İhracat ve ithalat arasında derin uçurum

Başbakan Erhürman, bir kabulde KKTC'nin ithalat ve ihracat rakamlarını açıkladı.

13 Nisan 2019 - 13:38

Başbakan Tufan Erhürman, bir dizi temas ve işbirliği çalışmalarında bulunmak üzere Türkiye’den KKTC’ye gelen Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu (TÜMBİFED) ile Rize Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği (RİBİAD) heyetini kabul etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’nda dün gerçekleşen görüşmede konuşan TÜMBİFED Genel Başkanı Cemil Bilge,
KKTC’deki temaslarında 3 ana konu üzerinde durduklarını, bunların; KKTC’de turizmi ve yükseköğretimi daha fazla canlandırma ile KKTC’de TÜMBİFED Hatıra Ormanı yaratmak olduğunu dile getirdi.

RİBİAD Genel Başkanı Erol Aykut da, KKTC ve TC halkının kaynaşmaları ve güç birliği oluşturmaları adına bu ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Türkiye’den daha fazla öğrenci ve turist

Başbakan Tufan Erhürman ise konuşmasında, KKTC’nin, Türkiye ile tarihsel, kültürel ve sosyal açıdan çok sıkı bağlara sahip olduğunu belirterek, KKTC ekonomisi için turizm ve yüksek öğretimin çok önemli olduğuna dikkat çekti ve bu iki bacağın yanına bilişim sektörünü eklemeye çalıştıklarını belirtti.

Ülke olarak siyasi nedenler ve uluslararası konjonktürün etkisiyle dünyaya kendilerini anlatmakta güçlükler olduğuna işaret eden Başbakan, Türkiye’ye ise kendilerini anlatmakta güçlükleri olmaması gerektiğini aktardı.

Başbakan Tufan Erhürman kabuldeki konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Geçen yılın rakamlarıyla, KKTC’nin 1 milyonun üzerinde turisti vardır. 25 bin yatak kapasitemiz vardır. Turizm bizim en çok gelir elde ettiğimiz sektördür. Turizmden 960 milyon Dolar gelirimiz vardır. 80 milyonun üzerinde bir nüfusu olan Türkiye’den KKTC’ye gelmesi gereken turist sayısı daha fazla olması gerektiğine inanıyorum. Yükseköğretimde üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrenci oranımız yüzde 35’e ulaştı. Türkiye’den gelen öğrenci sayısında düşüş yaşanmadı. Ancak 3’üncü dünya ülkelerinden gelen öğrenci sayısında artış oldu. Resmi rakamlara göre 102 bin öğrencimiz vardır. Bunun 90 bin civarında olanı aktif durumdadır. 19 üniversitemiz vardır. Bunların içinde Türkiye’den gelen üniversiteler de vardır. Bu nedenle Türkiye’den daha fazla öğrencinin KKTC’ye gelmesi gerekiyor.”

İhracat ve ithalat arasında büyük uçurum

KKTC’nin 1 milyar 800 milyon dolar ithalatı ve sadece 100 milyon dolar civarında da ihracatı olduğunu işaret eden Erhürman, KKTC’nin hellim gibi belli başlı ürünlerinin ihracatının Türkiye’deki potansiyelini kullanabildikleri oranda olmadığının görüldüğünü söyledi.

Başbakan Erhürman, KKTC’nin 100 milyon dolar ihracatının yüzde 40’ının da Türkiye dışında ülkelere olduğunu bildirdi.

Bu konuda kimseyi suçlamadığını, hatanın kendilerinde olduğunu, kendilerini Türkiye Cumhuriyeti halkına yeterince anlatamadığını ifade eden Başbakan, Türkiye’de KKTC’yi yeniden tanıtmak için önümüzdeki birkaç ay içerisinde İstanbul ve diğer illerde çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi.

Orman Projesi için destek sözü

Başbakan Tufan Erhürman, “Bizim için sizlerle birlikte olmak, bütün bunları yüz yüze konuşabilme fırsatını yakalamak onur verici ve zenginleştirici oldu. Birlikte yapabileceğimiz çok iş vardır. Orman Projesi’ni ilk fırsatta ilgili bakanla konuşacağım. Umarım o da bizim gönül birlikteliğimizin bir nişanesi olacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı