İki devletli çözüm: Rum tarafındaki tartışmayı biz mi bitireceğiz?

Anastasiadis şimdilik yalnız görünüyor ama iki devletli çözüm, Rum tarafında da tartışılıyor. Bu tartışmayı da izlemekte yarar var.

12 Haziran 2019 - 11:00

Levent Kutay, son günlerde ilginç bir işe imza attı. Kıbrıs Rum tarafında iki devletli çözüme nasıl bakıldığına ilişkin bulguları bizlerle paylaşıyor. Enteresan bilgiler var.

Bu bilgilerden anlaşıldığına göre, “iki devletli çözüm” arayışının başını Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis çekiyor. Daha Crans Montana’dan başlayarak bu işi gündeme taşıyan o oldu.

Levent Kutay’ın Kıbrıs Postası’ndaki köşesinde yer alan bilgilere göre, Kıbrıslı Rum gazeteciler de Anastasiadis’in Crans Montana’da Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun “B planına” ilişkin ağzını yokladığını ve İsviçre dönüşünde 12 Temmuz 2017 tarihinde Rum Bakanlar Kurulu’na verdiği bilgilerde de sorunun federasyon formülü ile çözülemeyeceğini ve seçimlerden sonra iki devletli çözümü gündeme getireceğini söylemiş.

ANASTASİADİS’İN AMACI

Bu konu Kıbrıs Türk basınına ilk kez yansımış değil… 16 Ekim 2018 tarihli Yenidüzen gazetesinde Esra Aygın, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in bazı Kıbrıslı Rum aydınlar ve iş insanları ile paylaştığı bir belgeden söz ediyordu. Bu belgede, Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyindeki mevcut yapılara dokunulmadan gevşek birleşme adı verilen bir formülle AB çatısı altına girilmesinden söz ediliyordu.

Galiba sihir buradadır…

Kıbrıs Rum tarafı, Güney Kıbrıs’ta kurdukları düzeni korumaya çalışıyor.

Oldukça anlaşılır bir durum… Günlük hayatımız içindeki temaslardan da biliyoruz ki, Kıbrıslı Rumlar iki şeyden ciddi olarak çekiniyorlar:

1- Kıbrıslı Türklerin “yeteneksiz” ve “bilgisiz” katılımları ile mevcut düzenlerini darmadağın etmelerinden…

2- Türkiye’nin Kıbrıslı Türkler aracılığı ile kendi idarelerine nüfuz etmesinden ve bağımsız bir şekilde karar almalarını engellemesinden…

Nitekim, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis, Kıbrıslı Türkler bakanlar kurulunda olsaydı EastMed boru hattı projesine onay vermeyeceklerinden ve doğal gazın Avrupa’ya Türkiye üzerinden gitmesini isteyeceklerinden söz ederek Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini tanınamayacak olmalarını haklı göstermeye çalışıyor.

ÇAVUŞOĞLU’NUN TUTUMU

Anlaşılan odur ki Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı arasındaki gerilimin kaynağı da bu gelişmelerdir. Çavuşoğlu’nun federal çözümü alternatif olmaktan çıkarmak değil, “bütün çözüm formüllerini masaya taşımak” istediğini biliyoruz. Buna karşılık Akıncı, “federal çözümün tek yol” olduğu konusunda ısrar ediyor.

Belki de Çavuşoğlu ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Anastasiadis ve Kıbrıs Rum tarafını bu konuda sınamak, gerçekten “AB çatısı altında iki devlet” formülü için ne yapıp yapamayacaklarını görmek ve bunu bütün dünyaya göstermek istemektedirler. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın böyle bir “deneme, görme ve gösterme sürecine” engel olan tutumunu yararsız ve Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığının ortaya çıkmasını engelleyen bir tutum olarak değerlendirmektedirler.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Crans Montana’daki çöküşten tam 1.5 yıl sonra Ocak ayında Çavuşoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Anastasiadis’in yeni arayışlarından söz etmesi de bu arayışları gizleme konusundaki sorumluluğundan kurtulma çabası olarak değerlendirilmelidir.

ONLAR AÇIKLASIN

Rum tarafından daha ilginç haberler de geliyor. Özellikle AKEL lideri Andros Kiprianu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Anastasiadis’e karşı bütün güçlerle iş birliği yapacaklarını çünkü Anastasiadis’in politikasının Kıbrıs’ın bölünmesine yol açacağını yeniden dile getirdi.

Nedir bu bölünme? Şimdiki durumun devamı mı; yoksa Crans Montana’dan bu yana devam eden bu örtük tartışmadaki şekli ile iki devletlilik mi?

Elbette bu tartışma samimi bir çözüm arayışından daha çok Kıbrıs Rum siyasi dengelerini değiştirme gayretlerinden de güç alıyor. Ama sonuç olarak Rumlar, kendi aralarındaki siyasi rekabeti de bu tartışma üzerinden sürdürüyorlar.

Bırakalım bu tartışmayı onlar sonlandırsın…

Bırakalım ne istediklerini kendileri açıklasın!

AYGIN’IN HABERİ: Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in iki devletli çözüm arayışında olduğu Yenidüzen gazetesinde 6 Ekim 2018 tarihinde yer alan habere de yansımıştı. Esra Aygın, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in bazı Kıbrıslı Rum aydınlar ve iş insanları ile paylaştığı bir belgeden söz ediyordu.

 

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı