“Hükümette kriz yok”

Koalisyon hükümeti ortakları Ulusal Birlik Partisi ve Halkın Partisi, Bakan ve Milletvekilleri, Mağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı Yasası’yla ilgili yaşanan süreci ve gerilimi HABERCİ’ye değerlendirdi.

Ahmet Vamık-

Birleşik kuruldan geçerek Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakan Ersin Tatar’a gönderilen Mağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı Yasası’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girme süreci Başbakan’ın girişimiyle durduruldu. Başbakan Ersin Tatar’ın tutumu hükümet arasında gerginliğe yol açarken, Halkın Partisi Genel Başkanı Yenal Senin, yaptığı açıklamayla Başbakan Tatar’ı ‘hukuku yok saymakla’ suçlaması, hükümet ortakları arasında kriz olarak yorumlandı.

Koalisyon hükümeti ortakları Ulusal Birlik Partisi ve Halkın Partisi, Bakan ve Milletvekilleri, Mağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı Yasası’yla ilgili yaşanan süreci ve gerilimi HABERCİ’ye değerlendirdi.
UBP’li bakan ve vekiller hükümet krizi olmadığını ve Başsavcılık’tan gelecek görüş doğrultusunda imar planının geleceğinin şekilleneceğini belirtirken, HP’li bakan ve vekiller ise hükümet krizi olmadığını fakat muhalefetin kriz yaratmaya çalıştıklarını savundu.


Öte yandan HABERCİ’ye konuşan Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ise hükümetin ömrünü çoktan tamamladığını öne sürerek, dörtlü koalisyon hükümetini bozma gerekçesinden daha ağır bir durumla karşı karşıya kalan Halkın Partisi’ni anlamsız şekilde hükümette kalmaya devam etmekle suçladı.

SUCUOĞLU: HERKES SAĞDUYULU DAVRANMALI

Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde bir hükümet krizi yaşanacağını düşünmediğini söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, “Yeni bir seçim demek, 6 ay ülkede yaprak kıpırdamayacak demektir. Ne ülke ekonomisinin ne de halkın bunu kaldıracak gücü yoktur. Bu nedenle siyasilerin sorumlu davranması gerekiyor. Bu ülke yeni bir erken seçimi daha kaldıramaz” dedi.

“Belediye meclislerinin yazılı onayı olmadığı için, imar planıyla ilgili olarak hukuksal anlamda bir sıkıntı olduğu düşünülüyor. Başsavcılık’tan bu konuyla ilgili olarak gelecek olan görüş doğrultusunda durum netlik kazanacak. Bizim UBP olarak, istediğimiz tek şey her şeyin usulüne göre yapılmış olması. Yani ortada bir kriz değil usul eksikliği var. Bu durumu krize çevirmemek gerekiyor” diyen Sucuoğlu, “Eğer amaç ateşi büyütmek ve kriz yaratmaksa herkesin elinde odun da var benzin de var. Ateşi büyütmek kolaydır ama mesele bu ateşi bir yangına dönüştürmeden kontrol altında tutmaktır. Ben ortada aşılamayacak bir sorun görmüyorum” diyerek sağduyu çağrısında bulundu.

HASİPOĞLU: ÖNCELİKLE TOPLUM İMAR PLANINI SİNDİRMELİ

Ortada bir hükümet krizi olmadığını savunan UBP Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, “İmar planıyla ilgili atılacak olan adımlar, Başsavcılık’tan gelecek görüş doğrultusunda olacak. İmar Planı konusu, vatandaşları yakından ilgilendirdiği ve mülkiyet hakkıyla ilgili bir konu olduğu için şeffaf bir şekilde tartışılmasında bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Hükümet ortaklarının İmar Planı konusunda farklı görüşlerde olması hükümette bir kriz olduğu anlamı taşımıyor.
Netice itibariyle İmar Yasası’nda açıkça belirtildiği şekilde ilgili belediyelerin belediye meclislerinin İmar Planı’yla ilgili olumlu oyları gerekiyor. Burada bu konuda bir eksiklik ortaya çıktı. Belediye Meclisleri’nin olumlu kararı olmadan ve toplum bu imar planını sindirmeden biz İmar Planı’nın yürürlüğe girmesini doğru bulmuyoruz” diyerek İmar Planı’yla ilgili yasal sürecin eksik kaldığını dile getirdi.

MANAVOĞLU: YDP VE DP, UBP ÜZERİNDEN ERKEN SEÇİM OYUNU OYNUYOR

“Hükümet krizi yok fakat Yeniden Doğuş Partisi ve Demokrat Parti’nin Ulusal Birlik Partisi üzerinden oynamak istedikleri bir erken seçim oyunu var. Ülkede çok büyük sıkıntılar var ve ülkemiz yeni bir erken seçimi kaldıracak durumda değil. Toplumun beklentisi seçim değil icraattır. Ortada hükümet krizi olduğuyla ilgili suni bir gündem yaratılmaya çalışılıyor” diyen Halkın Partisi Lefkoşa Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, “UBP’nin imar planıyla ilgili tavrını önümüzdeki süreçte göreceğiz. Bize göre İçişleri Bakanlığı ve Şehir Planlama Dairesi imar planı sürecini çok başarılı bir şekilde yürütmüştür.
Gerçek anlamda bu süreç zamana yayılarak ve tüm paydaşların görüşü alarak tamamlandı. Aralık ayında Başbakan’ın isteği doğrultusunda yeniden bir toplantı yapıldı. Söz konusu toplantıda Belediye Başkanları, Mimar Mühendisler Odası ve Tarım Bakanlığı’nın itirazları da yeniden gözden geçirilerek imar planı konusunda konsensüs sağlandı ve Mağusa, İskele, Yeni Boğaziçi İmar Planı Yasası Başbakan’a sunuldu. Bundan sonraki süreç, Başbakan’ın kendi partisi içindeki sıkıntıları aşması halinde sağlıklı şekilde yürüyecektir” diyerek, hükümet arasında bir krize dönüşmeden imar planı konusunun çözüme ulaşacağını savundu.

ÖZTÜRK: MİLLETVEKİLLERİ BİLE, İMAR PLANI KONUSUNDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİL

“İçişleri Bakanı, imar planıyla ilgili 3 yıldır çalışma yürütüldüğünü söylüyor fakat bölge milletvekili olarak biz bile imar planı konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz. Ulusal Birlik Partisi’nin imar planına karşı olduğuyla ilgili bir algı yaratılmaya çalışılıyor fakat biz de imar planının hayata geçmesini istiyoruz. Planlı bir gelişmeyi herkes ister ve kimsenin de buna karşı çıkacağını düşünmüyorum fakat şu anki haliyle imar planının hayata geçmesi doğru olmaz.
50 tane milletvekilinden kaçının imar planı konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu bilemiyorum” diyen Ulusal Birlik Partisi İskele Milletvekili Yasemin Öztürk, “Bölge halkının imar planı konusunda huzursuz ve tepkili olması gayet normal çünkü daha meclisteki milletvekilleri dahi bu imar planına hâkim değilken topluma bu imar planını nasıl anlatabiliriz ki. Halk bu imar planını anlamak ve sindirmek istiyor bu yüzden aceleye getirilecek bir konu değil. Bu imar planını önce biz sindirelim ki topluma da doğru şekilde hesap verebilelim” diyerek vatandaşların sindiremediği bir imar planını hayata geçirmek istemediklerinin altını çizdi.

ATAKAN: İMAR PLANI KONUSU KRİZE DÖNÜŞMEDEN SONUÇLANDIRILACAK

“Hükümet krizi yaşanmasını isteyenler elbette ki var fakat ortada bir kriz yok” diyen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, imar planı konusunun bir krize dönüşmeden sonuca vardırılacağını söyledi.

BEROVA: İMAR PLANI SÜRECİ DOĞRU ŞEKİLDE İŞLEMEDİ

Halkın Partisi Genel Başkanı Yenal Senin’in, “İmar planının çıkmasını engellemek hukuku yok saymaktır’ yönündeki açıklamasının tam tersi şekilde düşündüklerini ve imar planını bu şekliyle hayata geçirmenin hukuku yok saymak olduğunu savunan Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili Özdemir Berova, imar planı sürecinin doğru şekilde işlemediğini savundu. Berova, hükümetin bu süreci kendi içerisinde değerlendireceğini da vurguladı.

OĞUZ: BAŞSAVCILIK’TAN GELECEK OLAN GÖRÜŞ, BELİRSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRACAK

Başsavcılık’tan gelecek olan görüş doğrultusunda imar planıyla ilgili durumun netleşeceğini belirten Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, “Ortada bir hükümet krizi yok. Ulusal Birlik Partisi olarak biz de en az Halkın Partisi olarak hukuka saygılıyız ve Başsavcılık’tan gelecek olan görüşe göre hareket edeceğiz.
Eğer hukuk görüşü uygun gelirse herkesin içi rahatlayacak. Eğer her iki tarafta hukuka uygunluğa göre hareket etmek istiyorsa o zaman hukuksal görüşün neticesi ortadaki belirsizliği kaldıracaktır” şeklinde konuştu.

ARIKLI: HÜKÜMET ÖMRÜNÜ ÇOKTAN TAMAMLADI

“Hükümet krizi var fakat Halkın Partisi kendi gururunu ayaklar altına alarak hükümette kalmak konusunda ısrarlı. Çünkü Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken, hükümet gücü ile Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı gücünü elinde tutmak istiyor. Bence bu hükümet çoktan ömrünü tamamladı ve bitkisel hayatta makinelere bağlı olarak hayatta tutulmaya çalışılıyor” diyen Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Siyaset biraz da ilke işidir bu nedenle tercihi kendilerine bırakıyorum” dedi.
“Ortada, dörtlü koalisyon hükümetinin bozulma sebebinden daha ağır bir neden olmasına rağmen ilkeler zaman zaman flulaşabiliyor, kalın çizgiler incelebiliyor” diyen Arıklı, şu anda Halkın Partisi’nin böylesi bir durum içerisinde olduğunu öne sürdü.
İmar planının yürürlüğe girmemesinin doğru bir adım olduğunu savunan Arıklı, “İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, tavsiyelerimize kulak vererek İmar planının birleşik kuruldan geçmesine müsaade etmemeli ve emirnamenin süresini uzatmalıydı. Vatandaşın istekleri doğrultusunda imar planında gerekli düzenlemeler yapılmalıydı fakat Ayşegül Baybars, bu konuda gerekli adımları atmadı.
Ulusal Birlik Partisi de vatandaşların karşı çıktığı imar planıyla ilgili olarak vatandaşın sesine kulak tıkamadı ve doğru olanı yaptı. Başbakan’ın imar planını resmi gazetede yayınlamaması doğru bir adım. Halkın Partisi, bu imar planını rant çevreleriyle birlikte hazırladı. İçişleri Bakanı bunu istediği kadar inkâr etse de bu imar planı müteahhitlerin isteği doğrultusunda ortaya çıkarıldı. İçişleri Bakanlığı imar planını halkla istişare ederek hazırlamak yerine sermaye ve rant çevreleriyle istişare içerisinde bu planı ortaya çıkardı” iddiasında bulundu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı