgelerde kapı açılması talebi ile Güney yönetimi tarafından esir tutulmasını da kabul edilemez bulmaktayım” değerlendirmesi yaptı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı